Susza 2023: ułatwienia dla rolników w szacowaniu strat

1 rok temu

Ta decyzja powinna ucieszyć rolników, zwłaszcza tych, których najmocniej dotknęła susza 2023. Zgodnie z ich oczekiwaniami przy szacowaniu strat produkcja roślinna będzie oddzielona od zwierzęcej.

O to, aby komisje podczas oględzin osobno traktowały produkcję roślinną i zwierzęcą, apelowali sami rolnicy. Wygląda na to, iż zostali wysłuchani. Albowiem we wtorek (22 sierpnia) minister Robert Telus poinformował o przyjętym przez rząd rozporządzeniu. To ważne, albowiem susza 2023 uderzyła również w hodowców bydła.

Nowe zasady szacowania szkód suszowych

We wtorek Rada Ministrów zdecydowała o oddzieleniu produkcji roślinnej i zwierzęcej przy szacowaniu strat, jakie spowodowała susza 2023. To rozwiązanie pozwoli rolnikom na uzyskanie wyższych odszkodowań.

Decyzja jest ukłonem m.in. w stronę hodowców krów mlecznych. Albowiem wielu z nich musiało kupować paszę w postaci siana i kiszonki. Po zmianie przepisów rolnicy ci będą mogli wystąpić o odszkodowanie za niedobór paszy dla zwierząt.

Jak zgłosić suszę? Szacowanie szkód w 3 krokach

Powyższe zmiany uzyskały już zgodę Komisji Europejskiej.

Nawiasem mówiąc, pomoc suszową rząd udziela producentom rolnym w zgodzie z przepisami unijnymi. A te wyraźnie określają zasady przyznawania środków na naprawienie szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawisko klimatyczne porównywalne z klęską żywiołową (w tym suszę). Mianowicie w przypadku sektora rolnego szkody te muszą objąć ponad 30% średniej produkcji. Co prawda MRiRW wnioskowało do Komisji Europejskiej o obniżenie tego progu do 20%. Jednak Bruksela odrzuciła tę propozycję.

Susza 2023 w Polsce

Już w lipcu IUNG-PIB stwierdził wystąpienie suszy na terenie wszystkich województw. Wówczas straty w plonach szacowano na co najmniej 20%. Najbardziej jednak ucierpiały północne i zachodnie regiony kraju.

Co prawda późniejsze deszcze zmniejszyły nieco deficyt wody, jednak niedobór wody objął cały kraj. W raporcie dotyczącym Klimatycznego Bilansu Wodnego od 11 czerwca do 10 czerwca czytamy:

Największy deficyt wody notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej od -160 do -199 mm. Duży niedobór wody notowano również we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od -120 do -159 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm.

Tym samym raport IUNG jednoznacznie potwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terenie województw:

Klimatyczny Bilans Wodny od 11 czerwca do 10 sierpnia 2023 r.

fot. zrzut ekranu / IUNG-PIB

  • łódzkiego,
  • kujawsko-pomorskiego,
  • wielkopolskiego,
  • mazowieckiego,
  • warmińsko-mazurskiego.

Ponadto w ostatnim okresie raportowania susza 2023 objęła takie uprawy rolnicze, jak: kukurydza na kiszonkę (największy zasięg) i na ziarno, rośliny strączkowe, ziemniaki, tytoń, chmiel. Dodatkowo suszą dotknięte są też krzewy owocowe i warzywa gruntowe.

Źródła: MRiRW, KRIR, IUNG

Idź do oryginalnego materiału