Tenjaku whisky – właśnie ją kupiłem! Dzięki czujnym czytelnikom, o nowych markach whisky w popularnych sieciach marketów dowiaduję się zawsze naprawdę szybko. Tak było i tym razem – internetem gruchnęła wiadomość o pojawieniu się w Biedronce whisky japońskiej. Nikogo chyba nie zaskoczę tym, iż chciałem ją sprawdzić.
Tenjaku whisky – nowy japoński blend
Tenjaku to japońska whisky mieszana (ang. blended whisky) produkowana ze słodowanego jęczmienia (single malt) i kukurydzy (grain whisky). Producent podaje choćby proporcje zacieru – to 86% kukurydza i 14% słód jęczmienny.
Symbolem whisky Tenjaku jest „hibari”, czyli skowronek , który zwiastuje wiosnę w Eurazji, Afryce, a także Japonię. Producent utrzymuje, iż jego śpiew jest tak czysty jak woda do produkcji whisky. Być może w 2020 roku, wśród wyedukowanych konsumentów to porównanie odrobinę zbyt poetyckie i niekonkretne. Tenjaku powstaje w oparciu o wodę z ujęcia znajdującego się 250m pod ziemią. Filtrowana przez skały wulkaniczne woda ma odczyn lekko alkaiczny.
Kto produkuje Tenjaku?
Tenjaku to młoda marka whisky, która stawia jednak na poważny wizerunek poprzez promocję swojej strony internetowej. Whisky Tenjaku produkuje firma Minami Alps, Wine and Beverage Company Litmited.
Warto dodać, iż w portfolio marki znajduje się także Pure Malt. Co interesujące w Japonii cały czas używa się starego nazewnictwa szkockiego. W Szkocji ta kategoria trunku nazywa się w tej chwili blended malt.
Marka zatrudniła także cenionego Master Blendera – Kenji Watanabe, który ma także liczne osiągnięcia w świecie win.
Jak smakuje Tenjaku whisky?
Oczywiście najlepiej jest także próbować rzeczy, o których się piszę więc nie czekałem długo i zabrałem się za moją butelkę Tenjaku whisky.
Tenjaku whisky – co ja o tym myślę?
„Japońskość” whisky Tenjaku osiągana jest głównie przez duże i wyraźne znaki logograficzne Kanji na etykiecie.
Image ten dopełniony jest także przez piękny, chropowaty papier, który łatwo skojarzyć z kaligrafią z Kraju Kwitnącej Wiśni. Na etykiecie pojawiają się także wyraźne nawiązania do Japonii w języku angielskim.
Uważam, iż nie ma wątpliwości, iż Tenjaku to whisky wpisująca się w dość czytelną niszę na rynku – tanie whisky z Japonii. Popularność whisky japońskich w ostatnich latach sprawiła, iż ich ceny wzrosły. Na próżno marzyć o dostępnych niegdyś Karuizawach czy Hanyu. Na rynku pojawiają się natomiast whisky NAS z segmentu blended w przystępnych cenach, które kapitalizują na japońskim pochodzeniu i wizerunku. Można zatem wydać mniej niż 100 zł i obcować z blendem z Japonni. Warto jednak dodać do niego trochę lodu przed degustacją.