Rozwój przemysłu lotniczego na Śląsku – szansa dla regionu i nowe możliwości

dlaprodukcji.pl 1 tydzień temu

18 kwietnia w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbyła się konferencja „Znaczenie Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego dla Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii”. Lotnisko Katowice Airport w Pyrzowicach, pełniące rolę – wraz z Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym – Partnera Strategicznego konferencji, pełni bardzo istotną funkcję w rozwoju gospodarczym a także turystycznym województwa śląskiego. Jakie są perspektywy, jeżeli chodzi o rozwój przemysłu lotniczego w tym regionie? Jakie możliwości otwiera rozbudowa lotniska? O tym opowiadali prelegenci konferencji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w Katowicach. Koordynatorem konferencji był Adam Sztukowski, Dyrektor Biura Zarządu PTE w Katowicach.

Dla kogo istotny jest rozwój przemysłu lotniczego?

Konferencja, którą uroczyście otworzyli dr Jerzy Podsiadło, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Katowicach a także Henryk Borczyk, Wiceprzewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, przyciągnęła zainteresowanych rozwojem przemysłu lotniczego na Śląsku. Podczas wystąpień można było zapoznać się szczegółowo z rolą, jaką rozwój tego sektora odgrywa dla gospodarki w regionie.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Artura Tomasika, Prezesa Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S. A., który przedstawił plany rozwojowe dla Katowice Airport jak również możliwości, jakie rozwój lotniska stworzy dla całego regionu. Chodzi nie tylko o sam rozwój transportu, ale także o przyciąganie nowych inwestycji na teren województwa. Dynamiczne wzrosty liczby pasażerów a także zyski, jakie prognozują władze spółki, są wynikiem m.in. odważnych decyzji w zakresie zmian i przebudowy lotniska. Mimo niezwykle trudnego czasu pandemii, Katowice Airport pokazało, iż zaangażowanie w rozwój przynosi trwałe efekty. Efekty, które odczuwać będzie przemysł w całym regionie.

Korzyści dla województwa

Na istotną rolę rozbudowy oferty transportowej w kontekście zdobywania przewagi ekonomicznej opowiadał dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S. A. Z kolei Jarosław Kozuba, prof. PŚ, omówił szanse, jakie rozbudowa portu lotniczego stwarza dla rozwoju edukacji lotniczej w województwie.

Na istotny aspekt bezpieczeństwa uwagę zwrócił prof. nadzw. dr hab. Piotr Uchroński – Profesor Akademii WSB, który w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach odpowiada za organizację ochrony lotniska. Profesor zwrócił szczególną uwagę na konieczność zapewnienia ciągłości transportu.

Czytaj też >> Hakerzy z kolejnymi sposobami na atakowanie

O wpływie obecności portu lotniczego w Pyrzowicach na możliwości dla przemysłu w swojej prelekcji wskazywał także dr Michał Dudek. Odpowiada on za kierunek studiów „Turystyka i Rekreacja” na Uniwersytecie Merito w Chorzowie. Korzyści z rozwoju lotniska wypunktował także w swoim wystąpieniu dr Łukasz Łata, Zastępca Dyrektora w Departamencie Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Z uwzględnieniem każdego

Na bardzo istotny aspekt rozwoju lotniska zwróciła uwagę prof. nadzw. dr hab. inż. Katarzyna Chruzik – wskazała ona na rozwiązania, zapewniające mobilność a także dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarach Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych.

Rozwój lotniska to wiele korzyści dla przemysłu

Obecność a także rozwój lotniska nie tylko daje łatwiejszy dostęp do rynków międzynarodowych. Może także przyciągnąć zagranicznych inwestorów, znacząco ułatwia firmom śląskim konkurowanie na rynku globalnym, jak również przyciąga dużą liczbę turystów biznesowych. To korzystnie wpływa na lokalną gospodarkę. Dobrze rozwinięte lotnisko jest wizytówką regionu i świadczy o jego nowoczesności i dynamice rozwoju.

Idź do oryginalnego materiału