Czwarty kwartał roku obrotowego 2024 przyniósł znaczące sukcesy dla segmentu Mobility koncernu Siemens, szczególnie w obszarze transportu szynowego. Spółka odnotowała istotny wzrost portfela zamówień, napędzany głównie przez duże kontrakty w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.
Na amerykańskim rynku Siemens Mobility pozyskał lukratywne kontrakty serwisowe o łącznej wartości 0,8 mld euro, obejmujące utrzymanie lokomotyw i pociągów międzymiastowych. Równolegle, na rodzimym niemieckim rynku spółka zabezpieczyła zlecenia o wartości 0,4 mld euro na projekty modernizacji infrastruktury kolejowej.
Szczególnie pozytywnym sygnałem jest wzrost przychodów we wszystkich obszarach działalności Siemens Mobility, z wyróżniającym się wynikiem w wysokomarżowym segmencie usług serwisowych. Spółka odnotowała zwiększone obroty także w obszarze produkcji taboru kolejowego.
Te wyniki wpisują się w szerszy kontekst bardzo dobrego IV kw. całej Grupy Siemens, w którym wartość zamówień wzrosła o 10% (w analogicznym okresie ub. r., z wyłączeniem efektów kursowych i zmian portfolio), a przychody zwiększyły się o 2%.
W kolejnym udanym roku obrotowym skrupulatnie realizowaliśmy przyjętą strategię, co pozwoliło osiągnąć rekordowy zysk. W szczególności skorzystaliśmy na utrzymującym się silnym popycie na elektryfikację, transport i naszą ofertę systemu przemysłowego […] W kolejnym roku obrotowym przeniesiemy firmę Siemens na kolejny – wyższy poziom. Będziemy przez cały czas inwestować w badania, rozwój oraz fuzje i przejęcia, aby zapewnić szybszy wzrost w oparciu o nasze mocne strony technologiczne i zdolność do skalowania w różnych branżach – powiedział Roland Busch, prezes i dyrektor generalny Siemens AG.
Prognozy Siemens Mobility na kolejny rok
Patrząc w przyszłość, Siemens Mobility przewiduje w roku obrotowym 2025 wzrost przychodów w przedziale 8-10%, przy marży zysku na podobnym poziomie. Te prognozy są szczególnie istotne w kontekście utrzymującego się silnego popytu na rynkach infrastrukturalnych, zwłaszcza w obszarach elektryfikacji i mobilności, mimo przewidywanego umiarkowanego wzrostu makroekonomicznego.
Wyniki te potwierdzają stabilną pozycję Siemens Mobility na globalnym rynku kolejowym i zdolność spółki do pozyskiwania strategicznych kontraktów, zarówno w obszarze dostaw taboru, jak i modernizacji infrastruktury czy usług utrzymaniowych.
Autor: Damian Malesza
Sprawdź także:
- Nowy CEO Siemens Mobility w Polsce
- Kolejna lokomotywa Siemens Vectron zasiliła flotę pojazdów ORLEN Unipetrol Doprava
- Nowy pool taborowy – Green Capital Partners kupuje do 50 Vectronów od Siemens Mobility
- Siemens Mobility i NEB ze specjalną prezentacją pociągu wodorowego Mireo w Brandenburgii
- Siemens Mobility zaprezentował pociąg dużych prędkości dla Egiptu