Przyczepy rolnicze 2023 były w sierpniu rzadziej sprzedawane niż miesiąc wcześniej. Jakie marki wiodły prym w minionym miesiącu? W którym województwie najwięcej zarejestrowano przyczep rolniczych?
Ubiegły miesiąc zamknął się z wynikiem 560 nowych przyczep rolniczych zarejestrowanych w Polsce, a więc znacznie niższym niż lipiec 2023. Wówczas liczba rejestracji sięgnęła bowiem 888 sztuk. Dla porównania, w sierpniu 2022 roku liczba rejestracji nowych przyczep wyniosła 615 sztuk.
Polskie marki dominują na rynku przyczep rolniczych
Podobnie jak miesiąc wcześniej, na rynku nowych przyczep dominują krajowi producenci. Rejestracje wskazują bowiem, iż najpopularniejsze przyczepy rolnicze w sierpniu 2023 należały do marek: Pronar, Metal-Fach oraz Wielton. Tych trzech największych wytwórców przyczep rolniczych od początku roku notuje jednak spadki sprzedaży. Mimo tej tendencji kontrolują oni praktycznie polski rynek. Mianowicie w sierpniu do trzech topowych marek należało prawie 55% rynku nowych przyczep rolniczych.
Niestety, widzimy tendencję spadkową na polskim rynku. Jest ona zauważalna już od kilku miesięcy. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, tegoroczna sprzedaż od początku roku jest bowiem niższa o ponad 23 proc. Niestety, nie widać też światełka w tunelu. W najbliższym czasie nie należy się więc spodziewać zmiany sytuacji rynkowej na lepszą – powiedział nam Robert Ostaszewski, zastępca dyrektora działu handlu Agro Kraj w firmie Pronar.
A zatem najpopularniejszą marką wśród przyczep rolniczych w Polsce pozostaje podlaski Pronar. W sierpniu 2023 roku zarejestrowano w u nas 187 przyczep tej marki. Na pozycji wicelidera uplasował się Metal-Fach z liczbą 90 rejestracji. Na trzecie miejsce awansował Wielton, który miesiąc wcześniej zajmował czwartą pozycję. W całym kraju zarejestrowano 51 przyczep rolniczych producenta z Wielunia.
Top 10 marek czyli najpopularniejsze przyczepy rolnicze (sierpień 2023)
Według AgriTac w sierpniu 2023 r. najchętniej kupowane przyczepy to:
- Pronar – 187 przyczep;
- Metal-Fach – 90 przyczep;
- Wielton – 51 przyczep;
- Metalfach – 33 przyczepy;
- PPHU Wodziński – 24 przyczepy;
- Zasław – 22 przyczepy;
- Cynkomet – 16 przyczep;
- Fliegl – 16 przyczep;
- Meprozet – 15 przyczep;
- BBC – 14 przyczep.
W jakim województwie sprzedaje się najwięcej przyczep?
Wielton jest wiceliderem segmentu przyczep o ładowności od 13 do 17 ton.
fot. Wielton
Nowe przyczepy rolnicze w sierpniu 2023 najczęściej rejestrowano w województwie mazowieckim. Przybyło tu 78 nowych przyczep rolniczych. Na drugim miejscu znalazło się województwo lubelskie, gdzie zarejestrowano 67 nowych przyczep rolniczych. Lipcowy lider, województwo wielkopolskie, zajęło najniższe miejsce na podium. Liczba nowych rejestracji przyczep sięgnęła tu poziomu 56 sztuk.
Tradycyjnie najmniej przyczep rolniczych zarejestrowano w województwie lubuskim. Na drogi wyjechało tam zaledwie 9 nowych maszyn. Na przedostatnim miejscu w rankingu znalazło się województwo zachodniopomorskie z liczbą 16 rejestracji. Przed nim zaś dolnośląskie, gdzie liczba rejestracji wyniosła 21. Liczba rejestracji nowych przyczep jest w tym przypadku skorelowana z liczbą rejestracji nowych ciągników rolniczych.
Przyczepy rolnicze w sierpniu 2023 — najpopularniejsza ładowność
Podobnie jak miesiąc wcześniej, najpopularniejsze były nowe przyczepy rolnicze o ładowności od 10 000 do 12 999 kg. W całej Polsce zarejestrowano ich 163 sztuki. W tym segmencie lideruje Pronar z liczbą 68 rejestracji, przed Metal-Fachem (27 przyczep) oraz Wieltonem – 13 przyczep. Na drugim miejscu w rankingu popularności znalazły się przyczepy o ładowności 13–17 ton. Ogółem zarejestrowano ich 146 sztuk. W tym przypadku kolejność wygląda następująco: Pronar, Wielton i Metaltech. Na trzecim miejscu przyczepy o ładowności 6000–6999 kg, gdzie liczba rejestracji wyniosła 60 sztuk. Miejsca na podium zajmują kolejno: Pronar, Metal-Fach, PPHU Wodziński.