Od dzisiaj zmiany w świadczeniach dla sołtysów?

6 miesięcy temu

Szykują się zmiany w świadczeniach dla sołtysów. Ministerstwo rolnictwa zadeklarowało współpracę nad projektem Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Czego dotyczą proponowane zmiany?

Senacka Komisja Petycji podjęła decyzję o zmianach w świadczeniach dla sołtysów. Nastąpiło to na skutek wniesienia przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów petycji o reformę zapisów w zakresie przyznawania świadczeń dla pełniących tę funkcję. Modyfikacja ma dotyczyć zmiany zapisu o koniecznym okresie pełnienia funkcji do otrzymania świadczenia sołtysowego. Zmiana ma też objąć przyznanie świadczenia sołtysom pełniącym funkcję przed 1990 r.

Jakie padły propozycje zmian w świadczeniach dla sołtysów?

Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów proponuje skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji uprawniającego do otrzymania świadczenia sołtysowego. w tej chwili zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 2023 wymagany okres pełnienia funkcji wynosi 8 lat. Ponadto funkcja powinna być pełniona przez co najmniej 2 kadencje. W praktyce oznacza to wykluczenie ze świadczenia wielu osób zajmujących to stanowisko. Przyczyną jest niedookreślenie przez niektóre rady gmin okresu kadencji sołtysa w sposób szczegółowy. Oznacza to, iż jest wiele przypadków, gdzie funkcja była pełniona przez wymagane 2 kadencje, ale nie trwały one 8 lat.
Dodatkowym warunkiem otrzymania świadczenia sołtysowego jest spełnienie wymagań dotyczących osiągnięcia wieku emerytalnego. Także oprócz 8 lat pełnienia funkcji sołtysa kobieta musi posiadać minimum 60 lat, a mężczyzna 65 lat.

Co z osobami pełniącymi funkcję sołtysa przed 1990 r.?

Drugą proponowaną zmianą jest wykreślenie z ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa art.2 ust.3. Powodem jest wykluczenie przyznania możliwości do pobierania świadczenia sołtysowego osobom pełniącym funkcję sołtysa przed 1990 r. Zapis ten eliminuje wielu kandydatów, którzy mogliby otrzymać pieniądze za zajmowane stanowisko.

Ministerstwo rolnictwa deklaruje współpracę.

Jeśli senat będzie procedował proponowane wnioski Ministerstwo Rolnictwa, deklaruje współpracę. Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak zapowiedział pomoc w zmianach w świadczeniach dla sołtysów.
„Podejmiemy stosowną współpracę w przypadku procedowania projektu senackiego, albo rozważymy wystąpienie z inicjatywą zmian w tym zakresie”

Ile wynosi sołtysowe?

Od 1 marca 2024 r. świadczenie sołtysowe zostało zwaloryzowane. Stało się to poprzez pomnożenie kwoty świadczenia przez wskaźnik waloryzacji emerytur i rent, który wynosi w tej chwili 112,2%. Wynikiem tego jest wzrost kwoty świadczenia o 36,36 zł. Zatem w tej chwili wynosi ono 336,36 zł.

Źródło: Serwis samorządowy PAP

Idź do oryginalnego materiału