Pielęgnacja podtopionych ozimin — niezbędna i oszczędna

6 miesięcy temu

Pielęgnacja podtopionych ozimin pozwala ocalić plony, które w innym przypadku uległyby zniszczeniu. Jednakże należy zrobić to z głową, tak by nie doprowadzić do pogłębienia szkód. Jednym ze środków zaradczych jest odpowiednie nawożenie. Jak je wykonać i z użyciem jakich środków?

Pielęgnacja podtopionych ozimin jest konieczna, ponieważ w efekcie czasowych beztlenowych warunków rośliny są znacznie osłabione. Tym samym bardzo podatne na porażenie przez patogeny. Konieczne jest też uzupełnienie składników mineralnych wypłukanych wraz z wodą do głębokich warstw gleby.

Pielęgnacja podtopionych ozimin — jak przebiegał obecny sezon

Przełom lat 2023/2024 obfitował w opady deszczu. Niestety ich skutkiem było podtopienie znacznych areałów pól, w wielu przypadkach z już rosnącymi zbożami czy rzepakami. w tej chwili przez cały czas jest mokro, co na wielu polach utrudnia wykonanie jakichkolwiek prac polowych.

Ale jeżeli oziminy już przetrwały mokrą zimę czy przedwiośnie, to jest duża szansa, iż przetrwają do zbiorów. Jednakże warto mieć na uwadze to, jak pielęgnować młode rośliny. Szczególnie ważne w tym przypadku jest uzupełniające nawożenie.

W bardzo mokrych lub podmokłych glebach systemy korzeniowe mają trudności z wrastaniem na dużą głębokość. W rezultacie większość korzeni zdolnych do pobierania składników odżywczych i wody koncentruje się blisko powierzchni gleby. Przy optymalnej wilgotności gleby w późniejszej części sezonu może to być wystarczające. Jednakże bardziej suche warunki mogą spowodować prawdziwe problemy.

Jakie są skutki podtopienia ozimin?

Długotrwałe zalanie lub podtopienie ozimin naraża uprawę na straty w obsadzie roślin. Najgroźniejszym zjawiskiem, do jakiego dochodzi w czasie podtopienia, jest niedobór tlenu w strefie korzeniowej. Skutkuje to zaburzeniem metabolizmu korzeni, co pociąga za sobą niemożność pobierania wody i składników mineralnych z gleby. Zaburzeniu ulega także parcie korzeniowe. Wskutek tego dochodzi do więdnięcia pędów i liści, a także do obumarcia korzeni.

Ponadto choćby niezbyt długie zalanie korzeni ozimin może doprowadzić do zmniejszenia plonu.

Jaka powinna być pielęgnacja podtopionych ozimin?

W mokrym roku należy szczególnie uważnie zarządzać wymywanymi składnikami odżywczymi, takimi jak siarczany i azotany. zwykle w takich warunkach ulegają one wypłukaniu w głąb profilu glebowego. Czyli przedostają się poza zasięg stosunkowo płytkich systemów korzeniowych. Dlatego wczesne zastosowanie składników odżywczych może mieć podstawowe znaczenie dla utrzymania się roślin.

Tam, gdzie systemy korzeniowe są zagrożone, rozsądnie byłoby rozważyć dolistne stosowanie siarki nawozowej w terminie zabiegu fungicydowego T0. Przypomnijmy, optymalna zawartość siarki w roślinie poprawia gospodarkę azotem. Jednakże nie należy mylić tego zabiegu z grzybobójczym na bazie siarki, którego wykonaniu ma inny cel w tym terminie. Dlatego więc najlepiej użyć np. siarczanu amonu. Ponadto należy zachować ostrożność przy stosowaniu alternatyw, które wymagają rozkładu mikrobiologicznego do postaci dostępnej dla roślin. Dotyczy to np. produktów na bazie siarki elementarnej.

Jeśli warunki pogodowe pozwalają na wjazd opryskiwaczem, to dobrze jest wykonać zabieg nalistny płynnym nawozem azotowym, a także wprowadzić bakterie wiążące azot atmosferyczny i dostarczające go roślinom w formie dostępnej.

Jakie zagrożenia przynosi podtopienie ozimin

W beztlenowych warunkach podtopionego pola mineralizacja może być zagrożona. W związku z tym pobieranie składników mineralnych przez rośliny może być słabsze, niż powinno. To samo dotyczy azotu zawartego w glebie. Badanie zawartości azotu mineralnego w glebie może pomóc w określeniu ilości azotu dostępnego dla upraw i w dostosowaniu zarządzania składnikami odżywczymi.

Idź do oryginalnego materiału