Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na październik 2023 r. – styczeń 2024 r. Z prognoz synoptyków wynika, iż temperatura w listopadzie oraz styczniu będzie mieścić się w normie. Grudzień ma być za to cieplejszy niż zwykle. Suma opadów w listopadzie, grudniu i styczniu ma być powyżej normy. Synoptycy jednak nie podają o jaki opad chodzi, deszczu, deszczu ze śniegiem czy śniegu.
Październik 2023
W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
Listopad 2023
W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.
Grudzień 2023
W całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Styczeń 2024
W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W całym kraju miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej.
Źródło: IMGW