Skuteczny zabieg na płatek. Ochrona rzepaku w okresie kwitnienia

5 godzin temu

Choroby atakujące rzepak w czasie jego kwitnienia mogą spowodować straty w plonie wielkości 20-35 proc. potencjalnego plonu. Przy epidemicznym wystąpieniu chorób ta strata może być dwukrotnie wyższa. Stąd ochrona rzepaku w tym czasie jest bezwzględnie konieczna. Musi być też jak najbardziej skuteczna.

Zabieg ochrony fungicydem w rzepaku w okresie kwitnienia, na tzw. płatek” jest niezwykle ważny. W tym czasie w plantacjach rzepaku występują liczne choroby. Niektóre obecne są na polu już od początku wegetacji, inne uwidoczniają się na dalszym etapie rozwoju roślin. Mogą też pojawić się nowe infekcje.

Porażone wcześniej liście i łodygi są źródłem zakażenia łuszczyn i nasion. Niekiedy porażeniu ulegają też kwiaty, co prowadzi do ich obumarcia przed zawiązaniem łuszczyn. Stąd zabieg fungicydowy w okresie kwitnienia rzepaku jest kluczowym dla uprawy tego gospodarczo ważnego gatunku.

Skuteczna ochrona rzepaku przed chorobami

Dobierając preparat do ochrony powinniśmy sięgać po taki, który odznacza się szerokim spektrum zwalczanych chorób i najlepiej z elastycznym terminem stosowania. Te wymagania spełnia m.in. Pictor Revy bazujący na dwóch substancjach czynnych: Revysol oraz boskalid, które w roślinie działają systemicznie i wgłębnie. Preparat zabezpiecza plantację przed zgnilizną twardzikową atakującą rzepak w okresie kwitnienia oraz zadziała także na czerń krzyżowych i mączniak prawdziwego kapustowatych.

Revysol zawarty w preparacie Pictor Revy to triazol nowej generacji. Zawiera w swojej budowie grupę izopropanolową, która pozwala jego cząsteczce w szybki sposób zmienić formę w bardziej elastyczną i zaadoptować się do patogena.

Oznacza to, iż Revysol dużo szybciej i mocniej wiąże się z enzymem patogena niż dotychczas stosowane triazole. Revysol hamuje specyficzny enzym – demetylazę C14, która odgrywa rolę w produkcji ergosterolu wewnątrz komórki grzyba. Ergosterol, podobnie jak inne sterole, jest niezbędny do budowy i funkcjonowania błon komórkowych. Działanie Revysolu zakłóca ten proces, dochodzi do uszkodzenia błon komórkowych i śmierci grzyba.

Revysol jest skuteczny zarówno w zabiegach zapobiegawczych i interwencyjnych, ponieważ działa hamująco na rozwój patogenów w różnych ich fazach rozwojowych – od kiełkowania zarodników do wzrostu grzybni.

Boskalid – druga z substancji czynnych będąca składową peparatu Pictor Revy działa hamująco na aktywność Kompleksu II w łańcuchu oddechowym, który ma najważniejsze znaczenie dla metabolizmu grzybów. Substancja blokuje kiełkowanie zarodników i w konsekwencji w fazie infekcji patogen przestaje się rozwijać.

Warto również zwracać uwagę na formulację produktu. Firma BASF opracowała dla produktu Pictor Revy formulację SC+ z adiuwantami dopasowanymi specjalnie do roślin rzepaku. Formulacja SC+ gwarantuje adekwatne pokrycie roślin w łanie, rozprzestrzenianie się cieczy roboczej po powierzchni rośliny oraz jej wnikanie. Jest na bazie wody i zawiera substancje czynne w formie krystalicznej, co umożliwia ich powolne uwalnianie.

Dzięki temu Pictor Revy zapewnia długotrwałą ochronę i jest stabilny w działaniu choćby w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, np. gdy po wykonanym zabiegu spadnie deszcz. Jak informuje BASF, opad deszczu wielkości kilkunastu milimetrów, który wystąpi 1 godzinę po aplikacji Pictora Revy na suche rośliny, nie wpływa negatywnie na skuteczność w zwalczaniu najważniejszych chorób występujących w okresie kwitnienia rzepaku.

Termin zabiegu w fazie kwitnienia rzepaku

Pictor Revy możemy użyć w bardzo szerokim oknie zabiegowym od widocznych, zamkniętych pąków odgałęzień bocznych do fazy, gdy 50 proc. łuszczyn na roślinie osiąga typową wielkość (BBCH 57-75). Rekomendowanym terminem na zabieg fungicydem jest faza pełni kwitnienia roślin, gdy opadają pierwsze płatki kwiatowe. Jest to też moment infekcji zgnilizną twardzikową rzepaku – przypada właśnie na czas opadania płatków kwiatowych. Zalecana dawka Pictora Revy to 1 l/ha.

Dodatkowe korzyści dzięki BeneFito

Produkt Pictor Revy objęty jest programem korzyści BeneFito. Za każdy litr produktu można otrzymać aż 35 punktów, które możemy wymienić na rabaty, karty upominkowe czy inne korzyści. Rejestracja w programie jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę BASF Benefito i założyć konto podając swoje dane. Dokładna lista produktów wraz z ilością punktów uzyskanych za zakup znajduję się na stronie BASF.

Idź do oryginalnego materiału