PGNiG chce dalej inwestować na szelfie norweskim

2 tygodni temu

Nowe Projekty Wydobywcze PGNiG na Szelfie Norweskim: Tyrving i Tommeliten Alpha w Centrum Uwag PGNiG Upstream Norway (PUN) kontynuuje intensywną działalność wydobywczą na norweskim szelfie kontynentalnym, uruchamiając nowe projekty i zwiększając produkcję węglowodorów. W najnowszych działaniach spółka uruchomiła wydobycie ze złoża Tyrving i zwiększyła wydobycie ze złoża Tommeliten Alpha, a także planuje kolejne inwestycje.

PGNiG Upstream Norway (PUN) eksploatuje w tej chwili 20 złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na norweskim szelfie kontynentalnym. W tym tygodniu, 3 września, spółka uruchomiła wydobycie ze złoża Tyrving na Morzu Północnym, którego zasoby szacowane są na 25 mln baryłek ekwiwalentu ropy. Produkcja z tego złoża ma trwać przez 15 lat, co stanowi istotny element strategii PUN na najbliższe lata.

Niecały rok temu spółka rozpoczęła produkcję ze złoża Tommeliten Alpha, które jest jednym z najważniejszych złóż eksploatowanych przez PUN. W szczytowym okresie produkcji, złoże to zapewni 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. Inne istotne złoża, takie jak Ormen Lange i Gina Krog, przyczyniają się do tegorocznej produkcji na poziomie – odpowiednio – ok. 1,2 i 1,1 mld m sześc. gazu. Na złożu Ormen Lange, w którym PUN posiada 14 procent udziałów, prowadzone są prace inwestycyjne, mające na celu uzyskanie wyższego poziomu sczerpania zasobów w przyszłości. Z kolei osiągnięcie aktualnego poziomu wydobycia na złożu Gina Krog było możliwe dzięki przejęciu przez PUN na początku 2024 roku spółki KUFPEC Norway.

W 2024 roku PUN zrealizował również akwizycje, w tym dokupienie udziałów w złożu Eirin oraz nabycie 20% udziałów w złożu Atlantis. Złoże Eirin, zlokalizowane w pobliżu Gina Krog, jest już w trakcie zagospodarowania i będzie oddane do produkcji w przyszłym roku. W przypadku złoża Atlantis, które zapewni spółce łącznie ok. 1,5 mld m sześc. gazu, koncepcja zagospodarowania nie została jeszcze wybrana, jednak partnerzy koncesyjni zakładają, iż uruchomienie produkcji nastąpi w ciągu kilku następnych lat.

PUN prowadzi także prace poszukiwawcze. Ostatnio z sukcesem zakończyła wiercenia odwiertów na koncesji PL636, odkrywając złoże ropno-gazowe Cerisa o szacowanej zasobności do 39 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Było to największe odkrycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w I połowie 2024 roku.

W pierwszym półroczu 2024 roku łączna produkcja węglowodorów przez PUN wyniosła prawie 21,2 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, co stanowi wzrost o ponad 50 procent w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku, kiedy wyniosła ponad 14 mln baryłek ekwiwalentu. Mimo wyzwań, PUN utrzymuje stabilną produkcję dzięki doświadczeniu, współpracy z uznanymi partnerami oraz wysokiej kulturze bezpieczeństwa obowiązującej w Norwegii.

Strategiczne plany ekspansji PGNiG na norweskim szelfie

PGNiG planuje dalszą ekspansję na norweskim szelfie, z zamiarem zwiększenia wydobycia gazu ziemnego i rozwoju posiadanych złóż. w tej chwili realizowane są prace nad aktualizacją strategii, która zostanie ogłoszona pod koniec 2024 roku.

Zgodnie z obowiązującą strategią, Grupa ORLEN planuje zwiększyć wydobycie gazu ziemnego do poziomu 12 mld m sześc. rocznie do 2030 roku. Jednak w tej chwili realizowane są prace nad aktualizacją strategii, co może skutkować zmianami w celach dotyczących ogólnego poziomu wydobycia oraz wolumenów produkcji na poszczególnych rynkach. Zaktualizowana strategia ma zostać ogłoszona pod koniec 2024 roku.

Nowe odkrycie na złożu gazu z udziałami Polaków może zasilić Baltic Pipe

Idź do oryginalnego materiału