Dziś wystartował nabór wniosków o premie dla młodych rolników w ramach WPR 2023–2027. Jak uzyskać 200 tys. zł wsparcia?
Dofinansowanie w formie premii dla młodych rolników jest realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023–2027. Nabór wniosków rozpoczął się 30 sierpnia i potrwa do 29 września.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać premię dla młodych rolników?
Celem tego programu jest wsparcie młodych ludzi w rozpoczęciu przez nich działalności rolniczej i jej dalszego rozwoju. Premia jest zatem formą zapewnienia dostępu do kapitału początkowego w prowadzeniu gospodarstwa. W związku z tym beneficjentami tego programu mogą być osoby fizyczne, które:
- w dniu złożenia wniosku będą pełnoletnie, ale nie ukończą 41 roku życia;
- nie rozpoczęły jeszcze prowadzenia działalności rolniczej albo rozpoczęły ją nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
- mają numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności przydatne do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie jako kierujący albo zobowiążą się do ich uzupełnienia;
- złożą biznesplan, do którego realizacji się zobowiążą.
Ile można dostać premii?
Premia dla młodych rolników ma charakter ryczałtu, a wysokość wsparcia wynosi 200 tys. zł. Środki będą wypłacane w dwóch ratach:
- pierwsza — 70% premii (140 tys. zł);
- druga — 30% premii (60 tys. zł).
Co ważniejsze, młody rolnik odbierając przyznane środki, zobowiązuje się do przeznaczenia ich na określone cele. Mianowicie mogą to być m.in. inwestycje:
- budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
- w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich.
Ponadto młody rolnik otrzymane fundusze może przeznaczyć na zakup:
- nieruchomości rolnych;
- stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
- nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu i pojazdów służących wsparciu prowadzonej działalności;
- oprogramowania komputerowego.
Uwaga! Nabór dla młodych rolników tylko drogą elektroniczną
Zwracamy uwagę na to, iż wnioski o przyznanie premii dla młodych rolników składa się wyłącznie drogą elektroniczną. A konkretnie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR. A zatem wnioski w formie papierowej nie będą przez Agencję przyjmowane.
Wrześniowy harmonogram naborów
Podsumowując, nabór na premie dla młodych rolników rozpoczął się30 sierpnia i potrwa do 29 września. Jakie nabory wniosków będą jeszcze we wrześniu 2023? Przypominamy najważniejsze terminy:
- od 16 sierpnia do 15 września — inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF;
- od 4 września do 3 października — tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych;
- od 14 września do 16 października — rozwój małych gospodarstw.
Źródło: ARiMR