Prawdopodobnie najbardziej charakterystyczną cechą Campari jest niezwykle żywy, karminowy kolor. To właśnie karmin zapewnił bitterowi światową rozpoznawalność.
Karmin – barwnik z pluskwiaków
Jest to barwnik nazywany też koszenilą. Pozyskuje się go z żerującego na kaktusach gatunku pluskwiaków z podrzędu czerwców o nazwie Dactylopius coccus.
Co ciekawe, koszenilę można produkować także z innych odmian czerwca, m.in. z czerwca polskiego (Porphyrophora polonica).
Czerwony barwnik stanowi około 25% masy owadów. Koszenlia to jeden z najbardziej atrakcyjnych barwników naturalnych. Pierwotnie wykorzystywano ją choćby w malarstwie, ale zrezygnowano z uwagi na słabą odporność na światło. Karmin wykorzystuje się jednak do barwienia tkanin oraz w technice barwień preparatów do mikroskopii świetlnej. Dodatkowo, używa się go do barwienia żywności oznaczając go symbolem E-120.
Alizaryna go zastępuje
W tej chwili, konkretnie od 2006 roku, karmin nie jest już używany do barwienia Campari. W użyciu przemysłowym zastąpił go syntetycznie otrzymywany barwnik – alizaryna.
Alizarynę otrzymuje się z marzany barwierskiej (Rubia tinctorum L.)
Chemicznie, alizaryna to związek organiczny będący pochodną chinonów.