Cena pszenicy przez cały czas spada. Jakie są perspektywy na najbliższy czas? Czy wzrost podaży przyczyni się do jeszcze większych spadków cen pszenicy?
Cena pszenicy od dłuższego czasu notuje spadki na giełdach. Analitycy wyrażają obawy o wpływ potencjalnych konsekwencji podania prognoz zasiewów przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).
Cena pszenicy na podstawie szacunków USDA
W swoich przewidywaniach na 2024 r. USDA szacuje spadek areału zasiewów pszenicy i kukurydzy. Wprawdzie te prognozy różnią się od przewidywań analityków, mimo to na rynku widać już zauważalne pogłębione spadki notowań cen tych zbóż. Obniżki cenowe przewyższają choćby obserwowane redukcje cen soi. Giełda chicagowska pomimo przewidywań zmniejszenia obszaru uprawy pszenicy, notuje presję spadkową dla marcowych kontraktów terminowych dotyczących cen pszenicy. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być wahania kursów walut. Wpływ też niewątpliwie ma zmniejszenie ilości zapytań zagranicznych. Dodatkowo dobre warunki atmosferyczne i perspektywa obfitych zbiorów w głównych regionach produkcyjnych, także przyczyniają się do takiej sytuacji na giełdzie. Dodatkowo nie bez wpływu pozostaje słaby eksport pszenicy ze Stanów Zjednoczonych.
Wpływ raportu USDA na giełdowe ceny pszenicy
Raport USDA zauważa równowagę w branży rolniczej. Według niego branża zawdzięcza to warunkom pogodowym, dynamice handlu światowego i eksportowi, które to czynniki warunkują ceny pszenicy w skali globalnej. W efekcie jakiekolwiek zmiany w tych obszarach prawdopodobnie będą miały konsekwencje w całym rolniczym łańcuchu dostaw. Rykoszetem odbije się to nie tylko na samych rolnikach, ale także na wszystkich stronach pośredniczących w handlu zbożem. A więc skutki odczują także dystrybutorzy oraz ci, którzy przetwarzają pszenicę, także handlowcy międzynarodowi.
Raport USDA przewiduje także ogólnoświatowy wzrost zapasów pszenicy na lata 2024/2025 o około 7% porównując z poprzednim sezonem. Jednak spod tych przewidywań wyłączone są Chiny. Według raportu spodziewany jest także spadek średnich cen pszenicy o około 1,20 USD/t, w porównaniu do cen z poprzedniego sezonu.
Według przewidywań USDA w latach 2024–2025 łączny obszar upraw pszenicy, kukurydzy i soi wyniesie 225,5 mln akrów. Stanowić to będzie spadek obszaru tych upraw o prawie 2,3 mln akrów (tj. 930 776,98 ha) w stosunku do lat 2023–2024. Wprawdzie ten poziom jest tożsamy ze średnią z lat 2021–2023, to jednak jest on o 4,5 mln akrów (1 821 085,39 ha) niższy w porównaniu do średniej z pięciu lat.
Aktualne ceny pszenicy na giełdach światowych
Notowania pszenicy w lutym MATIF — wykres
fot. zrzut ekranu/kaack-terminhandel
Według giełdy MATIF cena pszenicy na dzisiaj (tj. 26.02.2024 r.) wynosi 202,75 euro/t. Zaś piątkowa sesja zakończyła się wynikiem 206 euro/t. Oznacza to spadek o 3,5%. Tymczasem giełda w Chicago (CBoT) na piątkowej sesji dla pszenicy osiągnęła poziom 210,81 USD/t. I tu również obserwujemy spadek względem dnia poprzedniego, w którym cena pszenicy wynosiła 214,41 USD/t.
Wykres zamknięcia piątkowych (23.02.24) notowań pszenicy na giełdzie w Chicago (CBoT)
fot. zrzut ekranu/kaack-terminhandel
Przewidywanie cen pszenicy nie jest łatwą sprawą. Rynek uzależniony jest od wielu zmiennych i dlatego jego uczestnicy dostosowują swoje strategie tak, by wykorzystywać pojawiające się możliwości. Ciągły monitoring globalnych wzorców pogodowych, negocjacji handlowych i sytuacji geopolitycznej pozwala na ograniczenie ryzyka i ewentualnych strat.
Przeczytaj także: Spada areał rzepaku w UE w 2024 r. Jakie będą konsekwencje?
Źródło: UkrAgroConsult, KAACK