GPS w maszynach rolniczych jest wielkim udogodnieniem w pracy rolnika. Szczególnie w przypadku nowoczesnego rolnictwa precyzyjnego. Ale co się dzieje, kiedy sygnał z systemu jest regularnie zakłócany? O skutkach przekonują się rolnicy z terenów przygranicznych.
GPS w maszynach rolniczych pozwala na dokładne wykonywanie pracy polowych, w których wszelkie zabiegi dostosowane są do lokalnych warunków. Dotyczy to zarówno adekwatności gleby i warunków na polu, jak i kondycji oraz potrzeb pokarmowych roślin. Dzięki precyzyjnemu pozycjonowaniu, można dokonywać precyzyjnego siewu czy sadzenia roślin. Ponadto sygnał GPS jest podstawą prawidłowego działania wszelkich urządzeń autonomicznych.
Rolnicy skarżą się na kłopoty z GPS w maszynach rolniczych
Rolnicy, którzy gospodarują na terenach graniczących z Ukrainą mają ostatnio coraz więcej kłopotów z sygnałem GPS. Utrudnia to wykonywanie prac polowych, ponieważ w razie zaniku sygnału przestają działać nowoczesne i precyzyjne maszyny rolnicze, np. opryskiwacze. A sytuacje takie zdarzają się codziennie.
Dlaczego rolnicy tak chętnie korzystają z GPS w maszynach rolniczych
Okazuje się, iż GPS jest bardzo istotny w nowoczesnym rolnictwie 4.0. w tej chwili większość nowoczesnych maszyn rolniczych, takich jak kombajny, siewniki, opryskiwacze czy choćby rozrzutniki obornika wykorzystuje technologię GPS do precyzyjnego pozycjonowania prac na polu. Ponadto GPS jest fundamentem działania wszelkich urządzeń autonomicznych, w tym dronów do wykonywania monitoringu pół czy precyzyjnych oprysków.
Niestety, kiedy sygnał GSP w maszynach rolniczych ulegnie zakłóceniu, to te nowoczesne urządzenia przestają działać. A rolnicy zainwestowali w nie duże środki, by produkować wysokiej jakości żywność, precyzyjnie chronioną i nawożoną, tak aby nie było w niej szkodliwych pozostałości.
Kto może zakłócać sygnał z satelitów GPS?
Rolnicy ze wschodniej Polski, z terenów graniczących z Ukrainą, o zakłócanie pracy GPS w maszynach rolniczych podejrzewają zlokalizowane tam bazy wojskowe. Wojsko ma stosować zakłócanie elektroniczne, by zmylić działanie wrogich radarów. Zdaniem rolników, problemy zaczęły się tej wiosny, ale w ostatnim czasie się nasiliły.
Podobne problemy z systemem GPS notowano już wcześniej na terenie północnej i północno-wschodniej Polski. Jednakże wtedy głównym podejrzanym były rosyjskie instalacje wojskowe, zlokalizowane na terenie obwodu Królewieckiego. Wówczas zakłócały one także ruch powietrzny oraz wodny w Zatoce Gdańskiej.
Źródło: businessinsider.com.pl