Uprawa rzepaku wymaga staranności na każdym etapie. Jednak niezaprzeczalnie zaangażowanie w prowadzone prace zwraca się z nawiązką. Jednym z kluczowych elementów decydujących o rentowności plantacji jest ochrona fungicydowa rzepaku. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej bardzo cenionemu rozwiązaniu.
O regulacji i ochronie fungicydowej rzepaku rozmawiamy z Pawłem Bilińskim. Menedżerem ds. rzepaku, buraków cukrowych, słonecznika i roślin strączkowych w BASF Polska.
Kondycja roślin wiosną a plonowanie rzepaku
REDAKCJA: Jak ocenia Pan zakończone właśnie żniwa rzepaku ozimego i z jakimi wyzwaniami przyszło się mierzyć rolnikom w zakończonym sezonie?
Paweł Biliński – Menedżer ds. rzepaku, buraków cukrowych, słonecznika i roślin strączkowych w BASF Polska.
PAWEŁ BILIŃSKI: Sezon, który za nami jak zwykle okazał się inny od poprzednich. prawdopodobnie był też inny do tego, który przed nami. Rzepak ozimy jest rośliną stanowiącą istotny element struktury zasiewów w Polsce. Powierzchnia zasiewów rzepaku wynosiła w zakończonym właśnie sezonie nieco ponad 1 mln ha. Jesienią ubiegłego roku w wielu miejscach w kraju na początkowym etapie wegetacji obserwowaliśmy okresowe niedobory wody. Przez to niejednokrotnie wschody roślin były utrudnione i nierówne.
W późniejszym okresie – we wrześniu i październiku aura była jednak bardziej sprzyjająca i rośliny rzepaku wchodziły w okres spoczynku zimowego w dobrej kondycji z dobrze rozwiniętą rozetą liściową. Wiosną tego roku stan plantacji w zdecydowanej większości kraju określiłbym jako dobry lub bardzo dobry. Nie notowaliśmy silnych uszkodzeń mrozowych. Sytuacja z zasobnością wody w glebie na początku wiosny była na znacznie lepszym poziomie niż w roku ubiegłym, kiedy to w kwietniu 2022 r. borykaliśmy się z suszą.
Stosunkowo chłodny i obfitujący w opady początek tegorocznej wiosny spowodował, iż wielu rolników miało utrudniony wjazd w pole. Znalezienie optymalnego okna do wykonania zabiegów nie było łatwe. Z kolei czerwiec to czas kiedy w wielu regionach Polski brakowało wody. Koniec końców w skali całego kraju plony rzepaku podczas tegorocznych żniw były na dobrym lub bardzo dobrym poziomie i nie były rzadkością sytuacje kiedy plantatorzy rzepaku osiągali plony w okolicach 5 t/ha.
Rynek rzepaku – przyszłość
Jak widzi Pan dalszy rozwój rynku rzepaku w Polsce?
Rzepak pomimo wzrostów kosztów produkcji przez cały czas pozostaje rośliną opłacalną, a dodatkowo stanowi istotny element płodozmianu dlatego życzę wszystkim, aby zdążyli z pracami polowymi po przeciągających się żniwach zbożowych i mogli ponownie uprawiać tę wdzięczną roślinę w kolejnych sezonie.
W minionym sezonie po raz kolejny swoje atuty pokazał proponowany przez BASF fungicyd z funkcją regulatora wzrostu Caryx® 240 SL. Poza tym, iż działa on skutecznie choćby w niskich temperaturach (już od 5°C), to dodatkowo, dzięki unikalnej formulacji, jest bardzo gwałtownie wchłaniany przez rośliny. W porównaniu do produktów konkurencyjnych daje to większą niezależność od warunków atmosferycznych.
Ochrona fungicydowa rzepaku to ochrona zysków
W sezonie 2022 BASF Polska w kampanii „ZŁODZIEJE ZYSKÓW” chciała uświadomić producentom rzepaku, ile można stracić lub raczej: ile można zyskać, prowadząc odpowiednią ochronę. Przypomnijmy tę koncepcję w kontekście czekających nas zabiegów jesiennych.
Zgadza się, we wspomnianej kampanii udowodniliśmy, iż stosowanie Caryxu się po prostu opłaca. Biorąc pod uwagę wyniki szeregu doświadczeń, prezentowaliśmy różnice w plonowaniu rzepaku chronionego różnymi preparatami dostępnymi na rynku. Pokazaliśmy także jaki zysk rolnik może zobaczyć w swoim portfelu w zależności od wyboru preparatu. Wyniki były jednoznaczne – stosowanie Caryxu skutkowało największym przyrostem plonu, co po odjęciu kosztów zabiegu przekładało się na największy zysk.
Na jakie problemy producentów rzepaku odpowiada Caryx® 240 SL stosowany jesienią?
Caryx 240 SL zapewnia ochronę przed chorobami i adekwatny pokrój roślin.
fot. BASF
Preparat Caryx® 240 SL, tak jak wspomniałem na wstępie tej rozmowy, jest fungicydem z dodatkową funkcją regulatora wzrostu. Ma on dwa główne zadania. Jednym z nich jest kontrola najważniejszych chorób grzybowych, takich jak sucha zgnilizna kapustnych, szara pleśń czy czerń krzyżowych.
Dodatkowo produkt ten reguluje pokrój roślin, tak aby stożek wzrostu nie był zanadto wyniesiony, szyjka korzeniowa cechowała się optymalną średnicą, a system korzeniowy był rozbudowany.
Uzyskanie nisko osadzonej, zwartej rozety liściowej zwiększa bezpieczeństwo przezimowania roślin. Zdrowe rośliny wolne od chorób będą rokowały sprawnym wznowieniem wegetacji w okresie wiosennym.
Fungicydy na rzepak – substancje czynne to nie wszystko
Zwrócił Pan uwagę na wyjątkową formulację produktu Caryx® 240 SL. Prosimy o więcej szczegółów.
Caryx® to produkt zawierający dwie substancje czynne: metkonazol oraz chlorek mepikwatu. Jednak nie tylko one stanowią o jego sile. W skład produktu wchodzą adiuwanty, akywatory i stabilizatory dobrane specjalnie dla roślin rzepaku.
Zaletami tej formulacji jest jej stabilność w szerokim zakresie temperatur oraz unikalna szybkość wchłaniania cieczy roboczej. Dzięki temu produkt jest odporny na zmywanie przez deszcz już 30 minut po zabiegu.
Na rynku pojawiają się rozwiązania generyczne będące odpowiednikiem Caryxu. Jakie argumenty przemawiają za stosowaniem oryginalnego produktu?
Jak już wspomniałem, nie tylko zawartość substancji czynnych determinuje skuteczność produktu. Formulacja produktu Caryx®, została stworzona specjalnie dla rzepaku i jest jego ogromnym atutem.
Szereg badań i doświadczeń potwierdza, iż wymieszanie takich samych substancji czynnych jak te w produkcie Caryx®, choćby w tych samych proporcjach, nie daje takich samych efektów i skuteczności działania jak w przypadku oryginalnego produktu Caryx® 240 SL.
Caryx 240 SL – plon rzepaku potrzebuje skutecznej ochrony
Jak zastosowanie produktu Caryx® 240 SL przekłada się na plon? Czy dysponują Państwo wyliczeniami, jakie to mogą być konkretnie zyski?
Pozytywny wpływ na wysokość plonu po zastosowaniu ochrony fungicydowej opartej o Caryx® jest niepodważalny. Oczywiście wysokość wzrostu plonowania jest uzależniona od wielu czynników, ale dla przykładu średni wzrost plonu rzepaku w okresie 2020/2021 przy stosowaniu Caryxu jesienią oraz wiosną z trzech Centrów Kompetencji BASF zlokalizowanych w różnych regionach naszego kraju wyniósł 7,8 dt/ha w porównaniu do obiektu kontrolnego.
Na koniec prosimy o informację, czy uczestnicy programu BeneFito będą mogli oczekiwać na dodatkowe korzyści przy zakupie Caryxu i innych produktów z portfolio rzepakowego BASF?
Tak jak w przypadku większości naszych produktów nasi Klienci będą mogli skorzystać z szeregu korzyści w ramach naszego programu BeneFito. Zapraszam zatem do śledzenia naszego portalu www.agro.basf.pl oraz naszych mediów społecznościowych, gdzie będziemy komunikowali szczegóły związane z akcjami promocyjnymi. Tutaj wspomnę tylko o akcji, w ramach której uczestnik za zakup 1 l Caryx® 240 SL może otrzymać 30 PLN rabatu.
Dziękuję za rozmowę.