Ograniczanie chorób w uprawie kapusty dzięki AgroECA Protect [VIDEO]

4 miesięcy temu

Aby ograniczyć choroby grzybowe kapusty takie jak szara pleśń czy główki porażone przez bakteriozy można zastosować AgroECA Protect.

W związku z coraz mniejszą liczbą dostępnych środków ochrony roślin do zwalczania chorób, uodparnianiem się patogenów na fungicydy, zwiększaniem się zagrożeń ze strony chorób bakteryjnych oraz coraz większą presją na ograniczania pestycydów, poszukuje się alternatywnych sposobów w ograniczaniu chorób w uprawie warzyw kapustnych. Jednym z ciekawszych, nowych rozwiązań jest Agro ECA Protect – biostymulator, zarejestrowany nie tylko do upraw konwencjonalnych ale również do ekologicznej produkcji kapusty (Rysunek 1).

Z filmu zamieszczonego poniżej można dowiedzieć się jak Jakub Micyk, plantator z gminy Charsznica uzyskuje dobrej jakości, wysoki plon kapusty do kiszenia. W jaki sposób zaprawia sadzonki przed posadzeniem na miejsce stałe oraz jak zabezpiecza się przed chorobami kapusty wykorzystując Agro ECA Protect oraz system monitoringu chorób i szkodników „Farm Smart”.

Rysunek 1. AgroECA Protect

Ograniczanie, zabezpieczanie, objawy i zwalczanie chorób grzybowych i bakteryjnych w uprawie warzyw kapustnych. Szara pleśń, mączniak rzekomy, inne patogeny i choroby kapusty

Zaprawianie rozsady w uprawie warzyw kapustnych przed wysadzeniem w pole

Bardzo często wraz z nasionami przenoszone są różne patogeny chorobotwórcze, które atakują młode rośliny (choroby siewek kapusty oraz porażenie starszej rozsady) oraz powodują choroby w polu. Jakub Micyk w ubiegłym i w tym roku zakupił rozsadę porażoną chorobami grzybowymi. Dzięki podlewaniu (Rysunek 2) sadzonek preparatem Agro ECA Protect, jeszcze przed wysadzeniem w pole, zostały wyeliminowane chorobotwórcze patogeny.

Rysunek 2. Podlewanie rozsady Agro ECA Protect

Agro ECA Protect jest również zarejestrowanym preparatem do zaprawiania nasion kapusty. Wyniki badań przeprowadzonych w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz w Państwowym Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach wykazały poprawę zdolności kiełkowania nasion oraz bardzo dużą skuteczność w ograniczaniu patogenów znajdujących się na nasionach. Preparat ten świetnie nadaje się również do zaprawiania (podlewania) rozsady. Agro ECA Protect zastosowany poprzez oprysk ma działanie kontaktowe i wgłębne. jeżeli jednak rośliny są podlewane, wtedy kwas podchlorawy, znajdujący się w produkcie, przedostaje się z wodą do rośliny przez system korzeniowy. Dzięki temu ma działanie systemiczne – skutecznie ogranicza grzyby i bakterie znajdujące się wewnątrz rośliny.

Schemat zaprawiania przed chorobami na rozsadzie kapusty – czerń krzyżowych, szara pleśń, mączniak rzekomy kapustnych, zgnilizna kapustnych, kiła kapusty, etc.

  1. Obficie zlać sadzonki 4-5% roztworem Agro ECA Protect, tak aby bryła korzeniowa była bardzo wilgotna
  2. Zabieg powtarzać przez 2-3 dni rano – bardzo ważne: w słoneczne dni
  3. 1 dzień po zabiegach zaleca się podlać rozsadę pozytywnymi mikroorganizmami

Zapobieganie wystąpieniu chorób bakteryjnych i grzybowych na plantacjach kapusty w polu

Coraz większa liczba producentów warzyw przekonuje się, iż Agro ECA Protect, która nie jest środkiem ochrony roślin (zarejestrowana jako biostymulator), bardzo skutecznie ogranicza choroby grzybowe i bakteryjne takie jak:

  1. zgnilizna twardzikowa,
  2. kiła kapusty
  3. szara pleśń,
  4. czerń krzyżowych,
  5. fuzarium,
  6. czarna zgnilizna kapustnych,
  7. mączniak rzekomy kapustnych,
  8. mączniak prawdziwy,
  9. alternarioza kapusty,
  10. etc.

Przykładem jest uprawa kapusty głowiastej Jakuba Micyka, który po ubiegłorocznych doświadczeniach, w tym roku swój program oparł głównie na Agro ECA Protect. Dzięki temu może uzyskiwać zdrowy, wysokiej jakości główki kapusty, które są bez pozostałości pestycydów. Dodatkowo, co jest bardzo ważne, znacznie ogranicza koszty zabiegów ponieważ ogranicza źródło infekcji. Sytuacja jest podwójnie utrudniona, ponieważ p.Micyk prowadzi uprawę ekologiczną, gdzie używanie konwencjonalnych środków nie jest dozwolone.

Kapusta zabezpieczona w ten sposób wykaże się zdrowotnością aż do zbioru a następnie w przetwórstwie czy okresie przechowania.

Aby ochrona roślin przed chorobami była skuteczna, bardzo ważnym jest termin zabiegów. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z systemu monitoringu chorób „Farm Smart” (www.farmsmart.pl). Dzięki informacjom z systemu można wykonać zabieg preparatem o działaniu kontaktowym lub systemicznym w optymalnym terminie, czyli w momencie wystąpienia infekcji choroby – na kilka dni przed wystąpieniem objawów widocznych gołym okiem. Można wtedy znacznie ograniczyć liczbę zabiegów, gdyż nie chronimy roślin kiedy nie ma zagrożenia. Biorąc pod uwagę ceny ochrony warzyw kapustnych, to ekonomiczne rozwiązanie wpływające na koszty produkcji.

Schemat zapobiegania występowaniu chorób w polu dzięki Agro ECA Protect

  1. Przy korzystaniu z systemu „Farm Smart” zabieg wykonać do 3 dni od wystąpienia infekcji (wykres przebiegu choroby znajduje się na czerwonym polu): 2,5% stężenie Agro ECA Protect
  2. Przy braku korzystania z systemu „Farm Smart” zabieg wykonać do 3 dni po wystąpieniu opadów: 2,5% stężenie Agro ECA Protect
  3. W przypadku wystąpienia gradu należy wykonać zabieg do 3 dni po zdarzeniu: 4% stężenie Agro ECA Protect
  4. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych na liściach zastosować zabieg interwencyjny: 4% stężenie. Powtórzyć oprysk po 3-4 dniach

Zabezpieczenie przed wysoką temperaturą podczas sezonu wegetacyjnego w uprawie kapusty

Zabezpieczanie warzyw przed stresem z powodu wysokiej temperatury

Coraz częściej spotykamy się z dużymi upałami, które sprawiają, iż uprawy kapustne w tym okresie bardzo cierpią. Rośliny więdną, ograniczany jest wzrost. Coraz większa liczba producentów warzyw (cebula, kapustne, ogórki gruntowe) przekonuje się do zastosowania krzemu z klinoptylolitu (ZeoSand Krzem Rysunek 3).

Ten środek zarejestrowany jako stymulator wzrostu sprawia, iż liście pokrywane są białym mikrofilmem. Promienie słoneczne odbijają się od tej powłoki, dzięki czemu rośliny mają około 4°C niższą temperaturę, zmniejsza się ilość oparzeń liści. Dodatkowo, dzięki temu filmowi, ograniczane jest żerowanie szkodników mających aparat kłująco-ssący (wciornastki, przędziorki, mszyce) – powierzchnia liścia jest dla nic mało atrakcyjna ze względu na powłokę, którą tworzy ZeoSand Krzem (Rysunek 4)

Rysunek 4. Schemat działania ZeoSand Krzem

Jeśli uprawy są nawadniane, wtedy najskuteczniejszym zabezpieczeniem roślin przed stresem z powodu upałów jest połączenie w jednym zabiegu Agro ECA Protect z ZeoSand Krzem. Agro ECA Protect posiada już pewną ilość krzemu z klinoptylolitu, jednak jest to za mała ilość przy wystąpieniu upałów. Dzięki takiemu zabiegowi film z klinoptylolitu tworzący się na liściach schładza rośliny i zapobiega oparzeniom. Natomiast kwas podchlorawy znajdujący się w Agro ECA Protect wymusza otwieranie się aparatów szparkowych dzięki temu transpiracja schładza rośliny od wewnątrz a dłuższy proces fotosyntezy powoduje wzrost roślin.

Zabezpieczanie roślin przed stresem z powodu wysokiej temperatury oraz poprawa smaku owoców w upalne dni

  1. Nawadniane uprawy warzyw:
    1. Przy wystąpieniu temperatury powyżej 30°C zastosować wieczorem lub rano 2,5% stężenie Agro ECA Protect + 2 kg ZeoSand Krzem / ha (stosować przy włączonym mieszadle)
    2. Zabieg powtórzyć po 1-2 tygodniach przy ponownym wystąpieniu wysokiej temperatury
  2. Uprawy warzyw bez nawadniania:
    1. Przy wystąpieniu temperatury powyżej 30°C zastosować wieczorem lub rano 2-3 kg ZeoSand Krzem / ha (stosować przy włączonym mieszadle)
    2. Zabieg powtórzyć po 1-2 tygodniach przy ponownym wystąpieniu wysokiej temperatury

Mirosław Maziarka, Agro Smart Lab

Idź do oryginalnego materiału