19 i 20 lipca 2025 roku na terenie Stada Ogierów Kętrzyn odbył się XXIII Ogólnopolski Czempionat Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty i Arden Polski. To największa impreza tego rodzaju w Polsce i jedna z największych w Europie. Co roku w trzeci weekend lipca przyjeżdża tu kwiat polskiej hodowli. –To jest pasja. o ile się coś kocha, to mimo wszystko się to robi – przekonywali hodowcy.
Jedynie takie czempiony
Przez dwa dni na terenie Stada Ogierów Kętrzyn miłośnicy koni zimnokrwistych mieli okazję podziwiać te niezwykłe zwierzęta podczas oceny, a także specjalnie przygotowanych pokazów, m.in. poręczy ogierów zimnokrwistych, czy też zawodów zaprzęgowych.
– Dziś udało nam się zdobyć czempiona w kategorii klaczy dwuletnich Rasy Arden Polski, czempiona ogierów ardeńskich dwuletnich, superczempiona oraz Best in Show. Także wygrał dziś wszystko. Jest wielka euforia i jest to też taka nagroda za tę ciężką pracę i starania. I jeszcze z ciekawostek – matka klaczki, która w tym roku zdobyła czempiona w swojej klasie, w 2019 roku też tutaj była czempionką. Emocje są duże. Jesteśmy szczęśliwi, bo jednak ta praca hodowlana zostaje nam jakoś wynagrodzona w tych ciężkich dla hodowców czasach – podkreślali Michał i Paulina Rosa, hodowcy z woj. warmińsko-mazurskiego.


– Nasza klacz Karen została czempionką dzisiejszej wystawy, superczempionką wśród klaczy. I ogier też może się pochwalić sukcesami, bo zajął dwa drugie miejsca, także mamy co świętować. Dobre kojarzenia – to na pewno. Lata praktyki, żeby dobrze kojarzyć te cechy. Potem owocuje to właśnie takimi dniami i sukcesami, jak dzisiaj. Hodowlę prowadzimy od 20 lat. Tak naprawdę zaczęło się od naszego dziadka, który zawsze hodował konie z racji tego, iż kiedyś po prostu to było tradycją, iż konie pracowały. Kiedy dziadek zmarł objął to tata i stwierdził, iż wszystko likwiduje, oprócz koni. Na początku były konie „bez papierów”, potem z papierami, czyli rodowody pełne. Zaczęliśmy ściągać konie z Francji, Belgii, Szwecji i przez te kojarzenia znajdujemy się dzisiaj w Kętrzynie. Przez to, iż zawsze konie pogrubione, czyli zimnokrwiste, były w naszym domu, zaczęliśmy kontynuować po prostu tę tradycję. Jesteśmy zdania, iż o ile coś robimy, to róbmy to dobrze. o ile konie są dobrze dobrane rodowodowo i jeżeli chodzi o cechy i genetyczne, i zootechniczne, to potem będzie dobrze. Kończy się na tym, iż ludzie sami do nas piszą i dzwonią o te dobre źrebięta. Może tak nieskromnie powiem, ale o ile przez te lata wyrobiło się dobrą markę, to po prostu ludzie do nas wracają. Chyba to jest taka najlepsza gratyfikacja z tego wszystkiego, co robimy – tłumaczył Maciej Napiwodzki, hodowca z woj. warmińsko-mazurskiego.


– Każdy w domu ma czempiona, ale przyjedziemy tutaj, porównamy materiał, to wiadomo, iż ktoś ma lepszy i można sobie wtedy wymienić kilka słów, podpatrzeć ogiera, można od kogoś odkupić, żeby coś poprawić. Klacz rodzi tylko jednego źrebaka rocznie, a ogier można zrobić przykładowo 20, 30, 40 źrebaków rocznie. Na dzień dzisiejszy jest bardzo ciężko. Cena jest niska, jest problem ze sprzedażą. Te konie teraz nie pracują, wszyscy chowają je rekreacyjnie, hobbystycznie, a trzeba z czegoś żyć. Są zaprzęgi, bryczki, kuligi, jakieś jazdy konne, ale na dzień dzisiejszy jest słaba opłacalność. Dobrze o ile rodzi się zdrowe źrebię. My pomalutku odsadzamy następne z myślą, by móc przyjechać tu za rok – mówił Piotr Mikulski, hodowca z woj. podlaskiego.
Czempionat w Kętrzynie jest największą imprezą tego rodzaju w Polsce i jedną z największych w Europie
– Rzeczywiście jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Zgłasza się blisko 100 koni. To impreza dwudniowa. Konie oceniane są w dwóch grupach rasowych. Wczoraj mieliśmy ocenę koni rasy Polski Koń Zimnokrwisty, typowa nasza rodzima polska rasa. Dzisiaj oceniane są konie rasy Arden Polski, troszkę mniejsza stawka. Zawsze drugiego dnia Czempionatu przewidziane są dodatkowe pokazy, atrakcje. Przybliżamy hodowlę koni, przybliżamy rasy. Będzie ustawianie poręczy, czyli takiego rzędu spiętych razem ogierów. Do Stada Ogierów w Kętrzynie należy rekord świata i rekord Guinnessa. o ile chodzi o ustawianie ogierów w poręczy, jeszcze nikt nie pobił naszego rekordu z 2007 roku. Wówczas ustawiliśmy 22 ogiery w jednej poręczy. Myślę, iż na dzień dzisiejszy konie mają dużo mniejsze znaczenie użytkowe niż kiedyś. To jest chyba oczywiste. Natomiast rzeczywiście hodują konie pasjonaci, którzy są do nich przywiązani, którzy kultywują wielopokoleniową niekiedy tradycję rodzinną. Dzisiaj do tych koni, tak jak do każdego hobby, myślę, iż trzeba dołożyć. To jest tendencja nie tylko ogólnopolska, ale tendencja ogólnoświatowa. I można powiedzieć, iż my jeszcze mamy stosunkowo dużo tych koni, ponieważ ponad połowa populacji koni w Polsce to są koni zimnokrwiste, gdzie na przykład u naszych zachodnich sąsiadów ta populacja stanowi niecałe 5%. Cieszę się, iż mamy tutaj też młode osoby, które te konie prezentują i prowadzą, ale jak widzimy, są to głównie wielopokoleniowe rodziny, gdzie dziadek hodował, ojciec hoduje i dzieci już wciągają się w tę hodowlę. Powinniśmy to wspierać, żeby tej hodowli nie ubywało. Nie mówię już, żeby przybywało, ale żeby nie ubywało, dlatego iż są to nasze rodzime rasy, to jest nasze dziedzictwo też kulturowe, narodowe i powinniśmy rozwój tego wspierać – podkreślał Adam Oler, prezes Zarządu Stajni Nowe Jankowice.




Wyniki Ogólnopolskiego Czempionatu Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty:
Klacze
Czempionka – dwuletnia Hetana R.S. (Jukatan RS-Heide/Helmut), hod. Roman Szultka
Wiceczempionka – dwuletnia Tola z Ho-Hern (Fedor-Tanzania/Palegros), hod. Jacek Hernik
III miejsce – roczna Rosa (Sedor-Rotsela/Selmut), hod. SK Nowe Jankowice
IV miejsce – roczna Liza (Ultimo-Laguna-KG/Martin), hod. Kamil Królikowski
Ogiery
Czempion – dwuletni Baron (Bango-Basara/Sabon), hod. Bartosz Iwański
Wiceczempion – dwuletni Orius R.S. (Jukatan RS-Ormina/Altgold), hod. Roman Szultka
III miejsce – roczny Saver (Bango-Sara/Bisedor), hod. Bartosz Iwański
IV miejsce – roczny Bavar (Vegar-Barwa/Erwin II), hod. Marcin Markowiak


Wyniki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Rasy Arden Polski:
Klacze
Czempionka – Karen (Apollon de Mairy-Kasja/Rio du Dol), hod. Grzegorz Napiwodzki
Wiceczempionka – Sodrina MR (Amolis-Salwa MR/Sultan), hod. Michał Rosa
III miejsce – Tiarella (Widar-Trolla/Rufus S), hod. Adam Mojsiewicz
IV miejsce – Sangria (Kaporal de Malmaison-Sonata/Apollon de Mairy), hod. Adam Mojsiewicz
Ogiery
Czempion – Chocco MR (Amolis-Chanel/Rubis 144), hod. Michał Rosa
Wiceczempion – Anton (Damos-Asana/Santor), hod. Waldemar Sekściński
III miejsce – Sador (Damos-Sindi/Valhal ad Groftebjerggard), hod. Waldemar Sekściński, wł. Łukasz Żądło
IV miejsce- Kapolon SW (Apollon de Mairy-Karmen/Casmir), hod. Sławomir Woźniak
BEST IN SHOW – Chocco MR