Protest rolników od 9.02.24. Uwaga na prowokacje!

7 miesięcy temu

W najbliższy piątek zacznie się ogólnopolska demonstracja środowisk rolniczych. Trzeba bowiem wiedzieć, iż zgromadzenie trzeba zgłosić. W takim razie gdzie i do kiedy zgłosić protest rolników 9.02.24, aby nie mieć problemów z prawem?

Protest rolników 9.02.24. zapoczątkuje ogólnopolską akcję, która ma potrwać 30 dni. O czym trzeba wiedzieć, aby nie paść ofiarą przepisów?

Ogólnopolski protest rolników od 9.02.24. — organizacja

Jak informowaliśmy na naszych łamach, organizatorem strajku generalnego rolników jest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Decyzja o 30-dniowym proteście zapadła 31 stycznia br. na posiedzeniu Prezydium Związku. Czyli zaczynamy protest rolników 9.02.24, który ma potrwać do 10.03.24. Chyba iż rząd polski weźmie pod uwagę argumenty związkowców. Wówczas strajk zostanie zakończony wcześniej. jeżeli natomiast nic się nie zmieni, związkowcy zapowiadają nasilenie protestów i ich przedłużenia.
Jak argumentują przedstawiciele rolników, cierpliwość tego środowiska się już wyczerpała. Stanowisko KE z końca stycznia odnośnie do swobodnego importu z Ukrainy do UE przedłużonego o rok, do tego bierność polskich władz deklarujących respektowanie postanowień Brukseli zatrwożyła polskich farmerów.

Musimy działać niezwłocznie w obronie polskiego rolnictwa — powiedział naszemu portalowi Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.

Czy zgromadzenie trzeba zgłosić?

Organizacją strajku rolników 9.02. zajmuje się Związek. Jednak wyznaczył on koordynatorów w województwach. Do nich można się zgłaszać z chęcią dołączenia. Przy czym jak informują koordynatorzy, nie ma obowiązku zgłaszania się do nich. Mianowicie trzeba sobie zdawać sprawę, iż nie tylko NSZZ RI będzie protestowało. Dołączają bowiem także inne organizacje rolników, Izby Rolnicze, czy oddolne inicjatywy.

Gdzie zgłosić zgromadzenie?

Jednak zgromadzenie zwykłe ingerujące w ruch drogowy musi być zgłoszone w organie gminy!

Jeżeli natomiast zgromadzenie nie ingeruje w ruch drogowy, to musi być zgłoszone do centrum zarządzania kryzysowego w danej gminie/mieście. o ile gmina/miasto nie ma takiego centrum, to zgłaszamy zgromadzenie do centrum wojewódzkiego.

Ogólnopolski protest rolników 9.02.24. — ile wcześniej trzeba zgłosić zgromadzenie?

Jeśli zgromadzenie ingeruje w ruch uliczny, musi być zgłoszone do organów gminy nie wcześniej niż 30 dni i nie później niż 6 dni przed planowaną datą zgromadzenia.

Jeżeli zgromadzenie nie wpłynie negatywnie na ruch uliczny, wówczas do centrum kryzysowego zgłaszamy je nie wcześniej niż 30 dni i nie później niż 2 dni przed planowaną datą zgromadzenia.

Uwaga na prowokacje!

Apeluje w rozmowie z naszym portalem Wojciech Włodarczyk, członek prezydium Rady Krajowej NSZZ RI Solidarność, były przewodniczący woj. małopolskiego.

„Trwamy od lat 80. XX w. w wielkim patriotyzmie. Najważniejsza dla nas jest Ojczyzna i dalsza kooperacja z rolnikami, produkującymi zdrową żywność. Popierają nas konsumenci w naszym proteście. Dzwoni do mnie masa konsumentów, którzy doceniają naszą ciężką pracę i się z nami solidaryzują. Także oni chcą tej zdrowej żywności i popierają nas w sprzeciwie wobec planom unijnym. Podkreślamy, my nie chcemy blokować Ukrainy! Ale niech UE nie działa naszym kosztem i destabilizacją Europy. Poza tym piętnujemy bieżącą sytuację polityczną w kraju, tę anarchię prawną. Nie może tak być!” — mówi nam Wojciech Włodarczyk.

Pan Włodarczyk zwraca uwagę, iż jeżeli rolnicy chcą dołączyć, bo mają bliżej do pewnych miejsc protestu, niech się dopytują o możliwość oflagowania znakami NSZZ RI Solidarność. Włodarczyk ma bowiem informacje, iż w wielu miejscach absolutnie flagi „Solidarności” nie są dopuszczone. Na takie miejsca trzeba być szczególnie uwrażliwionym, aby nie doszło tam do jakichś bojówek. Aby takich bezprawnych sytuacji i zachowań nie przypisano na konto NSZZ RI „Solidarność”!

Ogólnopolski protest rolników od 9.02.24. — mapa zgromadzeń

Wzorem strajku z 24 stycznia br. także tym razem rolnicy przygotowali mapę miejsc, w których rolnicy będą protestowali. Na dzisiaj rolnicy zaplanowali już 146 miejsc zgromadzeń, blokad dróg, itp. Będą widoczni na drogach: autostradach, krajowych i wojewódzkich, arteriach prowadzących do miast wojewódzkich, ale także mniejszych, czy na drogach lokalnych.

Niekiedy będą to blokady dróg, ale nie wszędzie. Mianowicie w innych przypadkach planuje się przejazdy kolumn traktorów i innych maszyn rolniczych — informuje Adrian Wawrzyniak, przewodniczący Dolnośląskiej Rady Solidarności Rolników Indywidualnych.

Strajk jak wskazują dane, będzie miał szerszy charakter niż w styczniu. Mianowicie w kilku przypadkach rolnicy wjadą do centrów dużych miast. Tak ma być między innymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, aglomeracji śląskiej. W przypadku innych szykują się blokady obwodnic, np. Łodzi, Poznania, Wrocławia. Poza tym rolnicy zapowiedzieli blokady przejść granicznych na Ukrainę — w Dorohusku, Hrebennem, Medyce, Korczowej.

Interaktywna mapa zarejestrowanych zgromadzeń na 9.02.2024

Jak powiedział nam dzisiaj Adrian Wawrzyniak, jeszcze wielu miejsc nie zaznaczono na mapie. Sukcesywnie dane będą uzupełniane.

Liczymy na to, iż mapę uda nam się uzupełnić o wszystkie lokalizacje zgromadzeń i zaktualizować do 8 lutego — mówi nam Wojciech Włodarczyk.

Po kliknięciu w interesujące nas, zaznaczone miejsce na mapie otrzymujemy informację dotyczącą miejscowości, w której odbędzie się protest. Czasami jest ona poszerzona o dane (imię i nazwisko oraz nr tel.) organizatora/lokalnego lidera oraz charakter protestu.

Przykładowo:

  • rondo w Kiełczówku będzie oblegane przez rolników od 10:00 do 24:00 9 lutego;
  • w centrum Poznania rolnicy będą „gościć” od 10:00 do 16:00;
  • pod Urzędem Wojewódzkim w Kielcach rolnicy będą obecni również od 10:00 do 16:00.

W przeważającej jednak większości nie mamy jeszcze danych odnośnie sposobu protestu, ani bardziej szczegółowych informacji.

Nie tylko w Polsce rolnicy protestują przeciwko polityce unijnej.

Źródło: ngo.pl, NSZZ RI „Solidarność”

Idź do oryginalnego materiału