Agencja Informacyjna: Polski bursztyn w Chinach zdobywa sobie uznanie i popularność. Jego ciepły blask i delikatność przyciągają uwagę wielu chińskich konsumentów. O bursztynie w poetycki sposób mówi się, iż jest to „piękno zatrzymane w czasie”.
Spis treści
- Polski bursztyn w Chinach: „Piękno zatrzymane w czasie”
- Polski bursztyn w Chinach – wystawa prac wybitnych jubilerów
- Polski bursztyn w Chinach – skarb Morza Bałtyckiego
- Polski bursztyn w Chinach. Jaka jest pozycja polskiego bursztynu na świecie?
- Co to jest bursztyn?
- Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn od podróbek?
- Jaki jest skład bursztynu?
- Czy bursztyn ma adekwatności prozdrowotne?
- Jakie bursztyny są najcenniejsze?
Polski bursztyn w Chinach: „Piękno zatrzymane w czasie”
Jedną z korzyści położenia Polski nad Morzem Bałtyckim są unikalne zasoby najwyższej jakości bursztynu. W 2021 roku w Muzeum Narodowym prowincji Yunnan, w Kunming, w Chińskiej Republice Ludowej miała miejsce wystawa „Piękno zatrzymane w czasie”. Była to największa ekspozycja bursztynu bałtyckiego, zorganizowana w tym państwie, która stała się wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym.
Transmisję z otwarcia ekspozycji obserwowało, ponad 130.000 osób, a wystawę, pomimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, zwiedziło ponad 10.000 osób. Zapoczątkowanoe wystawą „Piękno zatrzymane w czasie”, eksponującej polski bursztyn, w Chińskiej Republice Ludowej, są kontynuowane. W 2024 roku wydarzenie zorganizowano po raz czwarty pod nazwą „Instant And Eternity – Chwila i Wieczność” w Muzeum Narodowym w Tiencin (Tianjin) w Chińskiej Republice Ludowej. Kuratorami są: Sebastian Tajl i Jack Yang.
Polski bursztyn w Chinach – wystawa prac wybitnych jubilerów
Polski bursztyn w Chinach, jego piękno i subtelność w genialny sposób potrafią wyeksponować polscy jubilerzy, co podnosi rangę tej skamieniałej żywicy do najwspanialszych okazów kamieni szlachetnych.
Wśród jubilerów, których prace prezentowane są w Chińskiej Republice Ludowej są: Jacek Baron, Anna Betley, Paulina Binek, Bożena Bochomulska, Marcin Bogusław, Eliza i Krzysztof Bondarukowie, prof. Andrzej Boss, Dorota Cenecka, Sławomir Chmielewski, Bartosz Ciba, Danuta Czapnik, Katarzyna Czajkowska, Tadeusz Dobkowski, Ludwik Dumin, Grażyna Fila, Maria Fijałkowska, prof. Sławomir Fijałkowski, Wanda i Bogdan Frydrychowicz, Jolanta Gazda, Aleksander Gliwiński, Mariusz Gliwiński, Leszek Górski, Dorota Gulbierz, Izabela Gutowska, Andrzej Jacyszyn, Paweł Kaczyński, Wojciech Kalandyk, Tomasz Kargul, Bogusław Kołpak, Dorota Kos, Roman Kowalkowski, Andrzej Kupniewski, Przemysław i Wiesław Kusiowie, Małgorzata Mieleszko, Małgorzata Podgórska, Agnieszka Nowicka, Krzysztof Nowiński (z M. Nowaczyk i E. Held), Jacek Ostrowski, Elżbieta i Marek Pawłowscy, Dorota Pełka, Jan Pomianowski, Eryk Popkiewicz, Olaf Popkiewicz, Bożena Przytocka, Dariusz Ptak, Edward Puchalski, Gabriela Reca, Izabela Robaczewska, Wojciech Rygało, Tomasz Stangrecki, Justyna Stasiewicz, Iwona Tamborska, Sława Tchórzewska, Jola Słoma i Mirek Trymbulak, Marcin Tymiński, Irena Wastag, Sławomir Wasilewski, Marta Włodarska, Zofia Wołosz, Maja Woźniak, Dariusz Zarański.
Polski bursztyn w Chinach – skarb Morza Bałtyckiego
W jubilerstwie najbardziej ceniony jest bursztyn bałtycki, taki który znajduje się nad polską częścią morza bałtyckiego. Polscy sprzedawcy bursztynu, coraz częściej, oferują swoje produkty w Chińskiej Republice Ludowej. Polski bursztyn w Chinach zdobywa coraz większe uznanie i popularność wśród konsumentów.
https://www.youtube.com/embed/2c5T8_qUNGk
Polski bursztyn w Chinach. Jaka jest pozycja polskiego bursztynu na świecie?
Polska jest jednym z państw, które eksportuje największe ilości wyrobów bursztynowych na świecie. Prawie 90 procent wyrobów z bursztynu jest właśnie wyprodukowana w Polsce. Najpiękniejsze okazy są wysyłane głównie do Stanów Zjednoczonych Ameryki, Republiki Federalnej Niemiec oraz wielu państw dalekowschodnich, w szczególności do Chińskiej republiki Ludowej. Polscy jubilerzy cały czas starają się utrzymać tę wiodącą pozycję na świecie.
Co to jest bursztyn?
Bursztyn inaczej jantar lub amber (ta obowiązuje w języku angielskim) to najczęściej kopalna żywica drzew iglastych w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew z rzędu bobowców czy rodziny dwuskrzydłowatych. Najstarsze złoża datowane są na okres dewoński (mają około 400.000.000 lat). Obszary, gdzie znajdują się złoża bursztynu, w pradawnych czasach porastały drzewa bogate w żywicę. Znanych jest około 60 rodzajów (gatunków) bursztynu. W typologii uwzględnia się miejsce pochodzenia, czas powstania, cechy fizyczne, jak kolor (np. odcienie od jasnożółtego do intensywnie brązowego) i przezroczystość (bursztyny mleczne i klarowne). Wbrew temu co można by sądzić nie jest kamieniem szlachetnym ani minerałem.
Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn od podróbek?
Gęstość bursztynu zbliżona jest do gęstości wody morskiej (0,96–1,096 g/cmł). Ta cecha bywa wykorzystywana przy odróżnieniu prawdziwych bursztynów od imitujących je kamieni – testowane kawałki wrzuca się do solanki o wyższej gęstości niż woda morska (np. 5 łyżeczek soli rozpuszcza się w szklance wody). Te, które nie opadną na dno naczynia, będą prawdziwymi bursztynami. Bursztyny wykazują fluorescencję. Innym sposobem na ich wykrycie jest oświetlenie promieniowaniem UV. Prawdziwe bursztyny – po oświetleniu w ciemności – będą emitować światło.
Jaki jest skład bursztynu?
Bursztyny to substancje niejednorodne chemicznie. Budują je zarówno związki organiczne, jak i nieorganiczne. Skład bursztynu w zależności od pochodzenia może być różny, ale w przybliżeniu szacuje się, iż jest w nim: węgiel (od 61 proc. do 81 proc.) wodór (od 8,5 proc. do 11 proc.), tlen (około 15 proc.) oraz siarka (około 0,5 proc.) Bursztyn zawiera także śladowe ilości składników mineralnych. Najbardziej charakterystycznym związkiem organicznym jest kwas bursztynowy.
Czy bursztyn ma adekwatności prozdrowotne?
Bursztynowi przypisuje się szereg adekwatności prozdrowotnych. Od wieków wykorzystywany był (i jest) w medycynie ludowej. adekwatności bursztynu są między innymi efektem zawartości kwasu bursztynowego, który według badań naukowych pobudza system nerwowy, działa przeciwzapalnie i antytoksycznie, reguluje pracę jelit i nerek. Wyciągi z bursztynu (np. nalewka, olej) mają działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, mogą łagodzić problemy skórne, takie jak skutki oparzeń i ugryzień owadów.
Praktycy medycyny alternatywnej twierdzą, iż noszenie naszyjnika, bransoletki lub innej biżuterii z bursztynów ma pozytywny wpływ na przypadłości, do których zalicza się: problemy z tarczycą (np. guzki tarczycy), problemy z sercem, ząbkowanie, astmę czy zapalenia gardła. Rzekomo lepiej działa na organizm bursztyn nieoszlifowany niż ten o wygładzonych krawędziach. Brak jednak potwierdzenia na ten temat w wynikach rzetelnych badań naukowych, nie oznacza to kwestionowanie przypisywanych bursztynowi cech.
Bursztyn jest surowcem kosmetycznym używanym w produkcji wcierek, szamponów i odżywek do włosów, kremów, maseczek, peelingów, mydeł i balsamów. Stosowany jest jako wyciąg lub w formie sproszkowanej. Wykorzystuje się go też do produkcji nalewek.
Jakie bursztyny są najcenniejsze?
Najwyższe wartości mają te okazy bursztynu, które mają wyraźnie widoczne inkluzje owadów, minerałów, fragmenty roślin, jasne kolory i przejrzystość . Ta moda rozpoczęła się od powstania filmu „Jurassic Park”, w reżyserii Stevena Spielberga, w 2013 roku. Najpopularniejszymi inkluzjami są komary. Inkluzje materiału roślinnego, choć bardzo interesujące dla naukowców, kilka dodają do wartości biżuterii.
Dziękujemy za przeczytanie powyższego tekstu. Zapraszamy do zapoznania się innymi informacjami na naszej stronie. AI
Agencja Informacyjna, Gospodarka, Chiny, /DEC/ 5.12.2024