W prognozach opady deszczu
Przed nami opady deszczu, a jeżeli deszcz wiosną to zwykle również parch jabłoni. W zagłębiu grójeckim czwartek i piątek mają minąć pod znakiem przelotnych opadów z burzami. Sumarycznie możliwość wystąpienia opadów prognozowana jest na ponad dobę. W przypadku jutra, gdy termometry mają wskazywać około 20 stopni, czas konieczny do wystąpienia infekcji będzie najkrótszy.
Modele pogodowe wyliczają, iż całkowity opad w zagłębiu grójeckim wyniesie kilka litrów na każdy metr kwadratowy. W zagłębiu sandomierskim będzie to kilkanaście litrów. Najmocniej popada w Małopolsce. Jak wiemy, to nie suma opadów decyduje o presji choroby, ale okres zwilżenia liści pozwalający na wysiewy, a następnie na przerastanie grzyba w tkankę liści.
Groźnie w Grójcu, ekstremalnie w Sandomierzu
Po przetworzeniu prognozowanego przebiegu pogody, model chorobowy wylicza skalę infekcji. Jest oparty na prognozie, więc również nie musi się sprawdzić. Finalną skalę infekcji możemy z całą pewnością ocenić dopiero „po fakcie”, czyli w momencie zakończenia okresu zwilżenia liści i po przeliczeniu temperatur.
Tak czy inaczej, dziś wspomniany model prognozuje infekcje na poziomie ekstremalnym. Ze względu na wspomnianą wyżej, wyższą sumę opadów i dłuższy ich okres skala infekcji w zagłębiu sandomierskim może być bardzo silna. Niżej załączamy grafiki dla Borzęcina (powiat grójecki) oraz dla Jachimowic (powiat sandomierski).
Ochrona
Jeśli od ostatniego zabiegu minęło co najmniej 5 dni to po raz kolejny możemy wykonać zabieg produktem opartym ditianonie (np. Delan 700 WDG). Jednak mając na uwadze nadchodzące zabiegi, warto pamiętać również o szarej pleśni. Jesteśmy w pełni kwitnienia, a warunki sprzyjają jej rozwojowi. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie połączenie ditianonu z produktem zawierającym substancję czynną z grupy SDHI. Możemy również postawić na pentiopirad (np. Fontelis 200 SC) lun fluksopyroksad (np. Secardis 300 SC).
Jeśli zwilżenie liści będzie bardzo długie, a infekcja faktycznie okaże się ekstremalnie groźna, konieczne będą zabiegi interwencyjne w piątkowy wieczór. Wówczas warunki pogodowe będą idealne do wykonania zabiegu. Bezwietrzna pogoda jest bardzo ważna. Pełnia kwitnienia i miliony płatków sprawiają, iż dokładne pokrycie roślin jest w tej chwili znacznie trudniejsze niż tydzień temu. Będzie ono decydowało o skutecznej ochronie.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.