Przez cały sierpień trwał nabór wniosków o płatność dla małych gospodarstw rolnych 2023 w ramach płatności bezpośrednich. Cały proces odbywał się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ARiMR. Teraz, kiedy nabór się zakończył, Agencja podsumowuje jego wyniki.
31 sierpnia ARiMR zakończyła przyjmowanie oświadczeń o płatność dla małych gospodarstw 2023. Można je było składać tylko za pośrednictwem aplikacji eWnioekPlus. Przypominamy, iż ta forma wsparcia ma charakter ryczałtu, czyli zastępuje inne płatności bezpośrednie. A zatem rolnicy, którzy je złożyli, nie będą mogli otrzymać wsparcia z tytułu innych ich rodzajów. Agencja poinformowała, iż w całym kraju złożono 169 597 takich oświadczeń. Zobaczmy, gdzie w Polsce zainteresowanie było największe.
Kto mógł dostać płatność dla małych gospodarstw 2023?
Rolnicy ubiegający się o płatność dla małych gospodarstw 2023 musieli spełnić dwa kryteria. Po pierwsze, ich gospodarstwo nie mogło być większe niż 5 hektarów. Po drugie musieli złożyć wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich na rok 2023, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ponadto wcześniej otrzymali takie płatności w poprzednim roku lub byli następcami prawnymi rolników je składających.
Ile pieniędzy dla małego gospodarstwa?
Rolnicy, którzy wystąpili o płatność dla małych gospodarstw 2023 dostaną 225 euro/ha, maksymalnie więc 1125 euro.
Warto podkreślić, iż zgodnie z unijnymi przepisami płatność dla małych gospodarstw 2023 zastępuje inne rodzaje płatności bezpośrednich. Mianowicie takich jak: podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów. Dla rolnika, który ubiegał się jedynie o podstawowe wsparcie dochodów i płatność redystrybucyjną, ryczałtowa płatność dla małych gospodarstw była dobrym rozwiązaniem.
Jak jednak podkreśla ARiMR, jeżeli rolnik we wniosku o przyznanie dopłat za rok 2023 ubiegał się również o o przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), płatność ONW, ekologiczną i rolno-środowiskowo-klimatyczną czy zalesieniową, wówczas poza ryczałtem dla małych gospodarstw otrzyma pieniądze również z tytułu tych płatności.
Ponad 196,5 tysięcy wniosków
Według danych podanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, ogólnie w całym kraju Agencja przyjęła 196 597 wniosków. Najwięcej oświadczeń złożono w województwach:
- podkarpackim (34 288),
- lubelskim (25 857),
- małopolskim (25 333),
- mazowieckim (22 953).
Z kolei najmniej wniosków o płatność dla małych gospodarstw 2023 zarejestrowano w województwach:
- zachodniopomorskim (2177),
- opolskim (2454),
- lubuskim (2536).
Nawiasem mówiąc, tegoroczna kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie zakończyła się pod koniec czerwca. W tym roku rolnicy składali wnioski zgodnie z zupełnie nowymi zasadami, zawartymi w Krajowym Planie Strategicznym, który jest realizacją nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Nowe przepisy mocniej koncentrują się na ochronie klimatu i środowiska.
Źródło: ARiMR, WIR