Sąd Najwyższy zgodził się wysłuchać argumentów w sprawie dotyczącej finansowania dużego programu dotacji na rzecz szerokopasmowego internetu – Funduszu Usług Powszechnych (USF).
SCOTUS uzyskał certyfikat w dwóch przypadkach tzw Federalna Komisja Łączności przeciwko Badaniom Konsumenckim, I Szkoły, zdrowie i biblioteki Szerokopasmowa koalicja przeciwko badaniom konsumenckimktóre połączono w ramach wystąpień ustnych. Koncentrują się na tym, czy Kongres niewłaściwie przekazał FCC funkcję stanowienia prawa, pozwalając jej ustalać stawki składek dla firm telekomunikacyjnych wpłacanych na rzecz non-profit Universal Service Administration Company, która zarządza USF. Pyta także, czy FCC przekazała zbyt duże uprawnienia podmiotowi prywatnemu, pozwalając USAC na zarządzanie programem subsydiów.
Sprawa może zadać kolejny cios władzy regulatora, po tym, jak Szkot zdemontował doktrynę Chevronu na początku tego roku, co zmniejsza zależność sądów od wiedzy specjalistycznej agencji. Może to również zagrozić funduszowi USF, który pomaga zapewnić finansowanie osobom o niskich dochodach lub mieszkańcom obszarów wiejskich dostępu do usług telekomunikacyjnych i szerokopasmowych, a także pomaga szkołom uzyskać dostęp do Internetu i sprzęt.
Sprawa trafia do Sądu Najwyższego po tym, jak Piąty Okręgowy Sąd Apelacyjny orzekł, iż ustalenia dotyczące finansowania USF naruszają Konstytucję. Sąd Najwyższy zwrócił się do stron o złożenie także pism stwierdzających, czy sprawa jest bezprzedmiotowa, gdyż powodowie nie zwrócili się o pomoc do sądu apelacyjnego.
Trzy grupy branżowe — NTCA, Stowarzyszenie Przewoźników Konkurencyjnych i USTelecom — pochwaliły decyzję sądu o rozpoznaniu sprawy i stwierdziły, iż orzeczenie Piątego Okręgu w tej sprawie jest sprzeczne z precedensami Sądu Najwyższego i innymi orzeczeniami sądów okręgowych. Decyzja Piątego Okręgu „zagraża podważeniem programów usług powszechnych, które przez wiele dziesięcioleci służyły promowaniu dostępności i przystępności cenowej kluczowych usług komunikacyjnych dla milionów konsumentów wiejskich i konsumentów o niskich dochodach, wiejskich zakładów opieki zdrowotnej oraz szkół i bibliotek w całym kraju”. narodu” – napisali we wspólnym oświadczeniu.