
Polska prezydencja w Radzie UE 2025 zakończyła się konkretnymi działaniami na rzecz rolnictwa. Minister rolnictwa Czesław Siekierski podkreśla, iż pół roku intensywnych negocjacji, debat i inicjatyw przyniosło realne efekty dla Wspólnej Polityki Rolnej. Jakie dokładnie sukcesy polskiej prezydencji udało się osiągnąć?
Polska objęła półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej 1 stycznia 2025 r., po raz drugi w historii. Okres ten przypadł na wyjątkowy moment – zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym. Jak podsumował minister Czesław Siekierski, polska prezydencja UE 2025 była merytoryczna, skuteczna, a przede wszystkim ukierunkowana na interes rolników.
Polska prezydencja w Radzie UE 2025 — bezpieczeństwo żywnościowe jako priorytet
Hasłem przewodnim przewodnictwa było „Bezpieczeństwo, Europo!”. W obszarze rolnictwa oznaczało to koncentrację na bezpieczeństwie żywnościowym, wzmacnianiu odporności sektora rolnego, a także zapewnianiu opłacalności produkcji. Polska konsekwentnie podnosiła te tematy na forum unijnym, zwracając jednocześnie uwagę na potrzebę stabilizacji dochodów rolników oraz poprawy ich pozycji w łańcuchu dostaw żywności.
Sukcesy polskiej prezydencji dla rolników
Polska prezydencja UE 2025 przypadła na moment dyskusji o kształcie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku. Polska zabrała silny głos w sprawie „Wizji dla rolnictwa i żywności”, podkreślając potrzebę silnej, nowoczesnej i konkurencyjnej WPR, opartej na odpowiednim budżecie i dwufilarowej strukturze.
Udało się wypracować blisko 400 propozycji uproszczeń, takich jak np.:
- ograniczenie liczby kontroli u beneficjentów,
- uproszczenie procedur zmian w planach strategicznych,
- wyższe płatności ryczałtowe dla małych gospodarstw,
- zniesienie obowiązku raportowania celów,
- zwiększenie elastyczności definicji TUZ,
- uproszczenia w zakresie norm GAEC.

Sukcesami polskiej prezydencji w Radzie UE w 2025 roku było wprowadzenie uproszczeń dla rolników w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej.
fot. Piotr Szafraniec
Polska prezydencja w Radzie UE 2025 — konkrety legislacyjne i sukcesy negocjacyjne
W trakcie prezydencji Polska doprowadziła do uzyskania mandatów negocjacyjnych dla dwóch ważnych rozporządzeń dotyczących:
- nieuczciwych praktyk handlowych, oraz
- zmian w organizacji rynków rolnych.
To konkretne działania, które wzmacniają pozycję rolników i chronią ich interesy w handlu.
Sukcesy polskiej prezydencji — przełom w sprawie nowych technik genomowych
Polska przełamała wielomiesięczny impas w sprawie nowych technik genomowych (NTG). Poprawki zaproponowane przez polską prezydencję uzyskały poparcie Rady UE, co otworzyło drogę do dalszych negocjacji z Parlamentem Europejskim.
Postęp osiągnięto także w pracach nad:
- rozporządzeniem dotyczącym dobrostanu zwierząt w transporcie,
- oraz nowymi regulacjami w sprawie materiału rozmnożeniowego roślin.
Polska prezydencja w Radzie UE a najbliższe wyzwania
Minister rolnictwa podsumowując polską prezydencję w Radzie UE, zaznaczył, iż w najbliższym czasie zapadną ważne decyzje na szczeblu unijnym. Najważniejsze z nich dotyczą umowy z krajami Mercosur, a także umowy handlowej między UE a Ukrainą.
Czeka nas teraz wcale nie łatwiejszy okres. Przed nami ważne wydarzenia i czas, kiedy zapadną najważniejsze decyzje na forum UE. przez cały czas nie znamy ostatecznego kształtu umowy UE-Mercosur. Przypomnę, iż stanowisko Polski jest jasne: nie akceptujemy umowy handlowej z Mercosur w obecnym kształcie. Oczekujemy, aby została ona obudowana takimi zapisami i warunkami, które będą chronić interesy europejskich rolników i zapewniać utrzymanie wysokich standardów produkcji żywności obowiązujących w UE- powiedział minister rolnictwa.
Z kolei, w odniesieniu do umowy handlowej między UE a Ukrainą, szef resortu rolnictwa podkreślił, iż według Polski umowa ta powinna być uzupełniona o bilateralną klauzulę ochroną, umożliwiającą podjęcie działań ochronnych w handlu wszystkimi towarami rolnymi. Ponadto porozumienie powinno również uwzględniać poprawę dostępu do rynku ukraińskiego dla unijnego eksportu.
Czytaj również: Umowa handlowa UE–Ukraina: więcej importu, brak konsultacji
Źródło: MRiRW