Światowy rynek cebuli. Jaka jest aktualna sytuacja?

1 rok temu

Rynek cebuli w Europie na razie jest względnie stabilny, z lekką tendencją spadkową cen. Jednak w miarę zbiorów i przybywania produktów na rynek, sytuacja może nabrać tempa.

Jaka jest aktualna sytuacja na europejskim i światowym rynku cebuli? Jak tegoroczna pogoda wpływa na wielkość zbiorów i rynek cebuli w bieżącym sezonie? Zobaczmy.

Holenderski rynek cebuli. Opady deszczu utrudniają zbiory

Holendrzy narzekają na ograniczony popyt na cebulę. Niemniej jednak niewielka podaż pozwala utrzymać względną równowagę cenową na rynku. niedługo jednak na dobre ruszą tegoroczne zbiory. Głównym odbiorcą holenderskiej cebuli są kraje Afryki. Pewne ilości trafiają także na rynki Ameryki Środkowej i Dalekiego Wschodu. Jednak obecny wysoki poziom cen zniechęca kupujących. jeżeli popyt w nadchodzących tygodniach nie wzrośnie, ceny zaczną spadać.

Sezon rozpoczął się od wysokich cen. Na początku 34. tygodnia roku (21-27 sierpnia) oscylowały one wokół 0,55 a 0,57 euro/kg. Sierpniowe opady deszczu znacznie utrudniają zbiory, co powoduje przerwy w dostawach cebuli na rynek. Deszczowa pogoda wpływa także niekorzystnie na jakość zbieranej cebuli. Jak dotąd stosunkowo niska podaż wpływa na utrzymywanie się wysokich cen. Mocno ograniczona jest w Niderlandach zwłaszcza podaż cebuli czerwonej, której powierzchnia uprawy była w tym roku mniejsza niż w latach ubiegłych. Stąd ceny cebuli czerwonej dochodzą choćby do 0,8 euro/kg.

Wkrótce sytuacja może się zmienić. W niektórych rejonach produkcji oczekuje się plonów przekraczających 70 ton/ha. Nie wszyscy plantatorzy będą przechowywać zebrane cebule, co w konsekwencji spowoduje zwiększenie się podaży na rynku i może wywołać presję cenową.

Ekstremalne upały zmniejszają plony cebuli we Włoszech

Na rynku cebuli we Włoszech obserwuje się mniejszą podaż, a ceny cebuli utrzymują wysoki poziom. W regionie Emilia-Romania, jak również w całej północnej części Włoch z powodu wyjątkowo wysokiej temperatury tegoroczne zbiory cebuli są dość niskie. Niektóre odmiany cebuli bardzo źle zareagowały na upały i w ich uprawie plantatorzy odnotowali spore straty. Kolejnym problemem jest wielkość cebul. Z powodu wysokiej temperatury wiele cebul jest drobnych i nie osiąga dużych rozmiarów. A to właśnie za duże cebule ceny są najbardziej korzystne.

W połowie sierpnia br. sprzedaż detaliczna i hurtowa przebiegała bardzo sprawnie. Potem popyt spadł i w tej chwili handel detaliczny i hurtowy nie jest zbytnio zainteresowany cebulą. Ale ceny cebuli utrzymują się przez cały czas na relatywnie wysokim poziomie i wynoszą co najmniej 0,50 euro/kg. Ponadto plantatorzy utrzymują wysokie ceny, bowiem próbują zrównoważać stale rosnące koszty produkcji.

Zdaniem analityków, ceny są wysokie, ponieważ zbiory cebuli są niższe nie tylko we Włoszech, ale także w innych częściach Europy. Wyjątkowo gorące lato stawia pod znakiem zapytania zbiory oraz jakość cebuli w wielu produkcyjnych rejonach Europy.

Coraz więcej cebuli na Ukrainie

Podczas gdy na rynkach Europy Zachodniej i Południowej obserwuje się niedobory w podaży, cebuli nie brakuje na Ukrainie, zaś Azja Centralna boryka się z problemem nadprodukcji cebuli.

Na Ukrainie trwa pełnia zbiorów cebuli, a towaru na rynku gwałtownie przybywa. Z powodu rekordowej ceny cebuli w pierwszej połowie 2023 r. wielu ukraińskich producentów zdecydowało się w tym roku na uprawę tego warzywa, mimo ciągłej okupacji rejonów uprawnych przez rosyjskich najeźdźców. Aktualnie ceny cebuli na Ukrainie spadają trzeci miesiąc z rzędu. Obecnie, 24 sierpnia ceny hurtowe cebuli zmniejszyły się do poziomu 0,19-0,32 USD/kg, podczas gdy jeszcze tydzień temu wynosiły 0,21-0,40 USD/kg.

Tak szybki spadek cen cebuli analitycy tłumaczą wzrostem podaży na rynku. Tymczasem zbiory są w pełni i wielu plantatorów cebuli nie zebrało jeszcze głównego plonu. Również warunki pogodowe na Ukrainie sprzyjają udanym zbiorom, cebulę udaje się zebrać bez znaczących strat produktu. Oznacza to, iż w ciągu kilku najbliższych tygodni podaż będzie rosła. Według oceny analityków, jeżeli w ciągu najbliższych 2-3 tygodni utrzyma się obecny trend spadku cen, ceny hurtowe cebuli mogą spaść poniżej średniej z ostatnich 5 lat.

Jeśli ceny będą dalej spadać, być może Ukraina zacznie eksportować cebulę. Tym bardziej, iż w wielu gospodarstwach może brakować infrastruktury do przechowywania i obróbki cebuli. Na południu Ukrainy wiele magazynów i linii sortujących zostało bowiem zniszczonych lub splądrowanych przez Rosjan.

Rekordowe zbiory cebuli w Uzbekistanie

W tym roku spodziewane są rekordowe zbiory cebuli w Uzbekistanie. Eksperci szacują wzrost zbiorów o co najmniej 30-40% w porównaniu ze średniorocznymi wskaźnikami, choć są również doniesienia o tym, iż produkcja może się choćby podwoić.

Mimo takich prognoz, jak dotąd od ostatnich kilku tygodni utrzymują się w miarę stabilne ceny. Presja cenowa jednak dopiero się zaczyna. W krajach będących ważnymi producentami cebuli w Europie, takich jak Holandia, Niemcy i Polska główne zbiory nie zostały jeszcze zebrane. Biorąc pod uwagę dynamikę cen na rynku Ukraińskim, można się spodziewać, iż również w Uzbekistanie w tym sezonie ceny będą spadać.

Tym bardziej, jeżeli prognozy dotyczące rekordowych zbiorów się sprawdzą, to prawdopodobnie dojdzie do załamania cen cebuli i problemów ze zbytem. Głównym rynkiem zbytu cebuli z Uzbekistanu jest Rosja oraz kraje azjatyckie, ze strony których nie ma w tym sezonie dużego popytu na cebulę. Jednak ze względu na dużą odległość od rynków zbytu i wysokie koszty logistyki, nie należy spodziewać się obecności cebuli z Uzbekistanu na rynku europejskim.

Rynek cebuli w Indiach. Wprowadzono ograniczenia w eksporcie

Indie w związku ze wzrostem krajowych cen, 19 sierpnia br. nałożyły 40% cło eksportowe obowiązujące do 31 grudnia 2023 r. Według danych rządowych tego kraju, ceny detaliczne cebuli 19 sierpnia br. wynosiły średnio 0,37 USD/kg. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 0,25 USD/kg. Nałożenie cła eksportowego i jego obowiązywanie to końca tego roku ma na celu zapewnienie wystarczającej podaży cebuli na krajowym rynku i ograniczenie inflacji.

Indie są największym eksporterem cebuli na świecie, wyprzedzającym Holandię. Głównymi rynkami zbytu dla cebuli z Indii są takie kraje, jak Bangladesz, Malezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Sri Lanka, Nepal, Indonezja, Katar, Wietnam, Oman, Kuwejt i Singapur. Wprowadzenie ograniczeń w handlu międzynarodowym będzie miało konsekwencje globalne i może wpłynąć na wzrost cen przede wszystkim w krajach będących głównymi importerami, ale także na światowym rynku cebuli.

Jak będzie wyglądać dalsza sytuacja na światowym i europejskim rynku cebuli? Na rynku europejskim wszystko zależeć będzie od wielkości zbiorów w Europie, a dokładnie od tego, czy pogoda pozwoli uzyskać wysoką wydajność i przeprowadzić sprawnie zbiory. Zadecyduje to bowiem o dostępności cebuli na rynku europejskim, a to głównie podaż będzie kształtować ceny w dalszej części sezonu.

Czytaj również: Aktualna cena 1 kg cebuli. A jakie prognozy?

Źródło: freshplaza.com, east-fruit.com

Idź do oryginalnego materiału