Ruszyły dopłaty do kukurydzy. Rolniku, sprawdź, ile ci się należy

1 rok temu

Od 26 września do 6 października ARiMR przyjmuje wnioski od rolników, którzy w 2022 lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę. Dopłaty do kukurydzy mają charakter pomocy publicznej. Są udzielane w ramach przepisów dotyczących pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji na Ukrainę.

Jak poinformowała ARiMR, ruszył program wsparcia dla producentów kukurydzy, którym w związku z wojną rosyjsko-ukraińską w latach 2022–2023 co najmniej raz nie zapłacono za sprzedany towar. Na złożenie wniosków rolnicy mają czas do 6 października. Czyli trzeba się spieszyć. Jakie są warunki otrzymania pomocy i ile pieniędzy można dostać? Sprawdzamy.

Kto może skorzystać z pomocy?

O dopłaty do kukurydzy mogą ubiegać się rolnicy, którzy spełniają następujące kryteria:

  • Posiadają numer identyfikacyjny w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
  • Są mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem zgodnie z definicjami zawartymi w rozporządzeniu 2022/2472.
  • W 2022 roku uprawiali kukurydzę i otrzymali za ten rok płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
  • Ich płynność finansowa jest zagrożona z powodu ograniczeń na rynku rolnym spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę.
  • Na dzień 31 sierpnia 2023 roku nie spełniają warunków ubiegania się o rekompensatę zgodnie z ustawą o Funduszu Ochrony Rolnictwa.
  • W 2022 lub 2023 roku co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę. Powodem było przykładowo ogłoszenie upadłości, postępowanie restrukturyzacyjne lub likwidacja podmiotu, który zakupił kukurydzę.

Dopłaty do kukurydzy — jak składać wnioski?

Aby ubiegać się o dopłaty do kukurydzy, rolnicy muszą złożyć wnioski w biurach powiatowych ARiMR, adekwatnych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego. Muszą to zrobić najpóźniej do 6 października br. Wniosek musi być wypełniony na formularzu udostępnionym przez Agencję. Ten znajduje się na stronie internetowej Agencji.

Co jest potrzebne do wniosku?

Rolnik ubiegający się o pomoc do wniosku musi dołączyć potwierdzające dokumenty. Między innymi kopie faktur, rachunków lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż kukurydzy w 2022 lub 2023 roku, które nie zostały w całości lub części zapłacone. To jednak nie wszystko. Albowiem rolnik musi również udokumentować swoje roszczenia wobec nabywcy, który jest w postępowaniu upadłościowym czy likwidacji. Jakich konkretnie dokumentów urząd będzie wymagał? Polecamy zapoznać się z komunikatem ARiMR.

Dopłaty do kukurydzy — wysokość pomocy

Wartość pomocy finansowej dla producenta rolnego, który nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę, nie może przekroczyć 80% kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur, rachunków lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż ziarna.

Całkowity budżet programu wynosi 200 mln złotych. jeżeli rolnicy złożą wnioski na sumę przekraczającą tę kwotę, ARiMR zastosuje odpowiedni współczynnik korygujący.

Istnieją również limity pomocy

Należy także pamiętać, iż pomoc ta będzie kumulowana z innymi środkami przyznanymi producentom rolnym w ramach pomocy państwa po agresji Rosji na Ukrainę. Limit pomocy zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Celem produkcji podstawowej produktów rolnych wynosi on 250 000 euro.

Dla formalności musimy również dodać, iż beneficjent pomocy nie może być przedsiębiorstwem objętym sankcjami przyjętymi przez UE.

Źródło: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału