Nowy rządowy pomysł na rozliczanie prosumentów

3 miesięcy temu

Rozliczanie prosumentów ma się zmienić. Projekt zmian w tej sprawie opublikowano w tym tygodniu (4.06.). Jakie wnosi on poprawki?

Rozliczanie prosumentów w tzw. net-billingu na proponowanych nowych zasadach, czyli na podstawie godzinowych zmian cen energii budziło szereg wątpliwości. Dlatego w nowych przepisach zaproponowano zmiany sposobu rozliczania.

Dlaczego rząd chce zmienić zasady rozliczania prosumentów

Podkreślono, iż zaproponowane zmiany w systemie rozliczeń mają na celu:

zwiększenie korzyści wynikających z produkcji energii elektrycznej przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej.

Dlatego po 1 lipca zostanie utrzymana możliwość rozliczania się prosumentów na podstawie miesięcznej rynkowej ceny energii elektrycznej. Jednakże dostaną oni możliwość złożenia oświadczenia sprzedawcy, które zmienia sposób rozliczeń na:

rozliczenie w oparciu o rynkową cenę energii elektrycznej obowiązującą w okresach rozliczenia niezbilansowania

Czy nowy sposób na rozliczanie prosumentów zwiększy opłacalność fotowoltaiki?

Zachętą do tego, by zmienić sposób na rozliczanie prosumentów będzie możliwość większej wartości zwrotu środków, których nie wykorzystali oni w związku z wprowadzaniem energii w okresie kolejnych 12 miesięcy. Ta tak zwana nadpłata ma wynieść 30%. w tej chwili jest to 20%.

A co jeżeli ktoś nie wniesie o zmiany w systemie rozliczeń?

W projekcie znalazł się zapis, iż dla prosumentów, którzy będą stosować dotychczasowy sposób rozliczeń, wysokość zwrotu nadpłaty się nie zmieni. przez cały czas będzie to 20% wartości energii elektrycznej, którą wprowadzi on do sieci w danym miesiącu kalendarzowym.

Ponadto w dokumencie zaznaczono, jak zmieni się rozliczanie prosumentów, którzy korzystali z net-meteringu. W ich przypadku nowe przepisy zakładają, iż kiedy dokonają oni zmian w systemie rozliczania energii, to do ich konta zostanie doliczona wartość energii elektrycznej wytworzonej i niezużytej w okresie, kiedy korzystał z net-meteringu. Do ustalenia jej wartości posłuży średnia miesięczna cena rynkowa z miesiąca poprzedzającego przejście na nowy system rozliczeń.

Jakich jeszcze zmian można spodziewać się w przepisach?

W projekcie założono także skrócenie terminów trwania procedur dla instalacji i projektów dla wybranych źródeł OZE. Szczególnie ma to dotyczyć paneli montowanych na dachach oraz zlokalizowanych na tym samym terenie magazynów energii. Ponadto obejmie to inne zlokalizowane tam urządzenia niezbędne do przyłączenia danej instalacji OZE do sieci energetycznej.
Zmiany mają przyspieszyć wszelkie procedury administracyjne dla wybranych instalacji OZE od 30 do 70%.

Dofinansowanie do fotowoltaiki łącznie z magazynem energii

W ministerstwie klimatu realizowane są prace nad tym, by dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych powiązać z obligatoryjnym dołączeniem magazynu energii. Dzięki temu prosumenci mogliby magazynować znaczną część wytworzonej energii i korzystać z niej w okresach braku produkcji z paneli lub sprzedawać ją po lepszych cenach.

Źródło: money

Idź do oryginalnego materiału