Przerób rzepaku 2023 w Polsce. Mamy nowy rekord!

7 miesięcy temu

Przerób rzepaku w 2023 był znacznie wyższy od rekordowych do tej pory lat ubiegłych. Zatem przemysł olejarski staje się jedną z głównych specjalizacji polskiego przetwórstwa rolno-spożywczego.

Przerób rzepaku w 2023 roku przez producentów zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju (PSPO) wyniósł łącznie 3,52 mln ton. Duży popyt na rynku oleju rzepakowego oraz wysoka podaż surowca sprawiły, iż lokalni producenci chętniej korzystali z takiej szansy.

Przerób rzepaku w 2023 roku

Producenci oleju rzepakowego przerobili w 2023 roku 3,52 ml ton nasion rzepaku. To wzrost aż o 246 tys. ton w porównaniu do poprzedniego roku. Porównując zaś z 2021 rokiem, jest to wynik wyższy o 240 tys. ton.

Tak wspaniały rekord był możliwy do osiągnięcia dzięki dużej i stałej dostępności nasion rzepaku przez cały rok 2023. Zaowocowało to przetwórstwem przekraczającym w każdym kwartale wolumen ponad 800 tys. ton. Ciągła łatwość w pozyskaniu surowca powstrzymała tradycyjne już spadki produkcji oleju w drugim kwartale. Za to największą produkcję zanotowano w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. W tym czasie przetworzono rekordowe 943 tys. ton nasion rzepaku.

Podaż oleju na polskim rynku

Dzięki najlepszemu wynikowi od lat w produkcji oleju rzepakowego znacząco wzrosła także jego podaż na rynku. Wyniosła ona 1,5 mln. ton, co stanowi wzrost o 146 tys. ton w stosunku do rekordowego dotychczas 2022 roku. Natomiast produkcja oleju rafinowanego pozostała na identycznym poziomie co w poprzednim roku i osiągnęła wynik 547 tys. ton.

Produkcja oleju w Polsce ma ogromny potencjał

Zdaniem Prezesa Zarządu PSPO, Mariusza Szeligi, w produkcji oleju w Polsce nastąpił ogromny postęp. Dzięki największym w historii naszego kraju zbiorom rzepaku jego przetwórstwo osiągnęło bardzo wysoki poziom. Zagospodarowanie prawie 250 tys. ton nasion przez członków PSPO świadczy o możliwościach, jakie stwarza rynek w Polsce. Taka ilość materiału spokojnie by wystarczyła na pracę dla całkiem nowego średniej wielkości zakładu. Progres tej gałęzi przemysłu wykazuje duży stopień integracji z rodzimym rolnictwem.

Rekordowe zbiory rzepaku przyczyną progresu w branży olejarskiej

W 2023 roku zbiory rzepaku oraz rzepiku GUS oszacował na ok. 3,7 mln ton. Stanowi to około 3-procentowy wzrost względem 2022 r. Wtedy żniwa rzepakowe i rzepikowe zakończyły się wynikiem na poziomie 3647,4 tys. ton. Od 2020 roku widać corocznie przyrost ilości zbieranych nasion, która stale już przewyższa pułap 3 mln ton.

Wyraźnie widać, iż przerób rzepaku w 2023 r. znacząco wzmocnił branżę olejarską. Ukazuje to szerokie perspektywy dla tego sektora, a tym samym dla naszego rolnictwa. Warto zatem inwestować w produkcję rzepaku, bo posiadamy duże możliwości jego przetworzenia.

Źródło: PSPO

Przeczytaj także: Spadły ceny nawozów azotowych. Jakie są w lutym 2024?

Idź do oryginalnego materiału