PIT z KRUS za 2023 rok zostanie obliczony za większość świadczeniobiorców. Są jednak pewne wyjątki. Kiedy rolnik sam musi rozliczyć podatek dochodowy?
PIT z KRUS to roczne zeznanie podatkowe, które obowiązuje pewne grupy rolników. Dotyczy to m.in. większości osób pobierających świadczenia emerytalne, rentowe i uzupełniające świadczenia rodzicielskie. W ich przypadku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sama rozliczy podatek dochodowy za 2023 rok. Nie każdego to jednak dotyczy.
Kiedy rolnik rozlicza PIT?
Choć PIT z KRUS nie dotyczy przychodów uzyskiwanych z prowadzenia gospodarstwa rolnego, od tej reguły są pewne wyjątki. Mianowicie do złożenia rocznego zeznania podatkowego zobligowani są m.in. rolnicy, którzy:
- pobierają świadczenia emerytalne, rentowe lub rodzicielskie świadczenia uzupełniające;
- byli dodatkowo zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie, o dzieło lub o pracę;
- prowadzili działalność gospodarczą niezwiązaną z produkcją rolną;
- prowadzili tzw. działy specjalne produkcji rolnej.
Jaki PIT z KRUS?
W przypadku osób otrzymujących świadczenia organ ubezpieczeniowy (w tym przypadku KRUS) pobiera od nich zaliczki na podatek. Następnie do końca lutego następującego po danym roku rozliczeniowym Kasa ma obowiązek przygotować dla podatnika formularz PIT-40A — Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy. Tak też będzie w przypadku rozliczenia podatku dochodowego za 2023 rok. Na wystawienie i przekazanie tego formularza Kasa ma czas do 29 lutego 2024 r.
Jeśli poza świadczeniami wypłacanymi z KRUS podatnik nie osiągnął innego przychodu, nie musi on składać w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego. Nawiasem mówiąc dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu.
Kogo nie dotyczy PIT-40A z KRUS?
Są jednak sytuacje, kiedy Kasa nie obliczy za świadczeniobiorcę podatku dochodowego za 2023 r. Dotyczy to emerytów, rencistów i osób uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którzy:
- w ciągu 2023 r. pobierali świadczenia najpierw z KRUS, a następnie z ZUS lub odwrotnie;
- realizowali w danym roku podatkowym ulgę podatkową udzieloną przez urząd skarbowy;
- mieli w związku ze złożonym przez nich oświadczeniem obniżoną lub podwyższoną wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy;
- nie mieli pobieranych zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania;
- złożyli wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku i nie wycofali go przed końcem roku podatkowego, tj. do 31 grudnia 2023 r.;
- mieli sumę zaliczek pobranych w roku podatkowym przewyższającą kwotę obliczonego podatku;
- z uwagi na wstrzymanie wypłaty świadczenia po zamknięciu roku podatkowego nie mogli mieć rozliczonej niedopłaty podatku.
W powyższych przypadkach KRUS przekaże świadczeniobiorcy formularz PIT-11A – Informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego. Te same formularze otrzymają również rodzice lub prawni opiekunowie niepełnoletnich dzieci uprawnionych do renty rodzinnej. Wówczas na każde dziecko przysługuje odrębny formularz.
Jaki PIT dla sołtysa?
Ponadto pozostało grupa osób ubezpieczonych w KRUS, którym Kasa przekaże Informację o przychodach z innych źródeł (formularz PIT-11). Dotyczy to osób, które:
- pobierają świadczenia pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa;
- pobrały „świadczenie niezrealizowane” po śmierci zmarłego emeryta/rencisty.
Jak rozliczyć PIT-11A i PIT-11 z KRUS?
Powyższe osoby, czyli te, które otrzymały PIT-11A lub PIT-11, mają dwie możliwości złożenia zeznania podatkowego. Po pierwsze zeznanie PIT-36 lub PIT-37 (w formie papierowej lub elektronicznej) składa się samemu we adekwatnym urzędzie skarbowym. Trzeba to jednak zrobić nie później niż 30 kwietnia 2024 roku.
Ale jest też druga opcja. Wystarczy, iż podatnik zaakceptuje lub zmieni takie zeznanie przygotowane wcześniej przez Krajową Administrację Podatkową. Wgląd do gotowych zeznań PIT umożliwia portal podatkowy (www.podatki.gov.pl).
Źródło: KRUS