W połowie sierpnia br. zarówno na rynku krajowym, jak i europejskim podaż marchwi przewyższała popyt. Wraz ze wzrostem podaży spadały ceny marchwi. Jakie są aktualnie?
Podaż marchwi na rynku wzrasta i w miarę zbiorów do sprzedaży trafiają kolejne partie towaru. Sprawdźmy, jak kształtują się ceny marchwi w drugiej połowie sierpnia br.
W Niderlandach podaż marchwi jest większa niż popyt
Marchew jest jednym z nielicznych warzyw, na których nie odbiła się tak wyraźnie tegoroczna niekorzystna pogoda. W Holandii opady deszczu sprzyjały przyrostowi masy korzeni. Z kolei w czasie zbiorów jest sucho, co ułatwia prace polowe. Tegoroczne zbiory zapowiadają się więc dobrze.
W sezonie 2022/2023 podaż marchwi w Holandii generalnie była niższa niż w poprzednich latach, ze względu na mniejszą powierzchnię uprawy. Dlatego w tym sezonie ceny marchwi startowały z wysokiego pułapu. Obecnie, wraz ze wzrostem podaży marchwi z tegorocznych zbiorów, ceny spadają. Dodatkowo ze względu na okres wakacyjny obserwuje się zmniejszenie popytu nie tylko na to warzywo.
Ceny marchwi na holenderskim rynku
Na początku ubiegłego tygodnia na holenderskim rynku za drobną marchew płacono ok. 35 euro/100 kg. w tej chwili taka cena jest już nieosiągalna. Z uwagi na osłabiony popyt i stosunkowo dużą podaż marchwi, bardziej realna jest cena 30 euro/100 kg. Należy zaznaczyć, iż to przez cały czas jest wyższa cena niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przed rokiem była ona bowiem o 10 euro niższa.
Duża ilość holenderskiej marchwi trafia do zakładów przetwórczych w Belgii i Francji. Za marchew przemysłową belgijskie zakłady płacą około 12 euro/100 kg.
W Polsce w tym roku podaż marchwi będzie niższa. A jak z cenami?
Również w Polsce na początku sezonu ceny marchwi były wysokie. Do połowy lipca br. średnia cena marchwi utrzymywała się na rekordowym poziomie, najwyższym w ostatnim dziesięcioleciu. Jednak wraz z rozpoczęciem tegorocznych zbiorów i zwiększaniem się podaży marchwi na rynku ceny zaczęły spadać.
Na początku sierpnia br. hurtowe ceny marchwi z tegorocznych zbiorów wynosiły średnio 1,25 zł/kg i utrzymywały się na stabilnym poziomie. Były jednak niższe na tle ostatnich pięciu lat. Poziom cen nie jest zadowalający dla producentów, gdyż koszty produkcji znacząco wzrosły w ostatnich latach. Dodatkowo w tym sezonie należy się spodziewać niższej podaży marchwi niż w ubiegłym roku. Zbiory marchwi będą bowiem prawdopodobnie niższe niż rok temu. Według GUS w tym roku zbierzemy 590 tys. ton marchwi, czyli o 4,8% mniej niż przed rokiem.
Czytaj również: Zbiory warzyw 2023 będą niższe r./r.
Tymczasem kolejne tygodnie przynoszą dalsze spadki cen hurtowych marchwi. W drugim tygodniu sierpnia ceny marchwi szczotkowanej, pakowanej w worki wynosiły 0,90–1,30 zł/kg. To o 12% mniej niż na początki sierpnia i aż o 21% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Ile teraz kosztuje marchew na polskim rynku?
Aktualnie, w czwartym tygodniu sierpnia (34. tygodniu roku) krajowe ceny marchwi na rynkach hurtowych są jeszcze niższe i wynoszą 0,85–1,20 zł/kg. Tak kształtowały się notowania na głównych rynkach hurtowych w kraju:
- ceny marchwi na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 1,0–1,5 zł/kg;
- marchew na giełdzie w Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) kosztowała — 1,8–2,0 zł/kg;
- notowania marchwi w Sandomierzu (Targowiska Miejskie Rynek Hurtowy) wynosiły — 1,2–1,3 zł/kg;
- na rynku w Rzeszowie (Podkarpackie Centrum Hurtowe Agrohurt) za marchew płacono — 1,6–2,0 zł/kg;
- w Krakowie (Kompleks Handlowy Rybitwy) ceny marchwi wynosiły — 1,0–1,5 zł/kg;
- we Wrocławiu (Targpiast) marchew oferowano w cenie — 2,0–3,0 zł/kg;
- na giełdzie w Kaliszu (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) marchew kosztowała — 1,5–1,8 zł/kg.
Za młodą marchew z nacią oferowaną w pęczkach można było uzyskać od 2,0 zł/pęczek w Kaliszu do 4,0 zł/pęczek we Wrocławiu. Z kolei za marchew mytą w skupach i przetwórniach 17 sierpnia br. płacono 1,2 zł/kg.
O dalszym przebiegu sezonu zadecydują warunki pogodowe w trakcie zbiorów oraz tegoroczna podaż marchwi na europejskim rynku. Pogoda będzie miała także wpływ na jakość marchwi przeznaczonej do długiego przechowywania, a więc również na ilość tego warzywa na rynku w okresie 2023/2024.
Czytaj również: Ceny pietruszki wciąż wysokie. A ile za inne korzeniowe?
Źródło: fresh-market.com, gfactueel.nl