Skrócony okres składkowy do emerytury KRUS?

7 miesięcy temu

Okres składkowy do emerytury KRUS powinien wynosić co najwyżej 20, a nie jak dotychczas 25 lat. Z takim postulatem Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra rolnictwa. Ministerstwo odpowiada.

Skrócony okres składkowy do emerytury KRUS to postulat samorządu rolniczego z Wielkopolski. WIR wyszedł z tą propozycją, mając na uwadze problemy rolników z osiągnięciem 25 lat okresu składkowego warunkującego otrzymanie prawa do emerytury rolniczej w KRUS. Dotyczy to zwłaszcza osób, które rozpoczęły prowadzenie gospodarstw po 1990 roku. O co konkretnie chodzi?

Wędrówka od KRUS do ZUS i z powrotem

Trudne lata transformacji i polskiej wsi, i przemysłu oznaczały dla wielu osób przemieszczanie się między systemami emerytalnymi — ZUS i KRUS.

Rolnicy, którym dochody z gospodarstwa nie starczały na godne życie, podejmowali się pracy sezonowej, przez co byli wyłączeni na czas tej pracy z systemu KRUS. Gdy duże zakłady miały kłopoty, w pierwszej kolejności zwalniały pracowników, którzy posiadali ziemię, przez co trafiali oni do KRUS — tłumaczy samorząd rolniczy z Wielkopolski.

W rezultacie wielu rolników, którzy rozpoczynali gospodarzenie właśnie w latach 90., ma teraz problemy z wykazaniem się 25-letnim okresem składkowym.

Krótszy okres składkowy do emerytury KRUS — odpowiedź ministerstwa

Odpowiedź resortu rolnictwa nie spodoba się rolnikom. Albowiem odpowiadając WIR-owi, ministerstwo przywołało istniejące przepisy prawne. Zgodnie z ustawą z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, warunkiem uzyskania prawa do emerytury rolniczej jest opłacanie składek przez co najmniej 25 lat. Ponadto składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników pokrywają jedynie część kosztów świadczeń. Zaś główna część emerytury rolniczej pochodzi z dotacji budżetu państwa.

Resort rolnictwa porównał ten system z powszechnym systemem emerytalnym. Tam najniższą emeryturę z ZUS można uzyskać po opłaceniu składek przez 20 lat (dla kobiet) lub 25 lat (dla mężczyzn). Zaznaczył przy tym, iż powszechny system emerytalny opiera się na zasadzie kapitałowej, a wysokość emerytury zależy od sumy wpłaconych przez całe życie składek.

Można jednak trochę zwiększyć emeryturę…

Ministerstwo podkreśliło, iż osoby, które nie spełniły warunków do emerytury rolniczej ze względu na krótki okres ubezpieczenia, mogą ubiegać się o zwiększenie emerytury z ZUS o tzw. część rolną. To dodatkowe wsparcie, odpowiadające części składkowej emerytury rolniczej. Wynika ona z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników (1% emerytury podstawowej za każdy rok opłacania składek rolniczych).

Sprawdź, ile wynoszą aktualne składki KRUS.

Krótszy okres składkowy do emerytury KRUS? „Rozważymy”

Resort rolnictwa zobowiązał się również do rozważenia postulatu WIR jako głosu w dyskusji nad ewentualnymi zmianami.

Złożoność kwestii wymaga jednak ostrożnego podejścia, z uwzględnieniem obowiązujących zasad ustrojowych państwa, stałości systemów emerytalnych oraz równowagi między interesami ubezpieczonych a świadczeniobiorców — argumentuje ministerstwo.

Czy WIR ze swoimi postulatami rzeczywiście zapoczątkował dialog w temacie „krótszy okres składkowy do emerytury KRUS”? Zobaczymy…

Źródło: WIR

Idź do oryginalnego materiału