Od początku października wejdzie w życie zakaz palenia ekogroszkiem i węglem w kolejnym mieście Polski — w Warszawie. Rolnicy powinni wiedzieć, iż podobny zakaz obowiązywać będzie także w powiatach okołowarszawskich. Przy czym dopiero od roku 2028.
Co oznacza zakaz palenia ekogroszkiem dla mieszkańców wsi? Jakie będą skutki tych obostrzeń?
Co oznacza dla mieszkańców wsi zakaz palenia ekogroszkiem?
Dla wielu mieszkańców Polski, zwłaszcza tych zamieszkujących obszary wiejskie i małe miasta, węgiel i ekogroszek stanowią główne źródło ciepła w ich domach. W ubiegłym roku, gdy ceny tych paliw znacząco wzrosły, rząd wprowadził choćby wsparcie finansowe w postaci dodatków na ogrzewanie. Teraz jednak sytuacja dla mieszkańców Warszawy i okolic się zmieni. W wyniku uchwały przyjętej przez Sejmik Województwa Mazowieckiego w kwietniu 2022 r. węgiel i ekogroszek zostaną zakazane jako paliwa stałe w całej stolicy. Niezależnie od tego, czy są używane w piecach czy kominkach. Dla mieszkańców powiatów sąsiadujących z Warszawą zakaz ten będzie obowiązywał także. Jednak ma wejść w życie dopiero od 2028 r.
Zakaz palenia ekogroszkiem i węglem w Warszawie i okolicach
Od 1 października br. zakaz palenia ekogroszkiem i węglem, w celu ogrzewania domów obowiązywać będzie w granicach administracyjnych Warszawy. Natomiast od 1 stycznia 2028 r. dotyczyć będzie również powiatów wokół stolicy. Mianowicie będą to powiaty:
- grodziski,
- legionowski,
- miński,
- nowodworski,
- piaseczyński,
- pruszkowski,
- otwocki,
- wołomiński,
- warszawski zachodni.
Nie będzie można również instalować kotłów na węgiel i drewno w tych nowych domach, które można podłączyć do ciepła miejskiego. Warto zauważyć, iż uchwała nie wprowadza zakazu palenia drewnem w kominkach.
A jakie kary za palenie węglem i ekogroszkiem?
Osoby, które zignorują przepisy antysmogowe, muszą się liczyć z karami. Czyli mogą zostać ukarane mandatami w wysokości do 500 zł, lub grzywnami, które wynoszą choćby do 5000 złotych.
Miasto dofinansowuje wymianę źródeł ogrzewania
Dla mieszkańców Warszawy istnieje program dotacji umożliwiający wymianę przestarzałych źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne alternatywy. Czyli takie jak:
- pompy ciepła,
- kotły gazowe,
- ogrzewanie elektryczne,
- przyłączenie do sieci ciepłowniczej.
Ratusz wspiera także inwestycje w kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe, które mogą działać wspólnie z nowymi, bardziej przyjaznymi dla środowiska źródłami ciepła. Częścią tego programu jest również modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Do wymiany starego źródła ciepła miasto dopłaca w tej chwili 70 proc. kosztów inwestycji.
A tak w ogóle ekogroszku… już nie będzie
Ministerstwo klimatu podjęło decyzję, iż zakaz palenia ekogroszkiem nie będzie dotyczył wycofania tego paliwa, tylko zmiany jego nazwy. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa nazwy „ekogroszek” oraz „ekomiał” nie powinny być używane. Mianowicie dlatego, gdyż wprowadzają w błąd, sugerując, iż paliwa te są „ekologiczne”. Zamiast tego zaproponowano nazwy „groszek plus” i „miał plus”.
Warszawa idzie śladem Krakowa, który zakaz palenia ekogroszkiem, węglem i drewnem wprowadził 4 lata temu. W efekcie jakość powietrza uległa znacznej poprawie. Mieszkańcy gmin wokół stolicy mają jeszcze kilka lat na dostosowanie swoich domów do nowych wymogów. Jednak warto już teraz się tym zainteresować.
Źródło: legaartis.pl, www.muratorplus.pl