Technologia w służbie przyrody – 3. odcinek cyklu „Bezpieczeństwo w praktyce”

6 godzin temu

UOZ-1 to rozwiązanie techniczne, które zwiększa bezpieczeństwo dzikich zwierząt w pobliżu infrastruktury kolejowej. Powstało w firmie NEEL, która jest jednym z laureatów Konkursu Kultury Bezpieczeństwa 2023.

Każda kolizja z dziką zwierzyną to nie tylko realne zagrożenie dla maszynisty i pasażerów, ale też poważne koszty. To uszkodzenia lokomotyw i wagonów, opóźnienia pociągów, konieczność interwencji służb technicznych, a czasem wstrzymanie ruchu na wiele godzin. Dlatego tak ważne są systemy i urządzenia, które ograniczają liczbę kolizji, chroniąc życie ludzi i zwierząt – mówi Kamil Wilde, Wiceprezes UTK ds. techniki i bezpieczeństwa ruchu kolejowego, w najnowszym odcinku cyklu promującego laureatów Konkursu Kultury Bezpieczeństwa.

Trzeci film z serii pokazuje, jak technologia współpracuje z naturą i jak wygląda odpowiedzialność na kolei w praktyce. UTK przedstawia tym razem laureata Konkursu Kultury Bezpieczeństwa z 2023 r., firmę NEEL, która została nagrodzona za Urządzenie Ochrony Zwierząt UOZ-1. To system, który automatycznie aktywuje sygnały świetlne i dźwiękowe, kiedy zbliża się pociąg. Odstrasza dzikie zwierzęta, by nie wchodziły na tory kolejowe. Efekty działania systemu są wymierne: tam, gdzie funkcjonuje UOZ-1, liczba kolizji ze zwierzyną spadła choćby o 70%. Rozwiązanie jest w pełni zautomatyzowane, energooszczędne, a z perspektywy pasażera – niewidoczne. Działa w rytmie natury, skutecznie chroniąc życie zwierząt, a jednocześnie minimalizuje straty finansowe i logistyczne po stronie kolei.

Konkurs Kultury Bezpieczeństwa, organizowany przez UTK od 2016 r., promuje konkretne działania, innowacje oraz idee, które realnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. To nie tylko wyróżnienie – to sieć współpracy, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Do tej pory Deklarację rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym podpisało już ponad 300 podmiotów: przewoźnicy, zarządcy infrastruktury, firmy technologiczne, organizacje branżowe i uczelnie.

Cykl filmów „Bezpieczeństwo w praktyce”, którego bohaterami są laureaci Kultury Bezpieczeństwa, pokazuje najlepsze przykłady działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Inspiruje także innych do zgłaszania się do konkursu – do 12 września UTK przyjmuje zgłoszenia do tegorocznej edycji.

Źródło: UTK

Zobacz również:

UTK: Trwa badanie satysfakcji pasażerów kolei 2025
UTK: Przewozy pasażerskie w województwach w I kwartale 2025 roku
Idź do oryginalnego materiału