.Raportowanie wpływu na środowisko to proces wymagający dużych nakładów pracy i środków finansowych. Choć przedsiębiorstwa często obawiają się tych kosztów, coraz więcej z nich dostrzega w nim cenne narzędzie do analizy oraz budowania przewagi konkurencyjnej – informuje agencja Newseria Biznes.
Nowe regulacje CSRD – kto będzie zobowiązany?
Nowa dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) znacząco wpłynie na sposób raportowania. Początkowo zakładano, iż do 2026 roku obowiązek ten obejmie około 50 tys. podmiotów w Unii Europejskiej. Jednak według najnowszej propozycji Komisji Europejskiej, przedstawionej w lutym 2024 roku, choćby 80 proc. firm może zostać zwolnionych z obowiązku raportowania.
Zmiana ta dotyczy głównie mniejszych przedsiębiorstw, które nie przekraczają określonych progów finansowych i kadrowych. Raportowanie będzie obowiązkowe dla firm zatrudniających powyżej 1 tys. pracowników, o przychodach netto powyżej 50 mln euro lub sumie bilansowej przekraczającej 25 mln euro. KE chce także zapewnić, by jednostki bezpośrednio raportujące nie mogły żądać od jednostek w łańcuchu dostaw informacji ESG wykraczających poza zakres określony przez KE w dobrowolnym standardzie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Omnibus KE – uproszczenie przepisów
Komisja Europejska wprowadziła tzw. propozycję Omnibus, która ma uprościć raportowanie zrównoważonego rozwoju. Według Julii Patorskiej, partnerki, liderki portfolio Sustainability & Climate w Polsce i Europie Środkowej w Deloitte, z którą rozmawiała agencja Newseria Biznes, najważniejsze zmiany to:
- ograniczenie liczby podmiotów objętych obowiązkiem raportowania,
- spójne raportowanie zgodne z innymi unijnymi regulacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju,
- odroczenie wymagań raportowych dla niektórych firm do 2028 roku.
Zmiany te mogą pomóc firmom dostosować się do nowych regulacji bez nadmiernych kosztów i obciążeń administracyjnych. Istnieje jednak obawa, iż uproszczenie raportowania może wpłynąć na skuteczność monitorowania wpływu biznesu na środowisko i społeczeństwo.
Julia Patorska podkreśla, iż chociaż uproszczenie regulacji może pomóc mniejszym firmom, nie można zapominać o kluczowym celu CSRD – osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Ekspertka zwraca uwagę, iż firmy, które już wdrożyły strategie raportowania, będą mogły kontynuować działania w podobny sposób. Zmiany przede wszystkim ułatwią dostosowanie się do przepisów przedsiębiorstwom, które do tej pory miały ograniczone doświadczenie w raportowaniu ESG.
Ekspertka Deloitte zaznacza również, iż nowe regulacje mogą mieć wpływ na sposób myślenia firm o zrównoważonym rozwoju. Początkowy wysiłek związany z dostosowaniem się do wymagań może przynieść korzyści w dłuższej perspektywie. Przedsiębiorstwa zaczynają uwzględniać aspekty ESG w swoich podstawowych strategiach biznesowych. Jak mówi, firmy, które inwestują w kompetencje pracowników i systemy analityczne, mogą lepiej zarządzać ryzykiem i identyfikować nowe szanse rynkowe.
Jak firmy postrzegają obowiązek raportowania ESG?
Z raportu Deloitte „Central Europe CFO Report – CSRD Reporting” wynika, iż podejście przedsiębiorstw do raportowania ESG ulega zmianie. Wśród firm, które już przygotowały oświadczenia zgodne z CSRD, 65 proc. uważa je za narzędzie do zarządzania ryzykiem i budowania wartości. Jednocześnie aż 50 proc. respondentów przez cały czas postrzega je głównie jako dodatkowy koszt.
W Polsce sytuacja wygląda podobnie – 56 proc. dyrektorów finansowych traktuje obowiązek raportowania jako koszt, 24 proc. jako instrument zarządzania ryzykiem, a 20 proc. jako sposób na zwiększenie wartości firmy.
Korzyści wynikające z raportowania ESG
Eksperci podkreślają, iż raportowanie zrównoważonego rozwoju może przynieść firmom wymierne korzyści. Zainwestowanie w analizę danych ESG pozwala na lepsze zrozumienie ryzyk i szans związanych ze zrównoważonym rozwojem. Może też poprawić konkurencyjność przedsiębiorstwa. Wiele firm decyduje się na różne strategie przygotowania do nowych regulacji:
- 43 proc. opracowuje strategię zrównoważonego rozwoju,
- 30 proc. powołuje zespoły międzydziałowe,
- 11 proc. zatrudnia specjalistów ds. ESG.
Przyszłość regulacji ESG w UE
Przedsiębiorcy liczą na szybkie zatwierdzenie przez Radę UE i Parlament Europejski propozycji KE. Główne wyzwanie to znalezienie równowagi pomiędzy uproszczeniem wymagań a skutecznym monitorowaniem wpływu biznesu na środowisko. Deregulacja nie oznacza porzucenia celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku Ma ułatwić przedsiębiorstwom realizację tego zobowiązania.
Źródło i cała informacja: Newseria Biznes