Kto może przeprowadzić kontrolę abonamentu RTV?
Zgodnie z przepisami wszystkie odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne, również te znajdujące się w samochodach, podlegają obowiązkowej rejestracji oraz opłacie abonamentowej. Każdy obywatel Polski ma 14 dni na dokonanie rejestracji odbiornika od momentu wejścia w jego posiadanie. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw oraz dużych firm.
Poczta Polska ma natomiast prawo przeprowadzić kontrolę abonamentu RTV i sprawdzić, czy dana osoba uiszcza za posiadanie odbiornika odpowiednie opłaty. Kontrole abonamentu RTV przeprowadzają natomiast wyznaczeni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej.
W trakcie takiej kontroli pracownicy mają obowiązek okazać osobie kontrolowanej upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Dodatkowo kontrolerzy mają obowiązek okazać legitymację służbową oraz dowód osobisty na prośbę osoby kontrolowanej.Reklama
Jak wygląda kontrola abonamentu RTV?
Kontrola abonamentu RTV polega na sprawdzeniu czterech istotnych elementów:
Obecności urządzenia RTV w mieszkaniu/firmie,Zdolności urządzenia RTV do natychmiastowego odbioru programu telewizyjnego lub radiowego,Czy odbiornik został zarejestrowany,
Jak długo odbiornik jest używany (kontrolerzy sprawdzają, czy od wejścia w posiadanie odbiornika minęło 14 dni).
Jeżeli kontrolerzy stwierdzą nieprawidłowości i okaże się, iż odbiornik jest używany bez rejestracji i dana osoba nie płaci za niego abonamentu, to wówczas mają oni prawo nałożyć na osobę kontrolowaną opłatę w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.
Kontrole abonamentu RTV. Czy trzeba wpuścić kontrolerów?
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej Poczty Polskiej osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.
W praktyce jednak nie ma obowiązku wpuszczania kontrolerów do mieszkania lub siedziby firmy. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2018 r. przepisy nie dają prawa na to, aby kontrolerzy żądali wstępu do pomieszczeń celem sprawdzenia posiadania w nich urządzeń wymagających rejestracji i uiszczania opłat abonamentów. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm.
Warto jednak mieć na uwadze, iż wizyty kontrolerów mogą się powtarzać, a co więcej, niewpuszczenie kontrolera nie oznacza, iż unikniemy opłat za abonament. Poczta Polska może bowiem wystawić osobom unikającym opłat abonamentowych rachunki, pod warunkiem iż urzędnik będzie w stanie udowodnić, iż posiadamy działający odbiornik.
WB