Szok na rynku zbóż

7 miesięcy temu

Ubiegłotygodniowe spadki cen spowodowały szok na rynku zbóż. Czego można się dalej spodziewać?

Szok na rynku zbóż wpływa na nastroje rolników uprawiających zboża. Pszenica na giełdzie Euronext potaniała o 8 euro. Tymczasem ceny pszenicy w USA spadły dwucyfrowo. Faktem jest jednak to, iż rynek najwyraźniej koryguje poprzednie wzrosty cen w maju, kiedy to indeks zbóż FAO wzrósł o 6,3% w porównaniu do kwietnia.

Gwałtowne spadki cen spowodowały szok na rynku zbóż

Ceny pszenicy załamały się w piątek. Kontrakt na wrzesień z nowych zbiorów stracił na wartości ponad 8 euro w bieżącym obrocie na Euronext i spadł do 243 euro/t. W sumie w ciągu zaledwie 9 dni doszło do spadku ceny o 26 euro (–10%). Tymczasem kontrakt grudniowy spadł o 6,50 euro do 251,50 euro/t.

Także ceny kukurydzy znalazły się pod silną presją, osiągając na zakończenie piątkowej sesji 220 euro/t. Tymczasem nowe zbiory kukurydzy w kontrakcie na listopad spadły do 217 euro/t.

Jakie mogą być przyczyny tak gwałtownego spadku cen zbóż?

Prawdopodobne przyczyny gwałtownego spadku cen na europejskim rynku związane są ze spadkami cen za Atlantykiem. Jest to związane z nowymi prognozami USDA, których można spodziewać się 12 czerwca. Ponadto amerykańscy handlowcy przez cały czas obawiają się konkurencji ze strony Rosji, która wygrała ostatnio kilka dużych przetargów eksportowych.

Ponadto bardzo atrakcyjne, w porównaniu do unijnych, ceny pszenicy i kukurydzy na Ukrainie również wywierają presję na ceny na rynku światowym i w Europie.

Jak pokazują najnowsze dane Komisji, ceny eksportowe pszenicy w Europie wynosiły przed obecnym spadkiem cen 244 euro/t. W tym samym czasie ukraińską pszenicę konsumpcyjną ładowano w portach za 210–215 USD/t, a paszową za 200–205 USD/t. Tymczasem amerykańską pszenicę można było kupić za równowartość 232 euro w tamtejszych portach eksportowych.

Ponadto nastąpiło wyraźne przyspieszenie zasiewów w Argentynie i znacznie korzystniejsze warunki pogodowe w Kanadzie i Australii.

Kurs euro także nasila szok na rynku zbóż

Obecny wzrost wartości euro w stosunku do dolara po ostatniej obniżce stóp procentowych przez EBC sprawił, iż pszenica eksportowana z Europy, która jest sprzedawana w dolarach, stała się jeszcze droższa. A to wywiera presję na ceny na europejskim rynku.

Rosja przez cały czas dominuje na rynku eksportowym — ale w 2024 r. będzie gorzej

Dotychczasowy rosyjski eksport zboża w tym sezonie, który kończy się za niecały miesiąc, wyniósł już 65 mln ton. Jednakże na koniec sezonu można spodziewać się rekordowego poziomu 70 mln ton.

W tym roku późne przymrozki zniszczyły uprawy w wielu regionach Rosji. Ponadto w niektórych obszarach wystąpiła również susza, co skłoniło analityków do obniżenia prognoz tegorocznych zbiorów w tym kraju. Centrum analityczne SovEcon po raz kolejny zrewidowało swoją prognozę zbiorów pszenicy w Rosji. Mianowicie, obniżyło ją z wcześniejszych szacunków wynoszących 82,1 mln ton do poziomu 80,7 mln ton. Korekta prognoz wynikała przede wszystkim ze spadku potencjalnych plonów z 94 mln ton do 80,7 mln ton.

Jednakże z powodu upalnej pogody i suszy w głównych regionach uprawy pszenicy ozimej można spodziewać się dalszych spadków prognoz. Ponadto eksperci są również zaniepokojeni powolnym postępem siewu na Syberii, która jest największym rosyjskim producentem pszenicy jarej.

Źródło: agrarheute.com; ewgt.com.pl; agrodigital.com; ukragroconsult.com

Idź do oryginalnego materiału