W styczniu tego roku zarejestrowano w Polsce blisko 700 nowych ciągników rolniczych. Liczba nowych rejestracji była niższa niż rok wcześniej. Zmieniła się jednak pierwsza trójka liderów rynkowych. Jak więc wygląda Top 10 ciągników rolniczych w Polsce w styczniu 2024?
W pierwszym miesiącu 2024 roku zarejestrowano w Polsce dokładnie 693 nowe ciągniki rolnicze, tak wynika z raportu firmy AgriTrac. Liczba nowych rejestracji jest więc o 2,39% mniejsza niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Jest także aż o prawie połowę niższa niż liczba rejestracji miesiąc wcześniej, a więc w grudniu 2023. Wówczas na polskie drogi wyjechało 1333 nowych ciągników rolniczych.
Top 10 ciągników rolniczych w Polsce w styczniu 2024
Na podium wiodących marek nastąpiła zmiana. Kubota awansowała z trzeciego na drugie miejsce. Stało się to dzięki wzrostom sprzedaży – w porównaniu ze styczniem 2023 – firm Kubota i New Holland. Pierwsza z nich zanotowała wzrost o 6,12%, natomiast druga aż o 68,75%. Marka John Deere odnotowała aż prawie 48-procentowy spadek. Te trzy wiodące firmy w styczniu kontrolowały jednak ponad połowę polskiego rynku nowych ciągników rolniczych.
Podium najpopularniejszych nowych ciągników wygląda więc następująco:
- New Holland,
- Kubota,
- John Deere.
Tendencje w Top 10 ciągników rolniczych
W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych marek ciągników w styczniu 2024 tylko pięć marek – w porównaniu ze styczniem 2023 — odnotowało wzrost. Są to: Claas, Farmtrack, Kubota, New Holland i Solis. Rekordzistą jest New Holland, który zwiększył sprzedaż aż o 68,75%. W styczniu kupiono 189 ciągników tej marki, podczas gdy w styczniu 2023 było ich 112. Największym przegranym jest John Deere. W porównaniem ze styczniem 2023 sprzedaż ciągników tej marki spadła o 47,79%.
Rejestracje ciągników rolniczych w styczniu 2024. Top 10 marek
- New Holland — 189 sztuk,
- Kubota — 104 sztuki,
- John Deere — 59 sztuk,
- Solis — 43 sztuki,
- Deutz-Fahr — 42 sztuki,
- Case IH — 30 sztuk,
- Valtra — 27 sztuk,
- Farmtrack — 26 sztuk,
- Massey Ferguson -—24 sztuki,
- Claas — 20 sztuk.
Najpopularniejsze ciągniki o mocy do 75 KM
W styczniu 2024 roku najczęściej rejestrowano ciągniki o mniejszych mocach. Liczba nowych rejestracji maszyn segmentu mocy do 75 KM wyniosła 309 sztuk. Na pozycji lidera były ciągniki o mocy do 49 KM. Liczba ich nowych rejestracji wyniosła 178 sztuk. Warto dodać, iż w tym segmencie Kubota jest na pozycji lidera już od 8 lat. Na pozycji wicelidera maszyny z segmentu mocy 50–75 koni. Dla tych maszyn wydano 131 nowych tablic rejestracyjnych. Razem stanowią więc prawie połowę rynku nowych ciągników rolniczych w Polsce. Zdecydowaną mniejszość stanowią ciągniki o mocy od 161 do 210 KM. W całym kraju liczba ich rejestracji sięgnęła poziomu tylko 60 sztuk.
W styczniu obserwujemy przesunięcie środka ciężkości w zakresie rejestracji nowych ciągników rolniczych. jeżeli na początku ubiegłego roku dominowały ciągniki o dużych mocach, to w styczniu 2024 zdecydowaną większość rejestracji stanowiły maszyny o mocach do 75 KM — poinformował Tomasz Rybak, dyrektor AgriTrac Polska.
Używane ciągniki z importu trzymają się mocno
Ciągle dużą popularnością cieszą się używane ciągniki z importu. Liczba ich rejestracji jest prawie dwukrotnie wyższa niż nowych maszyn. To wskazuje, iż rolnicy chcą inwestować w rozwój parku maszynowego, chcą wymieniać maszyny, ale najczęściej barierą pozostaje ich cena. Kierują się więc w stronę tańszych maszyn z rynku wtórnego. W styczniu w rolnicy zarejestrowali 2141 sztuk używanych ciągników z importu, a więc o ponad dwa razy więcej niż nowych maszyn.
Najpopularniejsze marki używanych ciągników z importu to: John Deere, Massey-Fergusson oraz Fendt. Na kolejnych pozycjach plasują się: Case IH, Zetor, Renault, New Holland, Ursus, Claas i Deutz-Fahr.
Po więcej informacji na temat innowacji w parku maszynowym zobacz: maszyny.