Powschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy

4 miesięcy temu

Kukurydza, jako roślina bardzo wrażliwa na niedobór wody i zachwaszczenie oraz niską temperaturę wymaga siewu w odpowiednio przygotowane pole. Nie bez znaczenia są także zabiegi prowadzone po siewie, aby zapewnić jej optymalne warunki wschodów i wzrostu w pierwszych etapach wegetacji. Zatem powschodowe zwalczanie chwastów na polu jest niezmiernie ważne, aby wyeliminować stres młodej rośliny kukurydzy. Dowiedz się więcej, czym je przeprowadzić.

Powschodowe zwalczanie chwastów na polu kukurydzy jest gwarancją dobrego startu roślin i ekonomiki całej produkcji. Dowiedz się o zasadności utrzymania uprawy w wysokiej kulturze, a odwdzięczy się obfitym, jakościowym plonem.

Przygotowanie pola pod siew kukurydzy

Jedną z najpóźniej sianych w Polsce roślin jarych jest kukurydza. Przyczyn takiego rozwiązania jest wiele. Jednak najważniejsza wynika z wrażliwości kukurydzy na niską temperaturę. Cóż z tego, iż przyspieszymy siew maksymalnie, jak to tylko możliwe, a po nim nadciągnie chłodny front. Szczególnie taki, który będzie się utrzymywał przez dłuższy czas. Konkretnie to takie warunki pogodowe nie są ewenementem i zaskoczeniem w klimacie Polski.

Nagłe obniżenie temperatury po siewie wydłuża termin wschodów rośliny uprawnej, a po wschodach wstrzymuje lub hamuje na dłuższy czas wzrost kukurydzy i jej funkcjonowanie.

W tym czasie chwasty na polu, zaadaptowane do warunków mikroklimatycznych rejonu, czerpią składniki pokarmowe i wodę, przygotowane dla kukurydzy. Stanowią więc ogromną konkurencję i potęgują stres rośliny uprawnej.

Jeśli przedswchodowe herbicydy w kukurydzy zawiodą

Ze względu na późny siew kukurydzy rolnik ma czas na staranne przygotowanie pola, uwzględniając przy tym mechaniczne zwalczanie chwastów. Jednakże w ostatnich sezonach większość farmerów unika intensywnej uprawy przedsiewnej. Po pierwsze chcąc zatrzymać w glebie maksymalnie dużo wody. Bowiem każda obróbka gleby wiąże się z przesuszeniem podłoża. Z drugiej strony przy wynikach ekonomicznych uzyskiwanych z uprawy kukurydzy, częste wjazdy na pola i wydatki na paliwo oraz pracę ludzką czynią uprawę bardziej deficytową. Stąd rolnicy skupiają się na minimalnej uprawie, często „tylko” rzędowej licząc na herbicydy doglebowe.

A szeroka rozstawa rzędów (wynosząca 70 cm), rzadki siew (średnio 8–10 roślin/m2) i długi okres wschodów (wynikający z siewu ziarniaków na głębokość 5 cm) sprzyjają zachwaszczeniu uprawy. Trzeba mieć zatem świadomość, iż bez względu na warunki i mikroklimat przez co najmniej miesiąc od siewu powierzchnia pola kukurydzy pozostaje do dyspozycji chwastów.

I już na tym etapie „zaczynają się schody” i dylematy. Czy inwestować dużo w herbicydy doglebowe, skoro ich działanie może wstrzymać susza? Czy opłaci się przedswchodowe zwalczanie chwastów, jeżeli temperatura przyhamuje kukurydzę, dając tym samym szansę do wtórnego zachwaszczenia?

Konieczne powschodowe zwalczanie chwastów

Z powyższych względów wielu rolników główną walkę z chwastami kukurydzy przesuwa na powschodowe niszczenie zbędnej roślinności. Tym samym dobiera odpowiednie herbicydy do widocznych gatunków zachwaszczających. Jednak to nie wszystko. Ze względu na możliwość występowania w uprawie kukurydzy choćby 100 gatunków niepożądanych zbędnych roślin, ważne jest, aby na tym etapie tak dobrać herbicyd, by minimalną liczbą zabiegów usunąć maksymalnie dużo chwastów. Czyli kolejne problemy, które i w jakich dawkach środki zastosować, aby uzyskać pożądany efekt przy niewielkich wydatkach?

Powschodowe zwalczanie chwastów — przede wszystkim ekonomia i ekologia

Tutaj z pomocą przychodzą doradcy z firmy Agrosimex. Dla komfortu swoich klientów mają oni gotowe rozwiązania w formie „paków”, gwarantujące optymalne powschodowe zwalczanie różnych gatunków chwastów w kukurydzy. Czyli tak dobrali zestaw herbicydów, aby przy jednym zabiegu opryskiwania wykorzystać zakres działania kilku substancji czynnych. Co z jednej strony poszerza zakres zwalczanych chwastów. Z drugiej zaś przeciwdziała ich uodpornieniu. pozostało trzecia zaleta — jednorazowy wjazd na pole, jedno opryskiwanie to wymierne oszczędności w wydatkach na paliwo, wodę i robociznę. jeżeli chodzi o korzyści, to nie koniec wyliczenia i dodajemy kolejną. Mianowicie poprzez ograniczenie do niezbędnego minimum liczby wjazdu maszynami rolniczymi na pole dbamy o strukturę gleby.

Chemiczne powschodowe zwalczanie chwastów — konkretne rozwiązania

Nie musisz już wertować długiej listy „herbicydów kukurydzianych” i zachodzić w głowę, które z nich wybrać, aby powschodowe zwalczanie chwastów zagwarantowało wyczyszczenie pola ze zbędnej roślinności. Tym samym pozwalając na optymalne wykorzystanie genetyki odmiany kukurydzy, celem wydania obfitego, wysokiej jakości plonu.

Pak RIMEZO

Jedną z propozycji dla plantatorów kukurydzy jest zestaw dwóch herbicydów Rim 25 WG (0,1 kg) oraz Cuter (2 x 1,0 l). Ten Pak jest przeznaczony na 2,5 ha pola kukurydzy. Współdziałanie w mieszaninie zbiornikowej dwóch substancji czynnych — rimsulfuronu (składnik herbicydu Rim 25 WG) i mezotrionu (Cuter) powiększa pulę zwalczanych chwastów.

Mianowicie rimsulfuron, jako pochodna sulfonylomoczników (grupa B w klasyfikacji HRAC) jest substancją selektywną blokującą w roślinie syntezę białek, czyli hamującą wzrost. Pobierany jest głównie przez liście i jako środek układowy przemieszcza się z sokami po całej roślinie. Efekt chwastobójczy jest widoczny po 7–21 dniach od zabiegu. Najlepiej działa na chwasty znajdujące się w fazie 2–3 liści w przypadku dwuliściennych i 3–5 liści jednoliściennych. Przy czym perz najlepiej zwalcza w fazie 5–7 liści.

Dodany mezotrion z grupy triketonów (grupa F2 w klasyfikacji HRAC) jest pobierany przez liście oraz dodatkowo przez korzenie. Również działa układowo niszcząc chlorofil, co prowadzi do bielenia chwastów widocznego już po 5 dniach od zabiegu. W efekcie giną one w przeciągu 14 dni. Optymalną skuteczność wykazuje, gdy opryskuje się nim chwasty w fazie 4 liści. Ale generalnie można go stosować od fazy 2 do 8 liści adekwatnych chwastów jedno- i dwuliściennych.

Zaleca się stosowania Pak Rimezo w fazie od 1 do 7 liści kukurydzy (BBCH 11–17).

Zwalczy nam następujące gatunki chwastów:

  • jednoliścienne — chwastnica jednostronna, perz adekwatny;
  • dwuliścienne — gwiazdnica pospolita, maruna bezwonna, rdestówka powojowata (syn. rdest powojowaty), szarłat szorstki, tobołki polne, fiolek polny, gorczyca polna, psianka czarna, samosiewy rzepaku.

Pak NIKOMEZO

W skład proponowanego zestawu wchodzą Tamizan 040 OD (1,0 l) oraz Maisot 100 SC (1,0 l). Przygotowany został na hektarową powierzchnię.

Nikosulfuron zawarty w herbicydzie Tamizan jest pochodną sulfonylomoczników (grupa B w klasyfikacji HRAC). Jest substancją nieselektywną, pobieraną głównie przez liście. Działa w roślinie układowo niedługo po wniknięciu do niej. Błyskawicznie hamuje jej wzrost, po czym stopniowo jego działanie uwidacznia się przebarwieniem rośliny. Całkowity efekt zniszczenia chwastów widoczny jest po upływie 20–25 dni od zabiegu. Najlepiej działa na chwasty znajdujące się w fazie 2–4 liści w przypadku dwuliściennych i od 3 liści do końca krzewienia chwastów jednoliściennych.

Drugą substancją czynną jest mezotrion, podobnie jak w Pak Rimezo. Charakterystyka jego działania jest opisana powyżej.

Zaleca się stosowanie zestawu Pak Nikomezo po wschodach kukurydzy od fazy 2. do końca fazy 7. liścia adekwatnego (BBCH 12–17) kukurydzy.

Zwalczy nam następujące gatunki chwastów:

  • jednoliścienne — chwastnica jednostronna;
  • dwuliścienne — gwiazdnica pospolita, tasznik pospolity, maruna bezwonna, przytulia czepna, fiołek polny, gorczyca polna, psianka czarna, samosiewy rzepaku.

Idź do oryginalnego materiału