Silna presja szkodników w sadach

4 miesięcy temu

Presja szkodników to skutek wyjątkowo sprzyjających im warunków pogodowych. Dlatego trzeba pilnie monitorować uprawy, by nie dopuścić do zwiększenia strat.

Obecnie problemem jest nie tylko presja szkodników, ale także chorób. Pomimo upałów i towarzyszącej im suszy w wielu miejscach zdarzają się intensywne, wręcz nawalne opady deszczu, które zwiększają ryzyko wystąpienia chorób.

Wysoka presja szkodników i chorób w sadach jabłoniowych

Obecna pogoda sprzyja parchowi tak samo jak motylom (w efekcie ich gąsienicom) i mszycom. Dlatego należy pamiętać o konieczności ochrony roślin w sadach.

W nadchodzącym tygodniu temperatury powietrza mogą w niektórych regionach kraju znacznie przekroczyć 25°C. Ponadto w połowie nadchodzącego tygodnia można spodziewać się opadów. Tym samym mogą być to warunku sprzyjające rozwojowi parcha jabłoni. Mokre liście pozwolą zarodnikom patogenu wykiełkować i wniknąć do rośliny. Szczególnie w sytuacji, kiedy liście są stale mokre, trudno jest kontrolować chorobę.
Jeśli pogoda pozwoli, zaleca się stosowanie preparatów systemicznych naprzemiennie z preparatami kontaktowymi. Dlatego lepiej nie ograniczać się do minimum z dawkami.

Ponadto pogoda wyraźnie sprzyja rozwojowi mączniaka prawdziwego na jabłoniach. Dlatego zaleca się stosowanie preparatów lub kombinacji, które są skuteczne zarówno przeciwko parchowi, jak i mączniakowi jabłoni. Rozwiązaniem, jako komponent mieszanin zbiornikowych, może być preparat zawierające triazole, które są preferowane jako środki interwencyjne do zwalczania parcha. Jednak same w sobie nie są wystarczająco skuteczne do powstrzymania infekcji mączniakiem prawdziwym.

Objawy mączniaka prawdziwego stają się coraz bardziej wyraźne i masowe. Dość skutecznym sposobem zwalczania choroby jest usuwanie pędów, o ile mamy do czynienia z niewielką liczbą porażonych na drzewie. Po każdym cięciu drzewa należy zdezynfekować sekator.

Wysoka presja szkodników ssących

Pędy rosną energicznie, a mszyce jabłoniowa czy jabłoniowo-babkowa tworzą kolonie na nowych przyrostach i wierzchołkach pędów. Żerowanie tych szkodników powoduje deformację i wysychanie młodych liści. Ale kontaktowe środki owadobójcze są skuteczne tylko wtedy, gdy powierzchnia liścia nie jest zniekształcona, pozwijana.

Innym problemem są owocówka jabłkóweczka oraz owocówka śliwkóweczka. Motyle obu w tym sezonie odławiały się w pułapkach z feromonem, rozwieszonych w sadach nadpodziw wcześnie. Ściślej mówiąc, owocówka śliwkóweczka pojawiła się choćby pod koniec kwietnia–w pierwszych dniach maja. Także owocówka jabłkóweczka odławia się od końca pierwszej dekady maja. Poza tym niezwykle liczne są gąsienice zwójek liściowych. Masowe ich pojawienie się pozostało przed nami. Dlatego warto już teraz sięgnąć po chemiczne środki ochrony roślin lub po preparat zawierający wirus atakujący wybiórczo owocówkę czy zwójki liściowe. Ponadto można zastosować inne środki konwencjonalne, biologiczne lub feromonowe — dezinformujące osobniki dorosłe szkodliwych motyli.

A co atakuje gruszki?

Rdza gruszy jest zwykle chorobą letnią. Mimo to można spodziewać się, iż przy obecnych warunkach pogodowych presja choroby nastąpi wcześniej ze względu na pogodę. Trzeba też dokładnie kontrolować obecność miodówek oraz pryszczarka gruszowca.

Jak chronić czereśnie?

Chorobą czereśni, którą należy zwalczać, jest antraknoza oraz brunatna zgnilizna. Zabiegi należy przeprowadzać głównie podczas deszczowej pogody. Ponadto zwalczanie antraknozy pomoże w ograniczeniu plamistości liści. Oczywiście ważna jest także kontrola owoców przed nasionnicą trześniówką.

Idź do oryginalnego materiału