Polacy bardzo dobrze orientują się w różnego rodzaju nowoczesnych formach płatności, a ponadto korzystają z nich często i regularnie. Płatności cyfrowe to dziś nie tylko płatność kartą, ale cały szereg innych, wygodnych i szybkich metod.
Agencja badawcza Inquiry opublikowała raport szczegółowo opisujący zwyczaje i preferencje Polaków w zakresie wykorzystywania cyfrowych metod płatności. Z raportu dowiadujemy się, iż Polacy znają i korzystają z wielu różnych nowoczesnych metod. przez cały czas najczęściej wykorzystujemy płatność kartą lub gotówką, ale popularne są też płatności BLIKiem czy dzięki szybkich przelewów internetowych.
Okazuje się, iż BLIK to zdecydowanie najczęściej wymieniana spontanicznie przez Polaków cyfrowa forma płatności (59 proc.). Na kolejnych miejscach znajdziemy PayPal (33 proc.) oraz płatności kartą (18 proc.). Rzadziej wymieniane są takie metody jak przelew na telefon, płatność telefonem czy na przykład płatności Google Pay. Warto jednak wziąć pod uwagę choć płatności gotówkowe tracą na znaczeniu, to wciąż chętnie z nich korzystamy.
Karta dominuje
Wśród różnych dostępnych metod, to płatności kartą zdecydowanie zdominowały rynek: aż 74 proc. badanych płaci w ten sposób przynajmniej raz w tygodniu. BLIK wykorzystywany jest przynajmniej raz w tygodniu przez 44 proc. Polaków, a przelewy internetowe z konta bankowego – przez 37 proc. badanych. O ile płatność kartą jest popularną formą niezależnie od wieku, to w przypadku innych metod pojawiają wyraźne różnice – na przykład z BLIKa częściej korzystają osoby między 18 a 34 rokiem życia, zaś przelewy internetowe częściej stosowane są wśród osób od 45 do 54 lat. Inne metody płatności cyfrowych, takie jak szybkie przelewy (Payu, Przelewy24), czy płatności dzięki aplikacji mobilnej są najchętniej wykorzystywane przez nieco młodsze osoby (25-44 lata).
W przypadku BLIKa zapowiada się przy tym największy wzrost: co trzecia osoba (34 proc.) deklaruje, iż w przyszłości zamierza częściej korzystać z tej formy płatności. Przewidywania kształtują się stabilnie dla takich metod jak przelewy internetowe i szybkie płatności, dla których większość użytkowników nie zamierza zmieniać częstotliwości stosowania. Na koniec, co czwarty badany zamierza częściej korzystać z takich metod płatności jak płatności odroczone, mikropłatności SMS czy płatności z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.
Największe znaczenie dla wyboru określonej metody płatności mają wygoda i prostot – to czynnik istotny aż dla 42 proc. badanych. Na kolejnych miejscach znajdujemy takie bezpieczeństwo transakcji czy jej szybkość. Wybór konkretnej formy wszystko zależy jednak często od sytuacji.
Najpopularniejsza forma płatności, czyli płatność kartą, jest przez Polaków najczęściej stosowana podczas zakupów w sklepie stacjonarnym oraz przy okazji korzystania z usług gastronomicznych. BLIK jest metodą wykorzystywaną najchętniej podczas robienia zakupów online. Gotówka często przez cały czas nam towarzyszy podczas podróży taksówką czy środkami komunikacji publicznej. Płatność gotówką to również popularna metoda podczas korzystania z usług takich jak fryzjer czy kosmetyczka, a także przy płaceniu za atrakcje turystyczne. Przelewów internetowych używamy natomiast najczęściej do opłacenia rachunków lub abonamentów za usługi.
Większość metod godna zaufania
Co ważne, większość metod cyfrowych płatności jest wg badanych godna zaufania (wśród osób, które je znają). Największym poziomem zaufania cieszą się przelewy internetowe dokonywane z konta bankowego (84 proc. wśród znających tę formę płatności), a następnie szybkie płatności typu Payu czy Przelewy24 (80 proc.) praz płatności kartą (79 proc.). Dużym zaufaniem cieszą się też płatności oferowane przez BLIK.
Jedną z form, która w ostatnim czasie znacząco zyskuje na popularności są tak zwane płatności odroczone, czyli w uproszczeniu „kup teraz, zapłać później”. w tej chwili korzysta z nich 35 proc. badanych Polaków. Co ciekawe, to metoda mało znana wśród najmłodszej grupy (między 18 a 24 rokiem życia). Dominują tu „droższe” kategorie zakupowe, które wymagają jednorazowego wydania większej kwoty, np. sprzęt RTV/AGD (29 proc. korzystających z płatności odroczonych) oraz artykuły wyposażenia domu (21 proc.).
Zmienia się wyraźnie nasz stosunek do płacenia gotówką. Aż 68 proc. Polaków deklaruje, iż płaci w tej chwili gotówką rzadziej niż jeszcze 3 lata temu. Co ciekawe, to najstarsi Polacy szczególnie często rezygnują z tej formy płatności.
-Nasze badanie wyrażnie pokazuje ogromną popularność zarówno zarówno starszych, jak i bardziej nowoczesnych form płatności cyfrowych – najlepszym przykłądem jest BLIK. Co zaskakuje, iż to starsi konsumenci chętniej rezygnują z gotówki. Dobrą kondycję płatności cyfrowych w Polsce potwierdza również wysoki poziom zaufania, jakimi cieszy się większość z nich. Choć zdarzają się obawy, to doceniamy zystkim wygodę i szybkość nowoczesnych metod płacenia – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska firmy Inquiry