Początek końca jednorazowych e-papierosów? "Wprowadzenie całkowitego zakazu używania"

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Wydarzenia 24


Rząd chce w III kw. przyjąć projekt ustawy o zakazie wprowadzania do obrotu na terytorium Polski papierosów elektronicznych jednorazowego użytku - podano w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Planowane jest też ograniczenie sprzedaży nowych produktów zawierających nikotynę.


W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów zamieszczono informacje o projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Za jego opracowanie odpowiada wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.


Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów


"Celem regulacji będzie wprowadzenie całkowitego zakazu używania papierosów elektronicznych (e-papierosów) jednorazowego użytku. Regulacja ta wynika z konieczności dalszego ograniczenia używania papierosów elektronicznych jednorazowego użytku nie tylko przez osoby poniżej 18. roku życia, ale także przez dorosłych. Planowana regulacja będzie miała największy wpływ na tzw. młodych dorosłych" - napisano. Reklama


"Papierosy elektroniczne zarówno z nikotyną jak i te zawierające inne substancje to wyroby stanowiące ewidentne zagrożenie dla zdrowia publicznego. (...) W ocenie projektodawcy jest konieczne wdrożenie całkowitego zakazu wprowadzania do obrotu papierosów elektronicznych jednorazowego użytku" - dodano.
Przeczytaj również: Ministerstwo chce zmian zasad sprzedaży alkoholu. Piwo na cenzurowanym


Nie tylko e-papierosy. Na celowniku MZ są też inne produkty z nikotyną


Dodatkowo, w związku z możliwością pojawienia się na rynku wyrobów zawierających nikotynę w tej chwili niepodlegających przepisom dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE, takimi jak: gumy, tabletki, spray do nosa i ust oraz napoje z nikotyną, jest konieczne w ocenie Ministerstwa Zdrowia doprecyzowanie zakazu sprzedaży przedmiotowych wyrobów.
"Tego rodzaju wyroby powinny być wprowadzane do sprzedaży wyłącznie w reżimie farmaceutycznym, poprzedzonym pozytywnym procesem oceny dokumentacji rejestracyjnej charakteryzującej ich adekwatności farmakodynamiczne, farmakokinetyczne oraz potwierdzającej ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania" - dodano.
Dodatkowo, w związku z pojawieniem się na rynku nowych wyrobów z nikotyną tzw. "woreczków nikotynowych", Ministerstwo Zdrowia postuluje, iż należy pozostawić wyłącznie możliwość sprzedaży produktów zawierających składniki, które nadają tylko i wyłącznie zapach lub smak tytoniu.
Idź do oryginalnego materiału