Ogólnokrajowy protest rolników odbędzie się jutro, 9 lutego. Zgłoszonych jest blisko 300 lokalizacji, w których rolnicy będą manifestować swoje postulaty. Znamy mapę protestów – sprawdź gdzie szykują się największe blokady.
Protest rolników 9 lutego – prawie 300 lokalizacji
Rolnicy jutro, 9 lutego w ponad 260 miejscach w całej Polsce będą protestować przeciwko unijnej, niszczącej ich gospodarstwa polityce. Rolnicy nie zgadzają się z kierunkiem w jakim idzie polityka europejska, która nakłada na producentów żywności daleko idące ograniczenia.
Dlaczego rolnicy protestują? Postulaty rolników
Postulaty rolników w całym kraju są te same – chodzi o odstąpienie od założeń Zielonego Ładu i wstrzymanie niekontrolowanego importu zbóż i towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Podobne protesty organizują rolnicy w całej Europie. Strajkują famerzy m. in. z Niemiec, Holandii, Francji, Hiszpanii czy Włoch.
Swoje postulaty przedstawili między innymi wielkopolscy rolnicy zrzeszeni pod nazwą „Rola Wielkopolski”. Jest to 7 najważniejszych kwestii, które wyjaśniają dlaczego rolnicy protestują:
- Natychmiastowe odstąpienie od wszystkich założeń Europejskiego Zielonego Ładu i stworzenie nowej WPR na zasadach rolników.
- Zakaz wprowadzania na rynek Polski i UE produktów wytwarzanych w sposób inny niż zalecany w dyrektywach UE oraz przywrócenie ceł na produkty rolno- spożywcze z Ukrainy.
- Natychmiastowa rozbudowa infrastruktury portowej i magistrali kolejowej, w celu poprawy logistyki związanej z eksportem naszych płodów rolnych.
- Znaczne ograniczenie biurokracji w rolnictwie, uproszczenie prawa i zwiększenie swobody działania sektora rolnego.
- Ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na terenach wiejskich.
- Zwiększenie limitu de minimis do 50 tys. euro.
- Odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych w okresie od listopada do 1 marca.
Gdzie odbędą się protesty rolników? Mapa protestów 9 lutego
Poniżej dostępna jest ogólnopolska mapa protestów rolników. Warto też śledzić lokalne komunikaty o utrudnianiach drogowych. Wiele szkół i przedsiębiorstw w kraju odwołuje zajęcia lekcyjne lub skraca czas pracy.
Duże blokady zapowiedzieli m. in. rolnicy z Wielkopolski. W Poznaniu ma się pojawić choćby 1500 ciągników rolniczych. Podobna sytuacja ma mieć miejsce także w wielu innych miastach w całym kraju. Blokady zapowiedziane są m. in. w Lesznie, Bydgoszczy, czy w Białymstoku.
Krajowa Rada Izb Rolniczych popiera protesty
Dzisiaj na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych pojawił się także komunikat w sprawie poparcia protestów rolników. W zamieszczonej informacji prezes KRIR, Wiktor Szmulewicz w imieniu prezesów wojewódzkich poinformował, iż wyrażają oni poparcie dla protestujących rolników w zakresie ograniczenia wymagań Zielonego Ładu, zatrzymania niekontrolowanego napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, a także są przeciwni próbom ograniczania hodowli w Polsce.
Komunikat w sprawie poparcia strajku rolników
Prezesi Wojewódzkich Izb Rolniczych wyrażają poparcie dla protestujących rolników
w zakresie ograniczenia wymagań Zielonego Ładu,
zatrzymania niekontrolowanego napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy,
a także są przeciwni próbom ograniczania hodowli w Polsce.
Domagamy się również rekompensat z funduszu wojennego w postaci dopłat do zbóż,
rzepaku, mleka, nawozów oraz wyższych dopłat do paliwa.
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
Wiktor Szmulewicz
Przygotowania do rolniczych protestów
Do naszej redakcji cały dzień spływają zdjęcia z przygotowań rolników do jutrzejszych strajków. Poniżej prezentujemy galerię nadesłanych zdjęć.