Program Energia dla Wsi — weź udział w naborze!

1 rok temu

Rolnikom przypominamy, iż trwa nabór wniosków w ramach rządowego programu Energia dla Wsi. Oferuje on rolnikom możliwość uzyskania dotacji i nisko oprocentowanych pożyczek, które pomogą w inwestycji w odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich.

Program Energia dla Wsi wystartował 25 stycznia br. Tegoroczny nabór potrwa do 15 grudnia lub do wyczerpania przewidzianej puli środków. Został przygotowany przez ministerstwa rolnictwa oraz klimatu i środowiska. Jego celem jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w obszarach wiejskich.

Jakie formy pomocy można uzyskać

Wsparcie w ramach programu Energia dla wsi kierowane jest do:

  • rolników indywidualnych,
  • spółdzielni energetycznych i ich członków,
  • powstających spółdzielni energetycznych.

Rolnicy w ramach programu uzyskać będą mogli pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych na instalację fotowoltaiczną lub turbinę wiatrową powyżej 50 kW do 1 NW. Mogą się również starać o pieniądze na biogazownie i elektrownie wodne powyżej 10 kW do 1 MW. W tym wypadku mogą uzyskać dotację do 45% kosztów kwalifikowanych lub pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych.

Spółdzielnie energetyczne lub jej członkowie będą mogli dofinansować instalacje fotowoltaiczne, instalacje wiatrowe, elektrownie wodne i biogazownie o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 10 MW. Mogą również uzyskać pieniądze na magazyny energii, jeżeli zostaną one zintegrowane ze źródłem energii realizowanym w ramach projektu.

Energia dla wsi — stawki dotacji lub pożyczki

Maksymalna kwota pożyczki w ramach programu Energia dla Wsi wynieść może 25 mln zł. Oprocentowana będzie na warunkach preferencyjnych — WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5% w skali roku. Okres finansowania wynosi 15 lat, z okresem karencji wynoszącym 12 miesięcy. Nowe spółki muszą wnieść wkład własny na poziomie 15%. jeżeli chodzi o dotacje, to uzyskać można do 45 procent kosztów kwalifikowalnych, maksymalnie 20 mln zł.

Koszty kwalifikowane obejmują okres od 01.06.2021 r. do 30.06.2027 r. Wydatki poniesione przez rolnika przed złożeniem wniosku takich kosztów nie stanowią.

Należy również pamiętać, iż inwestycję można rozpocząć dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie. Czyli, nie można rozpocząć robót budowlanych, zamówić urządzeń czy podpisać umów — nie można wykonać kroków, które sprawią, iż niemożliwe będzie wycofanie się z realizacji inwestycji. Inwestycja musi również, co jest oczywiste, spełniać wszelkie wymagania formalne, środowiskowe, techniczne i finansowe.

Źródło: dotacje-prow.pl

Idź do oryginalnego materiału