Produkty mleczne podrożały na świecie o ponad 1/5 w skali roku

15 godzin temu
Zdjęcie: Produkty mleczne podrożały na świecie o ponad 1/5 w skali roku


Z październikowego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, iż międzynarodowe ceny nabiału rosły w październiku trzeci miesiąc z rzędu. Od początku tego roku wskaźnik artykułów mlecznych FAO wzrósł o 17 procent do 139,1 punktu w październiku.

Wskaźnik cen produktów mlecznych najwyżej od stycznia 2023 roku

Październikowy poziom wskaźnika jest wyższy o 2,5 punktu (1,9 procent) w porównaniu z wrześniem i 24,5 punktu (21,4 procent) w porównaniu z wartością sprzed roku.

Wskaźnik cen przetworów mlecznych (wykres)

W październiku najmocniej wzrosły ceny serów

Międzynarodowe ceny sera odnotowały największy wzrost, odzwierciedlając ograniczoną dostępność dostaw w celu zaspokojenia popytu importowego na dostawy spot pośród silnej sprzedaży wewnętrznej, zwłaszcza w Unii Europejskiej, gdzie produkcja mleka spadała sezonowo.

Światowe ceny masła rosły trzynasty miesiąc z rzędu

Globalne ceny masła również wzrosły w październiku przez trzynasty miesiąc z rzędu, co było spowodowane wysokim popytem wewnętrznym, ograniczonymi zapasami i sezonowo niską produkcją mleka w Europie Zachodniej.

Spadły ceny mleka w proszku

Z kolei notowania cen mleka w proszku, zwłaszcza odtłuszczonego mleka w proszku, spadły z powodu rosnącej sezonowej produkcji mleka w Oceanii i słabego globalnego popytu importowego.

Ceny mleka i masła w Polsce

Dane MRiRW pokazują, iż krajowe ceny skupu mleka rosną od sierpnia tego roku po zaliczeniu wielomiesięcznego dołka w okresie czerwiec-lipiec.

Cena średnia skupu mleka (klasa ekstra) w Polsce:

Ceny masła w kraju są najwyższe od wielu lat, przynajmniej od 2020 roku (tyle obejmują dane MRiRW).

Cena średnia masła konfekcjonowanego (82%) w Polsce:

Źródło: FAO, MRiRW

Idź do oryginalnego materiału