Pogoda w I kwartale 2024. Jak wpłynie na uprawy?

8 miesięcy temu

Eksperymentalną długoterminową prognozę przedstawił IMGW. Otóż według przewidywań Instytutu, pogoda w I kwartale 2024 r. będzie raczej sprzyjała przetrwaniu roślin ozimych w dobrej kondycji.

Dowiedzmy się, jaka dokładnie będzie pogoda w I kwartale 2024., co z temperaturą i opadami w tym okresie.

Pogoda w I kwartale 2024 — poprawi zasoby wody

Według eksperymentalnej długoterminowej prognozy, którą w grudniu zaprezentował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dojdzie do zmniejszenia deficytu wody w glebie. Ściśle mówiąc, można się spodziewać, iż we wszystkich trzech pierwszych miesiącach 2024 r. suma opadów miesiąca przekroczy normy. Dokładnie rzecz ujmując, chodzi o normy wieloletnie 1991–2020.

Raczej powinniśmy się spodziewać, iż w styczniu będą to opady śniegu. jeżeli chodzi o luty, przeważać powinien śnieg. Natomiast w marcu raczej opady będą mieszane, przy przewadze deszczu.

Tym samym jest to optymistyczna zapowiedź startu wegetacji w 2024 r.

Temperatura w I kwartale 2024

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura dwóch pierwszych miesięcy 2024 r. powinna się zawierać w zakresie normy wieloletniej. Czyli nie będzie się różniła od notowanej w latach 1991–2020. Przy czym w styczniu i lutym na większości obszaru Polski powinna być ujemna, z wyjątkiem północnych i zachodnich regionów, gdzie nieco przekroczy 0°C.

Jednak marzec zapowiada się cieplejszy od średniej wieloletniej. Mianowicie w całej Polsce suma opadów atmosferycznych przekroczy wieloletnie normy. Zarówno w Suwałkach, jak i Zakopanem słupki termometrów nie spadną poniżej 0°C.

Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi

Prognoza pogody na styczeń 2024 — temperatura w normie, opady — ponadnormatywne

fot. zrzut ekranu/IMGW

Eksperymentalna pogoda w I kwartale 2024 przewiduje, iż w styczniu średnia temperatura zawiera się w normie. Czyli podczas całego miesiąca, temperatura notowana zarówno za dnia, jak i w nocy będzie ujemna. Jedynie lokalnie nieco przekroczy 0°C. Natomiast opady atmosferyczne przekroczą normę wieloletnią. Instytut nie podaje rodzaju opadu, jednak patrząc na temperaturę, można liczyć, iż będzie to śnieg chroniący rośliny przed mrozem.

Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny

W lutym 2024, w całej Polsce temperatura w normie, opady — ponadnormatywne

fot. zrzut ekranu/IMGW

W całej Polsce luty wg prognoz ma być podobny do typowych obserwowanych w latach 1991–2020. Suma opadów w tym miesiącu odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg czy deszcz). Jednak przy temperaturze w normie dla tego miesiąca, najprawdopodobniej śnieg pokryje oziminy.

Pogoda w marcu — wiosenna

W całej Polsce marzec będzie ciepły, ale mokry

fot. zrzut ekranu/IMGW

Wszystko na to wskazuje, iż luty będzie mroźny i śnieżny, bowiem prognoza na marzec potwierdza przekaz lutowego przysłowia (patrz śródtytuł). Mianowicie prognoza długoterminowa przewiduje w marcu temperaturę powyżej normy. Czyli ten miesiąc będzie cieplejszy, wiosenny i jednocześnie bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991–2020.

Podsumowując, prognoza przedstawiona jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

IMGW-PIB prognozując pogodę wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes. Korzysta także z wyników modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).

Czytaj również: Jakie są prognozy cen rzepaku na 2024 r.? Czy będzie drożej?

Źródło: IMGW

Idź do oryginalnego materiału