Parametry klimatu w chlewni dla prosiąt

4 miesięcy temu

Parametry klimatu w chlewni w produkcji świń mają ogromne znaczenie. Wpływają na zdrowotność zwierząt i ich metabolizm. Zatem jakie warunki trzeba spełnić, by zapewnić prosiętom odpowiedni dla wieku klimat?

Parametry klimatu w chlewni tworzą swoisty mikroklimat pomieszczeń. Jest on kształtowany przez wilgotność powietrza oraz temperaturę. Na jego stan składa się także prędkość przepływu powietrza oraz stężenie szkodliwych gazów.

Parametry klimatu w chlewni dla poszczególnych grup wiekowych prosiąt

By prosięta mogły się prawidłowo rozwijać, potrzebne są im adekwatne parametry klimatu w chlewni, dobrane odpowiednio do ich wieku. Zatem dla prosiąt ssących mleko matki najodpowiedniejszą temperaturą jest ta na poziomie 25–35ºC. Natomiast wilgotność względna powinna wynosić 55–75%. Z kolei prosięta odsadzone od matki wymagają niższej temperatury. Dla nich optymalne jest 17–25ºC. Jednakże parametry wilgotności są takie same, jak w przypadku prosiąt ssących i również wynoszą 55–75%. Dla prosiąt po odsadzeniu wymagana temperatura w pomieszczeniu paszowym nie powinna spaść poniżej 12ºC. Natomiast najwyższa jej wartość nie powinna przekraczać 20ºC. W tym przypadku optymalna wilgotność powietrza wynosi 60%.

Mikroklimat w chlewni a wilgotność

Na parametry klimatu w chlewni składa się również wilgotność. Wzrasta ona w wyniku oddychania świń do poziomu 40–85%. Letnia pora roku dostarcza nadmiernej wilgotności, co w połączeniu z wysokimi temperaturami niejednokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia stresu cieplnego. Natomiast zima niesie ze sobą ryzyko wysokiej wilgotności w wyniku niewystarczającej mocy grzewczej, zbyt słabej wentylacji czy złej izolacji.
Niska wilgotność w chlewni oznacza wzrost zapylenia powietrza, co jest przyczyną chorób układu oddechowego zwierząt. W przypadku wilgotności poniżej 40% występuje podrażnienie błon śluzowych oczu oraz dróg oddechowych. Zwierzęta przy takiej wilgotności odczuwają wzmożone pragnienie. Występuje u nich także pogorszenie apetytu, a więc zjadają mniej paszy i wolniej rosną. Równocześnie następuje zaburzenie metabolizmu minerałów i przyswajania witamin. Także wysoka wilgotność względna jest niepożądana, bowiem przyczynia się ona znacząco do szybkiego rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Skład gazowy w chlewni

Znajdujące się w chlewni powietrze wpływa znacząco na produktywność świń, ich metabolizm oraz odporność na choroby. Od jego parametrów w chlewni zależy zdrowie zarówno zwierząt, jak i ludzi pracujących przy nich. Dlatego zwiększone stężenie amoniaku, siarkowodoru i dwutlenku węgla jest nie tylko zjawiskiem nieprzyjemnym, ale także bardzo szkodliwym. Zatem maksymalne stężenie amoniaku na 1 m3 powietrza w chlewni nie powinno przekraczać 20 ppm. Natomiast dla dwutlenku węgla dopuszczalny jest poziom poniżej 3000 ppm. Zaś w przypadku siarkowodoru stężenie nie powinno przekraczać 5 ppm na 1 m3. Warto również zauważyć, iż stężenie dwutlenku węgla może wzrosnąć na skutek podgrzewania pomieszczenia. Bowiem pracujące generatory diesla czy inne urządzenia emitują gazy, które wpływają na parametry klimatu w chlewni.

Źródło: agrotimes

Idź do oryginalnego materiału