WMS to system zarządzania magazynem, który umożliwia kontrolowanie łańcucha dostaw. Jakie funkcje posiada?
Z artykułu dowiesz się:
- jakie są wady prowadzenia dokumentacji papierowej przez firmy,
- jakie są zalety systemów WMS,
- jakie dodatkowe funkcje posiadają systemy zarządzania magazynem.
Systemy zarządzania magazynem (ang. warehouse management system, WMS) odgrywają kluczową rolę w logistyce, szczególnie w kontekście globalizacji i rosnących oczekiwań klientów. Współczesne przedsiębiorstwa coraz bardziej zdają sobie sprawę, iż efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw może być źródłem przewagi konkurencyjnej. WMS to jeden z kluczowych systemów informatycznych, który nie tylko wspiera zarządzanie logistyką, ale także umożliwia uzyskanie przejrzystości operacji i lepszej widoczności dla wszystkich interesariuszy.
Ewolucja technologii i jej wpływ na WMS
Przed wprowadzeniem jakichkolwiek systemów IT lub WMS firmy były oparte na dokumentach papierowych, a wszystkie operacje wykonywano manualnie. Były one dość kosztowne, czasochłonne, pracochłonne i podatne na błędy. Niektóre z powszechnych problemów to:
- brak widoczności zapasów – tylko personel magazynowy w logistyce mógł zobaczyć aktualny stan zapasów w obiekcie;
- błędy w przetwarzaniu przesyłek – nadmierna wysyłka, niekompletna wysyłka;
- kwestia wykorzystania przestrzeni magazynowej – niedostateczne i/lub nadmierne wykorzystanie przestrzeni magazynowej;
- praca ręczna i papierkowa – wiele dokumentów, które należało uzupełnić i przechowywać do celów audytu.
W ciągu ostatniej dekady rozwój technologii cyfrowych znacząco wpłynął na systemy informatyczne, w tym na system WMS. Przedsiębiorstwa coraz częściej wdrażają te nowoczesne technologie, chcąc sprostać wyzwaniom rynkowym i zaspokoić rosnące wymagania klientów. W rezultacie systemy WMS stały się bardziej zaawansowane i elastyczne, pozwalając na zarządzanie całym łańcuchem dostaw w czasie rzeczywistym. W dobie globalnej konkurencji klientowi zależy na szybkiej informacji, czy dany produkt jest dostępny, w jakiej ilości oraz kiedy otrzyma zamówienie. Przedsiębiorstwa starają się dążyć do ciągłego doskonalenia jakości obsługi klientów, jednocześnie zwiększając wydajność realizowanych wewnętrznie procesów w firmie.
W przypadku elementów złącznych zadanie jest bardziej utrudnione. Często klienci wymagają dostaw just in time, stąd też producenci lub hurtownicy przechowują znaczne ilości elementów złącznych w swoich magazynach. Chcąc dbać o dobrą opinię i obsługę klienta, warto kontrolować stany magazynowe, zamówienia oraz podejmować decyzję o uzupełnieniu zapasów odpowiednio wcześnie.
Wraz z ciągłym postępem technologicznym systemy WMS również ulegają doskonaleniu oraz lepszemu dopasowaniu do potrzeb firm. Warto zwrócić uwagę na pewne możliwości oraz kwestie, które mogą okazać się przydatne.