Rekordowo wysokie ceny kapusty pekińskiej. A jakie prognozy?

1 rok temu

Tegoroczne ceny kapusty pekińskiej od początku sezonu utrzymują się na rekordowo wysokim poziomie. Przed nami jednak szczyt sezonu z sezonową obniżką cen. Jakie prognozy dla kapusty pekińskiej na nadchodzące tygodnie mają analitycy rynkowi?

Sprawdzamy, jak kształtowały się notowania kapusty pekińskiej w tym sezonie, jakie są w tej chwili i jakie są prognozy na dalszą część sezonu.

Ceny kapusty pekińskiej biją rekordy

W sierpniu br. na rynku kapusty pekińskiej odnotowano wahania notowań. Najpierw średnie ceny hurtowe spadły o około 14%, a niedługo potem wzrosły o 17%, wracając do poziomu 3,50 zł/kg. Jednak niezależnie od zmian ceny cały czas utrzymują się na wysokim poziomie. Są wyraźnie wyższe od notowań w analogicznym okresie poprzednich lat.

Mamy już prawie połowę września, a ceny przez cały czas pozostają wysokie. Aktualnie średnia cena kapusty pekińskiej w dużym hurcie wynosi 2,50–3,50 zł/kg. To jak dotąd najwyższa cena w tym okresie od ostatnich 10 lat. W relacji do ubiegłego roku notowania są wyższe o 9%. niedługo jednak sytuacja może się zmienić.

Ile kosztuje kapusta pekińska we wrześniu?

W drugiej dekadzie września 2023 r. ceny kapusty pekińskiej na krajowym rynku kształtują się następująco:

  • ceny kapusty pekińskiej na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 3,50–4,50 zł/kg;
  • w Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) za kapustę pekińską płacono — 4,20–5,00 zł/kg;
  • kapusta pekińska na giełdzie w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) kosztowała — 5,00–6,00 zł/szt.;
  • na rynku w Sandomierzu (Targowiska Miejskie Rynek Hurtowy) pekinka kosztowała — 2–3 zł/szt.;
  • notowania kapusty pekińskiej na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) — 2,60–5,00 zł/kg;
  • na rynku w Rzeszowie (Podkarpackie Centrum Hurtowe Agrohurt) za kapustę pekińską oferowano — 6,00–6,50 zł/szt.;
  • w Gdańsku (Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze Renk) za kapustę pekińską płacono — 4,00 zł/kg;
  • hurtowe ceny kapusty pekińskiej na rynku w Krakowie (Kompleks Handlowy Rybitwy Kraków) — 4,00–5,00 zł/szt.;
  • na rynku hurtowym we Wrocławiu (Targpiast Wrocław) kapustę pekińską sprzedawano po — 2,50–4,50 zł/kg;
  • notowania kapusty pekińskiej na giełdzie kaliskiej (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) — 2,50–3,00 zł/kg.

Jak widać, ceny sprzedażowe kapusty pekińskiej są dość mocno zróżnicowane. Zależy to m.in. od rejonu kraju, jakości towaru oraz wielkości główek.

Jakie prognozy dla kapusty pekińskiej?

Przed nami sezonowy, jesienny spadek cen. Jak wynika z analizy rynku w poprzednich latach, zwykle ten spadek jest duży, rzędu 30–40%. choćby w latach z mniejszymi zbiorami średnia cena hurtowa kapusty pekińskiej spadała w tym okresie poniżej 2,00 zł/kg i dość długo utrzymywała się na tym poziomie. Dodatkowo spadki cen są większe w sezonach, kiedy ceny latem są relatywnie wysokie i mają z czego spadać.

W obecnym sezonie najprawdopodobniej również dojdzie to takiej sezonowej obniżki cen. Trend spadkowy zapoczątkuje najpewniej gwałtownie wzrastająca podaż kapusty pekińskiej w drugiej połowie września, gdy zbiór odmian późnych nabierze skali. Odliczając 40% od obecnej średniej ceny 3,00 zł/kg można przypuszczać, iż w podażowym szczycie listopadowo-grudniowym cena kapusty pekińskiej spadnie do poziomu 1,80 zł/kg.

Wprawdzie bywają też sezony wyjątkowe, bez jesiennego spadku sezonowego cen. Tak działo się np. w okresie 2021/2022, w którym zbiory były niskie, a popyt na kapustę pekińską w kraju oraz zagranicą był bardzo duży. Jednak szansa na powtórkę takiej sytuacji w bieżącym sezonie wydaje się niewielka. istotną wskazówką dla kierunku tegorocznych notowań będą ceny na przełomie września i października.

Czytaj również: Czy niska podaż przełoży się na ceny kapusty białej?

Źródło: Fresh-Market

Idź do oryginalnego materiału