Pomoc suszowa 2023. Sprawdź termin naboru i stawki

7 miesięcy temu

Pomoc suszowa 2023 niedługo zostanie uruchomiona. Sprawdź, kiedy będzie nabór wniosków i ile wyniosą dopłaty suszowe za 2023 rok.

Pomoc suszowa za 2023 rok to wsparcie, na które czeka wielu producentów rolnych. Po ciągnących się miesiącami problemach z działaniem aplikacji suszowej poszkodowani wreszcie mogą liczyć na rekompensaty. Wpierw jednak muszą złożyć wnioski. Nabór dokumentów rusza 29 lutego. Ile pieniędzy dostaną rolnicy?

Kto dostanie suszowe 2023?

Co obejmuje pomoc suszowa za 2023 rok? Jest to forma dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których w ub.r. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. Dotyczy to szkód spowodowanych suszą, gradem czy deszczem nawalnym. Wsparcie należy się też w przypadku ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny.

O rekompensaty z tego tytułu mogą ubiegać się rolnicy, u których szkody wyniosły powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym. Jednakże niektórzy beneficjenci muszą liczyć się z tym, iż kwota przyznanej im pomocy będzie pomniejszona o 50%. Dotyczy to tych rolników, którzy nie ubezpieczyli co najmniej połowy swoich upraw (z wyłączeniem użytków zielonych),

Jaka kwota pomocy suszowej?

Pomoc suszowa za 2023 rok obliczana jest w odniesieniu do tej powierzchni uprawy lub użytków zielonych, na której szkody powstały w wyniku wystąpienia w 2023 r. wyżej wymienionych zjawisk. A konkretnie wsparcie wynosi:

  • 1000 zł/ha powierzchni uprawyw przypadku utraty co najmniej 70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków;
  • 500 zł/ha powierzchni uprawy — w przypadku utraty co najmniej 30% plonu i mniej niż 70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.

Powyższe stawki nie dotyczą wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej/ha tych użytków. Chodzi o takie gatunki, jak: bydło, owce, kozy, konie lub gęsi. Stawki te nie obejmują również upraw owocujących (drzew owocowych, krzewów owocowych lub truskawek) dotkniętych przymrozkami wiosennymi, gradem lub huraganem.

Osobne stawki przewidziano dla wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt ww. gatunków wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej/1 ha tych użytków. Wówczas bowiem pomoc suszowa 2023 wynosi:

  • 500 zł/ha — w przypadku utraty co najmniej 70% plonu;
  • 250 zł/ha — w przypadku utraty co najmniej 30% plonu i mniej niż 70% plonu .

Pomoc suszowa 2023. Gdzie i kiedy składać wnioski?

Nabór wniosków o pomoc suszową za 2023 rok potrwa od 29 lutego do 15 marca 2024 r. Dokumenty należy adresować do kierownika biura powiatowego ARiMR adekwatnego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego. Formularz wniosku jest dostępny na stronie Agencji.

Bądź na bieżąco, sprawdź inne dotacje dla rolników.

Źródło: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału