Premia dla młodego rolnika 2024 — teraz 200 tys. zł

7 miesięcy temu

„Premia dla młodego rolnika 2024” już niedługo wystartuje i będzie można składać na nią wnioski. Kto jest uprawniony do otrzymania takiej pomocy?

Premia dla młodego rolnika 2024 to forma pomocy państwa w ramach budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. P

Premia dla młodego rolnika 2024, czyli dla kogo?

O wypłatę w ramach Premii dla młodego rolnika 2024 może ubiegać się osoba fizyczna, która w dniu złożenia wniosku ma ukończone 18 lat. Jednak jej wiek nie może przekroczyć 40 lat (nieukończone 41 lat). Ponadto jej działalność rolnicza nie może być założona wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku. Pomoc otrzyma również rolnik z nierozpoczętą jeszcze działalnością rolniczą.

Warunkiem otrzymania wsparcia jest również posiadanie numeru NIP. Jednocześnie beneficjent powinien mieć odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności przydatne do prowadzenia działalności rolniczej. W przypadku ich braku należy zobowiązać się do uzupełnienia w okresie 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy. Uzupełnianie wykształcenia należy zacząć najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy. By otrzymać pomoc, młody rolnik musi złożyć biznesplan i zobowiązać się do jego realizacji w terminie nie dłuższym niż 3 pełne lata kalendarzowe.

Wsparcie w programie Premia dla młodego rolnika

Premia dla młodego rolnika przysługuje tylko raz na osobę i gospodarstwo wskazane w biznesplanie dla roku wyjściowego i docelowego. Wyjątkiem jest tylko przypadek wymiany gruntów lub śmierć poprzedniego beneficjenta. Również można ponownie ubiegać się o to świadczenie w przypadku rezygnacji z pomocy lub zwrotu 100% kwoty wypłaconej pomocy.
Wsparcie finansowe przyznaje się na rozpoczęcie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników. Dotyczy ono wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub ich przygotowania do sprzedaży.

Na jakie działania przysługuje wsparcie?

Otrzymaną pomoc można przeznaczyć na:

  • zakup nieruchomości rolnych;
  • zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
  • zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu, w tym sprzętu komputerowego, pojazdów, służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich;
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok (między innymi programy komputerowe).

Jaka jest kwota pomocy?

W ramach Premii dla młodego rolnika można otrzymać 200 tys. złotych. Wypłata odbędzie się w dwóch ratach po uprzednim założeniu wniosku o płatność raty. Pomoc rozdzielona jest następująco:

  • I rata — 70% przyznanej kwoty, czyli 140 tys. zł po podpisaniu umowy o przyznaniu premii;
  • II rata — 30% przyznanej kwoty, czyli 60 tys. zł po realizacji biznesplanu.

Jak zapowiada ARiMR, przyjmowanie wniosków rozpocznie się 19 czerwca, a zakończy 16 sierpnia 2024 r. Składać je należy jedynie drogą elektroniczną dzięki systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR.

Źródło: gov.pl

Idź do oryginalnego materiału