Sierpniowe nabory trwają. Nie przeocz terminu!

1 miesiąc temu

Sierpniowe nabory na wsparcie dla rolników i organizacji działających na wsiach już trwają. Z jakich form dofinansowania mogą oni skorzystać i na co je przeznaczyć?

Sierpniowe nabory obejmują szeroki zakres wsparcia dla producentów rolnych. Począwszy od dofinansowania inwestycji aż do pokrycia kosztów ubezpieczeń. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Sierpniowe nabory dla hodowców zwierząt gospodarskich

Od pierwszego dnia sierpnia realizowane są nabory na dofinansowanie do ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia w gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą. Mogą z niej skorzystać zarejestrowani hodowcy drobiu, trzody chlewnej i bydła, którzy ubezpieczyli swoje hodowle od salmonellozy. Jednakże warunkiem otrzymania wsparcia jest posiadanie prawa do nieruchomości, na terenie której prowadzony jest chów zwierząt. Ponadto zawarta umowa ubezpieczenia powinna obejmować co najmniej 1000 sztuk drobiu lub 14 sztuk trzody chlewnej albo 4 sztuki bydła. Stawka dopłaty to 70% składki ubezpieczenia.

A jakie są nabory dla pszczelarzy?

Tymczasem do 14 sierpnia realizowane są nabory dla organizacji pszczelarskich działających w imieniu hodowców pszczół z dwóch interwencji ( I.6.3 i I.6.5).
Pierwsza z nich (I.6.3) obejmuje wsparcie zwalczania warrozy dzięki produktów leczniczych. Druga (I.6.5) wspiera pomoc w odbudowie i poprawie wartości użytkowej pszczół. Wnioski na wsparcie należy składać w ARiMR dzięki PUE ARiMR.

Sierpniowe nabory do gruntów

Tymczasem do dnia 2 września potrwają nabory wniosków o dopłaty dla małych gospodarstw. Będą mogli się o nie starać gospodarze, którzy mają gospodarstwa o powierzchni do pięciu hektarów użytków rolnych. Dopłata ta zastępuje inne rodzaje płatności bezpośrednich a jej maksymalna wysokość to równowartość 225 euro do hektara. Warunkiem uzyskania dopłaty było terminowe złożenie wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich.

Do drugiego dnia września będzie także można złożyć wnioski o płatności do gruntów wyłączonych z uprawy. Obejmuje ono maksymalnie 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie i dotyczy gruntów, na których nie prowadzi się produkcji rolnej. Zakaz ten obejmuje także wypas i koszenie oraz stosowanie środków ochrony roślin. Ponadto warto pamiętać o tym, iż płatność ta nie obejmuje gruntów ugorowanych w ramach Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014–2020. Także zobowiązania w ramach płatności ekologicznych PROW 2014–2020 i PS 2023–2027 nie pozwalają na ubieganie się o płatności do ugorowania.

Kończą się sierpniowe nabory na nawodnienia

Ponadto poniedziałek 5 sierpnia jest ostatnim dniem naborów skierowanych do spółek wodnych i ich związków na melioracje nawadniające. Nabór dotyczy wniosków, które mają na celu przebudowę i adaptację w tej chwili istniejących odwadniających systemów melioracyjnych na systemy nawadniająco-odwadniające. W ramach wsparcia można sfinansować naprawę i modernizację urządzeń do spiętrzania wody czy wybudować nowe, zmodernizować urządzenia drenarskie, by ograniczyć straty wody. Ponadto wsparcie obejmuje zbiorniki retencyjne, ich modernizację, budowę lub rozbudowę.
Wsparcie ma charakter dotacji, która nie może być niższa niż 50 tys. i wyższa niż 350 tys. złotych.

Na co warto się jeszcze przygotować?

Sierpień to też dobry czas, by przygotować się do złożenia wniosku na kolejną edycję programu „Mój Prąd”. Startuje on od dnia 2. września. Jednakże już teraz obowiązują ważne zmiany. Dotyczą one warunków dofinansowania w przypadku podłączenia do sieci nowej instalacji. By je uzyskać, trzeba będzie dodatkowo zainwestować w magazyn energii. Ponadto należy rozliczać się w systemie net-billing.

Maksymalne wsparcie, jakie będzie można dostać to 28 tys. złotych, które należy przeznaczyć na instalację fotowoltaiczną i magazyny energii elektrycznej lub ciepła.

Źródło: www.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału